PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru için Gerekenler

PTT kart başvurusu yapmak isteyenler bu sayfadan, PTT Kart Başvuru Kanalları hakkında bilgi edinebilir ve kartın ücretlerini öğrenebilirler. Önceleri posta ve telgraf alanlarında faaliyet gösteren şirket artık bankacılık sektöründe de hizmet vermeye başladı. Bundan dolayı bu sayfada PTT kartı çıkarmak için gerekenler nelerdir sizlere anlatarak, PTT kart başvurusu esnasında işlemlerinizi hızlandırmanıza yardımcı olmayı hedefledik…

PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kart başvurusu için kullanabileceğiniz üç yöntem vardır. Bunlardan ilki gerekli evrakları hazırlayarak, herhangi bir postane şubesine gitmektir. Diğeri ise müşteri hizmetlerini arayarak müracaat etmektir.  Son olarak üçüncü yöntemde PTT kart online başvurudur.

İnternetten PTT Kart Nasıl Alınır?

Ülkemizde yaşanan salgın nedeniyle şubeye gitmek istemeyen kişiler, internetten PTT kart nasıl alınır merak ediyor. Öncelikle ilk defa PTT kart başvurusunda bulunacaksanız, bunun için herhangi bir postane iş yerine müracaat etmeniz şarttır.

Çünkü PTT Kart, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi bünyesindeki “gerçek kişi posta çeki hesabı sahiplerinin” kullanabileceği bir ödeme aracıdır. Bu nedenle kurumun müşterisi olmayanların PTT kart başvurusu yapabilmesi için öncelikle Posta Çeki Hesabı açtırması gerekmektedir.

Posta Çeki Hesabı olan müşteriler PTT kart başvurusu için Ptt.gov.tr internet bankacılığı sistemine müşteri no ve şifre ya da T.C. kimlik no ve şifreyle giriş yaparak menüden kart başvurusunda bulunabilirler. Peki, müşteri temsilcileri aracılığıyla PTT kart başvurusu nasıl yapılır?

Müşteri Hizmetlerinden PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Bank sistemini kurarak, gerekli çalışmalarını bitiren kurumun banka kartı son zamanlarda oldukça fazla rağbet görmeye başladı. Bu nedenle PTT kart başvurusu için çağrı merkezi de hizmet vermeye başladı. ALO PTT kanalını kullanarak, kart çıkarmak isteyenler şu işlem adımlarını takip etmelidirler:

 • 444 1 788 numaralı çağrı merkezini arayın.
 • Telesekreter menüyü saymaya başlayınca 1 rakamını tuşlayınız.
 • İlgili menüye aktarıldığınızda yeniden 1’e basınız.
 • Bu tuşlamaların ardından sekreter sizi müşteri temsilcisine bağlayacaktır. Temsilciye “PTT kart başvurusu” yapmak istediğinizi belirterek, güvenlik sorularını yanıtladığınızda talebiniz işleme alınacaktır.

ÖNEMLİ: Müşteri hizmetlerinden PTT kart başvuru işleminin gerçekleşebilmesi için mutlaka daha önceden posta çeki hesabı açtırmış olmanız gerekmektedir. Aksi halde çağrı merkezinden kart başvurusu yapamazsınız! Ayrıca müşteri hizmetlerini; yeni kart talep durumu sorgulama ve yeni kart gönderi takibi işlemleriniz için de arayabilirsiniz.

PTT Kartı Çıkarmak İçin Gerekenler

PTT banka kartı almak isteyen bireylerde aranan ilk şart 18 yaşını geçmiş olmaktır. Çünkü 18 yaşını bitiren, mahkeme kararı ile reşit kılınmış ya da evlenme yoluyla rüşte ermiş bireylerin pota çeki hesabı açtırabilmeleri mümkündür. PTT kart başvuru sürecinde aranan ikinci şart ise T.C. vatandaşı ya da yabancı uyruklu gerçek kişiler ile tüzel kişiler sınıfında yer almaktır. PTT kartı çıkarmak için gerekenler ise şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı
 • PTT kart başvurusu formu
 • İmzanız

PTT kart başvuru formu şubedeki yetkililer tarafından verilmektedir. Bu formla birlikte hesap açılışı için sözleşme imzalayarak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Başvurudan sonra kart internet alışverişine açık olur mu? Kart hemen şubede verilir mi? PTT kart ücreti var mı? Gibi detayları aşağıdaki konu başlıklarından inceleyebilirsiniz…

PTT Kart Başvuru Sonrası Kart Hemen Şubede Veriliyor mu?

Kartınız şubeden hemen verilmiyor. PTT kart almak istiyorum banka kartı diye talepte bulunmanızın ardından, başvurunuz alındıktan sonra kartınızın basım süreci başlıyor. Kart basımının kaç gün sürdüğü hakkında net bir bilgi verilmiyor. Ama genellikle 3-5 gün gibi bir zaman aracılığında kartınız basılmış ve postalanmaya hazır hale geliyor.

PTT Kartı Çıkarmak İçin Ücret Talep Ediliyor mu?

PTT kart ücreti şuan itibariyle 5 liradır. Bunun sebebi ise PTT Bank İşlem Müdürlüğüne ya da şubelere yapacağınız başvurularda adınıza posta çeki hesabı açılacak olmasıdır. PTT kartı çıkarmak için gerekenler konu başlığında bu bilgiyi sizlerle paylaşmıştık. Bu nedenle tarafınızdan 5 lira işlem bedeli istenecektir.

Güven Akçesi adı altında talep edilen bu ücretin hesapta tutulduğunu da belirtelim. Bunun haricinde PTT kart başvurusu için tarafınızdan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ayrıca zaten posta çeki hesabınız varsa ve yeni kart talebinde bulunuyorsanız, bunun için hiçbir ücret ödemezsiniz.

Başvurusu Sonrasında Hangi İşlemleri Yapabilirim?

PTT ön ödemeli kart başvurusu yapıldıktan sonra adresinize gönderilecek olan banka kartı ile ATM’lerden para yatırma ve para çekme işlemleri yapılabiliyor. Ayrıca posta çeki hesabına sahip olanlar arasında para ödemeleri, hesap arasındaki aktarmalarla gerçekleştirilebiliyor. Basit aktarma işlemiyle de bir başka çek hesabına para gönderimi yapabilirsiniz.

PTT kart başvuru sonrasında kartınızla ATM’lerden doğal gaz, GSM telefon faturaları, elektrik, su ödemeleri ve HGS bakiye yükleme gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Anlaşması olan 16 banka kapsamında, kredi kartı tahsilatı da yapılabilmektedir. İlaveten Bankkart, 3D secure uygulamasıyla internet üzerinden alışveriş yapmaya uygundur.

PTT kart başvurusu
 • Kartınız ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’ne ait olan online işlemler hizmetinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.
 • Ptt kartla internetten alışveriş yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan bilgilerinize IPC hesabınız aracılığıyla ulaşabilirsiniz. IPC şifresi nasıl alınır bilmiyorsanız, İPÇ Nedir? PTT İPÇ Şifresi Nasıl Alınır? konu başlığına tıklamanız yeterli olacaktır. Açılan sayfada ipç şifresine dair tüm bilgileri alabilirsiniz…
 • İnternet üzerinden diğer bankalardaki hesaplarınıza havale yapabilirsiniz.
 • PTT kart başvurusu yaparak, hesap açtırdığınızda online bir şekilde başka çek hesabına para transferi gerçekleştirebilirsiniz.
PTT Kart Online Başvuru Yapılabiliyor mu?

PTT kart online başvuru şuan için aktif değildir. Yalnızca telefon bankacılığı ve şubelerden başvuru kabul edilmektedir. PTT banka kartı almak için Posta Çeki Hesabı açtırmak gerekli mi?” diyen kullanıcılarımız da oluyor. Evet, PTT kart çıkarmak için gerekenlerden biri Posta Çeki hesabı açtırmanızdır. Bir diğer merak edilen konu askere gidileceği zaman PTT kart nasıl alınır?

ptt kart başvurusu nasıl yapılır

Şirket aracılığıyla emekli maaşını postaneden alanlar ve Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Genel Müdürlüğü (ASAL) tarafından yapılan ödemeler için silah altına alınmış tüm yükümlülere postane kartı verilmektedir. Bu nedenle PTT kart başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

Bu yazımızda sizlere PTT kart başvurusu nasıl yapılır kapsamlı bir şekilde anlattık. Ayrıca PTT kart çıkarmak için gerekenler hakkında da bilgilerimizi aktarmaya çalıştık. Eğer Posta Çeki Hesabı olmayanlar için PTT kart online başvuru hizmeti kullanıma sunulursa, yazımız güncellenerek tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır. Kurumun yeniliklerini kaçırmamak için web sitemizi sosyal medyalar üzerinden takip edebilirsiniz!

PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru için Gerekenler” Konusu İçin 33 Yorum

 1. Öğrenci için ptt kart alinabilirmi 18 yaş altı kimlikte fotoğraf gereklimi

 2. Çünkü artık kartlar online alışverişe açık bir halde gönderilmektedir. Bu nedenle PTT kart başvurusu için yeni müracaatta bulunanların kartı online alışverişine açık olarak gelmektedir.

 3. Merhaba ptt kartımı kaybettim şuanda dışarı çıkabilecek durumda değilim online başvuru ile veya telefondan konuşarak evime yeni ptt kartımı getirtme şansım var mı?

  1. Tabi ki Atilla Bey 444 1 788 numarasını arayarak, yeni kart basım talebinde bulunabilirsiniz. Başvurunuzun ardından dilediğiniz zaman yine aynı numara üzerinden “yeni kart talep durumu sorgulama” ve “yeni kart gönderi takibi yapma” işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 4. Bir şey sormak istiyorum Selin Hanım,
  PTT kart başvurusu yapsam, işsizlik maaşımı bu kartla çekebilir miyim?

  1. Ayşenur Hanım, şubelerdeki yoğunluğun önüne geçebilmek amacıyla PTT ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin neticesinde 2022 sayılı Kanun kapsamındaki yardım ödemeleri öne
   çekildi. Yardım ödemelerinin, işsizlik ödenekleri ile aynı döneme denk gelmemesi için PTT’de hesabı bulunan, işsizlik ödeneği almaya hak kazanmış müşterilerin işsizlik ödemeleri 5 Nisan 2020 tarihinden itibaren hesaplarına yatırılmaya başlandı. Siz de bu kapsamda PTT kart başvurusu yaparak, işsizlik ödeneğinin ilgili karta yatırılmasını talep edebilirsiniz.

 5. Selin hanım merhaba ziraat bankasına kredi başvurusunda bulunduk fakat ziraat banka kartımız yok ATM den kartsız işlemlerden çekmeyi denedik sim kart blokeniz var diyor ATM den sim kart blokesi kaldırılamıyor. Eve geldik ziraat müşteri temsilcisini aradık şuan 19 dakika oldu halaaa bağlanacağız 2 gün öncede aradık 35 dakika bekledik ama bağlanılmadı lütfen yardımcı olur musunuz teşekkürler.

 6. Merhabalar, İşgöremezlik ödeneği, rapor tarzı ödemelerimiz PTT ye yatırılıyor ve bunlar için şubeye gitmek istemiyorum. Şubenize gidip kendime bir PTT kartı alırsam bu ödenekler kartıma mı yatırılacak yoksa yine bu ödemeler için şubeye mi gitmem gerekecek. İyi çalışmalar.

  1. Merhabalar Celil Bey,
   PTT kart başvurusu yapıldıktan sonra ödenekler için bu kartın hesap numarası ilgili kurumlara bildirilerek, ödemenin karta yapılması sağlanabilir.

  2. PTT den görevli geldi sosyal yardım ücreti vermek için eşim evde olmadığı için vermediler. Merkez postaneden belli bir gün söyleyip gittiler. PTT ye gitmeden sosyal yardım ücretini nasıl alabiliriz? PTT kart başvurusu yapsak alabilir miyiz?

 7. mrb selin hanım benim annem 2022 aylığı yeni bağlandı ilk maaşını şubatta alacak bunun için kart çıkartmak istiyorum postanede ne diyip başvurmak gerekir ve evraklar nelerdir .teşekkür ederim

  1. Merhaba Ahmet Bey. Anneniz en yakın postaneye giderek maaş hesabı açtırmak istediğini belirtirse, hesap açılışından sonra maaşını çekebilmesi için PTT kartı evinize gönderilir. PTT kartı çıkarmak için gerekenler ise nüfus cüzdanı ve PTT kart başvurusu formudur. Ptt kart başvuru formu şubedeki yetkililer tarafından verilmektedir.

 8. PTT kart başvurusu internetten yapılamıyormu artık birçok banka internetten başvuru yaptırıyor. ben iki üç yıl önce almıştım ptt kartını tamam o zamanlar şubeden alınıyorduda yıl olmuş 2019 hala şubeyemi gitmek gerekiyor yani

  1. Ptt kart online başvuru şuan için aktif değildir. Yalnızca telefon bankacılığı ve şubelerden başvuru kabul edilmektedir. ”Ptt banka kartı almak için Posta Çeki Hesabı açtırmak gerekli mi?” diyen kullanıcılarımız da oluyor. Evet, PTT kart çıkarmak için gerekenlerden biri Posta Çeki hesabı açtırmanızdır.

  1. Doğru Nursel Hanım, çocuk parasını almaya hak kazandıysanız paranız postaneye yatırılacaktır.

  1. Merhabalar Ebru Hanım. Ptt kart, PTT Bank nezdinde açtırmış olduğunuz hesaba ait banka kartı olarak tarafınıza gönderilmektedir. Bu nedenle PTT Kart alabilmek için sadece yukarıda belirtilen işlemleri ve gerekli evrakları teslim etmeniz yeterli olacaktır. Diğer bankalara olan borcunuz ptt kart almanıza engel değildir.

  1. Merhabalar Halim Bey, PTT kart başvurusu için bulunduğunuz konuma en yakın şubeye giderek Posta Çeki Hesabı açtırmanız gereklidir. Kısaca İPÇ hesabı şeklinde tanımlanan bu hesabın açılışı gerçekleştikten sonra PTT banka kartınız, belirttiğiniz adrese iletilmektedir.

 9. SGK -SOSYAL GÜVENLİK KURUMU UYGULAMASINA VE YÖNERGELERİNE GÖRE EN AZ-DAHA EVVEL:6-ALTI-AYDI-12 -ONİKİ- AY MAAŞ ALINMAZSA. MAAŞI VEREN ARACI BANKA BİRİKMİŞ MAASI SGK’NA İADEEDER.MAAŞ ÖDEMESİ PTAL OLUR. TEKRAR EMEKLİ MAAŞINI ALMAK İÇİN.SGK’NA MÜRACAATEDİLMELİDİR.

  1. SORUNUZ ANLAŞILMADI DAHA DETAYLI YAZINIZ.

  1. PTTKART ÜÇRETSİZ FAKAT. PTTBONUSKART’DA YILLIK ÜCRET VARDIR.

 10. Ya benim kimliğim gözükmüor evde bi yerdede ptt kartı çıkaracam Kimlik fotokopim var elimde telefonumda kimliğimin fotorafını çektirmiştim duruo halen kart çıkara bilir miyim ????

  1. Merhabalar Furkan Bey. PTT banka kartı başvurusunda bulunmak isteyenler için gerekli belgeler de şu ifadeyi kullanmaktadır: “Size en yakın PTT işyerine geçerli bir kimlik belgesi ile müracaat ederek”
   Bu tanımı incelediğimizde ise Ptt kart başvuru için ehliyetiniz varsa ehliyet ya da pasaport gibi kimlik belgesi yerine geçen evraklarla da müracaatta bulunabileceğinizi görmekteyiz…

  1. Halime Hanım merhabalar. Maalesef Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü nezdinde bazı işlemler sadece iş yerleri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ptt kart başvurusu da bunlardan biridir efendim. Bu nedenle PTT kart çıkarmak için gerekenler listesinin başında; herhangi bir şubeye giderek Posta Çeki Hesabı açtırmak gelmektedir. Belirttiğim bu ifade kurumun resmi web sitesinde de aynen yer almaktadır. Dilerseniz ilgili sayfayı da inceleyebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir