PTT IBAN No Sorgulama | PTT IBAN Öğrenme

PTT iban no sorgulama konusunda vatandaşlarımız sık sık problem yaşayabiliyor. Bunun sebebi de havale işlemlerini gerçekleştiren PTT kurumunun bankacılık işlemlerini de yapıp yapmadığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmasıdır. Yani vatandaşlarımızın en fazla sorguladığı olay PTT kartın iban numarası var mı?

PTT IBAN No Sorgulama

Bu konuda sizlere en doğru bilgileri sunmayı hedefleyen İDPSBANKA.ORG, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ile görüşerek kurumun çalışma prensiplerini öğrendi. Ve bu görüşmenin neticesinde elde edilen en doğru bilgileri şeffaf bir şekilde okurlarına yansıttı. İşte Ptt iban sorgulama ile ilgili hiçbir yerde olmayan doğru bilgiler!

PTT Kartın İban Numarası Var mı?

Ülkemizde aktif olarak yaklaşık 2000’den fazla ptt matik vardır. Kartınız yoksa bile bu atmlerden fatura ödeyebilir, posta çeki hesabına para yatırabilirsiniz. Peki, para yatırma ve çekme işlemleri için gerekli olan PTT kartın iban numarası var mı?

Hayır, Ptt kartın iban numarası yok. Çünkü kurum müşterilerinin para transferlerini hesap numaraları ile yapabilecekleri bir sistem kullanmaktadır. Bu nedenle uluslararası banka hesap numarası olarak bilinen IBAN numarası sistemi, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü kurumuna ait kartlarda geçerli değildir. O halde aklınıza PTT IBAN no sorgulama nasıl yapılıyor diye bir soru takılabilir!

PTT IBAN No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Posta işlemleri için yardımcı olan PTT teşkilatı para yatırma ve para çekme işlemleriyle de sizlere yardımcı olmaktadır. Bu nedenle PTT iban sorgulama gerçekleştirmek isteyenler, hesap bilgilerini öğrenmeye çalışmaktadır. Hatta PTT iban öğrenme amacıyla genel müdürlükleri giderek bu işlemlerinizi gerçekleştirmek isteyenler bile mevcut. Ancak PTT iban no sorgulama bu kurumda farklı ölçütlere sahip bir işlemdir. Durumu soru cevap şeklinde açıklayarak sizleri bilgilendirelim:

Ptt İban no sorgulama işlemi yapılamaz mı?

Hayır, Ptt iban öğrenme amacında olanların Ptt iban sorgulama yapabilecekleri online bir sayfa mevcut değildir. Çünkü yukarıda belirtmiş olduğumuz nedene dayanarak, Posta ve Telgraf Teşkilatı kurumunun mevcut müşteri hesaplarının yerine kullanılacak olan bir IBAN numarası yoktur. Olmayan bir numara için Ptt IBAN no sorgulama sayfasının da bulunmayacağı aşikardır.

O halde, Ptt para gönderme işlemi nasıl yapılır?

Yukarıda yer alan açıklamaların ardından Ptt iban no öğrenme işleminin yapılamadığını fark eden kullanıcılarımızın akıllarına, “O zaman Ptt para gönderme işlemi nasıl yapılacak?” şeklinde bir soru gelmiş olabilir. Bu sorunun yanıtı oldukça basit. Kartınıza tanımlı olan hesap numarası ile Ptt’den para gönderebilirsiniz.

Bunun için illaki Ptt iban öğrenme işlemini gerçekleştirmeye çalışmanıza gerek yok. Çünkü hesap numarası ile karşı tarafın hesabınıza para göndermesini de sağlayabilirsiniz, sizde eft yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey Ptt hesap numarası hakkında bilgi edinmektir.

Bu konuda doğru bilgileri edinmek amacıyla aşağıda yer alan görseli tıklayarak, PTT Kart Hesap Numarası Nerde Yazıyor konusunu inceleyebilir ve para gönderimleriniz için detaylı bilgi edinebilirsiniz…

ptt kart hesap numarası nerde yazar
ptt kart hesap numarası nerde yazar

PTT IBAN no sorgulama konusunda aklınıza takılan farklı sorular varsa yorum bölümüne bırakabilirsiniz. Sizlerden gelen iban hesaplama sorularını, en kısa sürede yetkili arkadaşlarımız yanıtlamaktadır. Ayrıca PTT Bank’ın bu konuda herhangi bir yeniliği olursa sayfa güncellenecektir.

İlginizi Çekebilir: PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT IBAN No Sorgulama | PTT IBAN Öğrenme” Konusu İçin 55 Yorum

 1. Merhaba ödeme yaprığım bir kurumdan iade talebi oluşturdum fakat iade bilgilerinde iban bilgisi istiyor PTT hesabı kullanıyorum tarafıma iade oluşması için istenilen form bilgisine ne girmem gerekiyor

 2. Yazınızı sitemizde kaynakça olarak paylaştık. Teşekkür ederiz bilgiler için.

 3. ptt den emekli maaşımı alyorum devlet benden iban no istemesi saçmalık değilmi 16 haneli iban nedir lütfen yardımcı olun

 4. e devletten pandemi yardımı için formu doldururken iban no çıktı emekliyim maaşımı pttden alıyorum işin içinden çıkamadım iban ptt hesabında yokmu e devlete ne no yazıcam

 5. Yurt dışı ve yurt içi yazarlık hizmeti veriyorum. Dolayısı ile yurt dışından hesabıma havale yapılması gerekiyor, Müşterilerim İban Numarası istiyor. Bende başka bankalarla çalışmak istemiyor sadece PTT hesap kartımı kullanmak istiyorum. Yurt dışından hesabıma havale gönderilmesi için nasıl bir kolay yönteminiz var? Yurt dışından çok sık bu sorunu yaşamaktayım. Yani zorla bankalara yönlendirmektesiniz bunu çok saçma buluyorum.

 6. Merhabalar kısa çalışma ödeneği için PTT iban numarası istiyor kart no veya hesap no kabul etmiyor yardımcı olurmusunuz

  1. PTT kartın iban numarası yok Gaye Hanım. Bu nedenle yorumlarda belirttiğimiz adımları takip ederek hesaba para gönderimi yapmanız gerekmektedir.

 7. arkadaşlar ptt de iban numarası diye bişey yok çünkü ptt bir banka değildir. İban numarası bankalarda olur ptt de olmaz. İban numarası istiyosanız ziraat yada diğer bankalarda hesap açtırın.

  1. PTT Bank geçtiğimiz yıllarda hizmete açıldı Taner Bey. Ancak kurum, çalışma politikası gereğince banka kartı olarak müşterilerine vermiş olduğu kartlarda IBAN numarası kullanmamaktadır. Bu nedenle sadece Ptt kart hesap numarası üzerinden havale ve EFT yapılabilmektedir. Yanıtınız için de çok teşekkür ederiz.

 8. İyi günler ben akbank hesabımdan ptt hesabıma internet bankacılığı ile para yollamak istiyorum islem basamakları nasıl olacak yukarıda anlatılanlara göre islem yapamadım

  1. PTT hesabınıza para göndermek için “Hesaba EFT” adımından, banka: Vakıf Katılım, şube ili: Ankara, şube kodu: PTT ParaPosta (01840) seçeneklerini seçip, hesap no kısmına da kartınızda yazan hesap numarasını yazıp işleminizi tamamlayabilirsiniz. Hesap numaranızı bilmiyorsanız şu sayfaya tıklayınız Nazlı Hanım: PTT kart hesap numarası nerede yazar?

 9. Merhaba bi sorum olucak Ptt hesap numarası ile kişinin kendi numarasını bulabilir miyiz

  1. Elif Hanım sorunuz tam olarak anlaşılamadı. Ptt hesap numarası üzerinden ilgili kişinin cep telefonu numarasını bulabilir miyiz şeklinde bir soru yöneltiyseniz eğer bu mümkün değildir. PTT hesap numarası ile ilgili farklı bir sorunuz varsa yeniden, daha net bir ifadeyle sorunuzu yazmanızı rica ederiz…

 10. PTT Kartın para yükleme özelliği yokdur. Önce paranızı posta çeki hesabınıza yatırmanız gerekmekdedir. Kartınız hesabınıza bağlı olduğundan.ancak bu şekilde paranızı kullanabilirsiniz.

 11. Sans oyunlarindan kzandigim parayi ptt hesap kartima yukleye bilirmiyim deniyorum ama beceremiyorum bilgisi olan varsa yardimci olurmusunuz

 12. eft ile cep subeden para göndercez ama sube kodu istiyo kartı aldıgımız sehrin mi sube kodunu gircez selin hanım

  1. Merhabalar Ayhan Bey. Şube kodu yerine 01840 ya da direkt olarak 1840 seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir efendim.

 13. Garanti hesabindan, Ptt hesabime para aktaramiyorum..internet bankaciligi da var yalniz bankalarin islem kisminda PTT diye bir yer yok.. Başka bankalardan ptt hesabina nasil para aktarabiliriz?

  1. PTT hesabınıza para göndermek için, Hesaba EFT adımından, banka: Vakıf Katılım, şube ili: Ankara, şube kodu: PTT ParaPosta (01840) seçeneklerini seçip, hesap no kısmına da kartınızda yazan hesap numarasını yazıp işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  2. PTT kart para gönderimi ile ilgili bilgi aktarımlarınız için teşekkür ederiz Ali Bey.

  3. BANKALARDAN POSTA ÇEKİ HESAPLARINA VEYA POSTA ÇEKİ HESAPLARINDAN BANKA HESAPLARINA EFT İŞLEMLERİNDE ARACI KURUMLAR:
   1-) VAKIF KATILIM BANKASI,
   2-) T.C. ZİRAAT BANKASI/HEYKEL/ANKARA ŞUBESİ’DİR.- INTERAKTİF POSTA İŞLEMLERİ İLERİ TARİHLİ EFT’LER İÇİN.- GARANTİ BANKASI’NA BAŞ VURUNUZ YAZILIMLARINI DÜZELTSİNLER .EYLÜL/2017 TARİHİ’NDE UYGULAMA BAŞLADIĞINDAN YAZILIMLAR GÜNCELLENMEMİŞ OLABİLİR.BÜTÜN BANKALARIN INTERNET ŞUBELERİNDE YAZILIMLAR GÜNCELLEMİŞDİR.
   INTERNET BANKACILIĞI EFT İŞLEMLERİ/ ALIVI BANKA VAKIF KATILIM BANKASI ALICI ŞUBE:1840 PTT PARA POSTA HESAP NO:POSTA ÇEKİ HESAP NUMARASI YAZILARAK IBAN KULLANMIYACAĞIM KUTUSU İŞARETLENECEKDİR.

 14. PTTBANK PTTKART’ının alt yapısını halen Denizbank A.Ş. hazırlamakdadır.Bu kart PTTBANK Posta çeki hesabı olan gerçek kişi ve tüzel -özel,kamu kuruluşlarının, şirketlerinin imza yetkisi olan personellerine ve SGK emekli maaşını alan emeklilerine verilen Maestro Card’dır.Bu kart gerçek POS makinelerinde kullanılan ön ödemeli-diğer banka karları gibi vadesiz hesaplara gibi kullanılan PTTBANK’da açılmiş,Posta Çeki ve emekli maaş hesaplarına bağlı olarak kullanılır,Internet ortamında da Sanal POS yazılımlarında kullanılırlar,fakat, Satış veya ödeme yapılan web sitelerinin sanal POS yazılımları Maestro Cart’lara uyumlu olmadıklaıı için,sanal POS yazılımlarında kullanılamamakdadırlar
  PTTKART’ın ön yüzünde:16-Onaltı- rakkamlı kart numarası kart sahibinin: Adı.Soyadı:10-On-rakkamlı PTTBANK Müşteri numarası, en az :6-altı-105427 gibi-Posta çeki hesap numarası,kartın son kullanma Ay ve Yıl’ı,arka tarafında da,3-üç-rakkamlı:Güvenlik no.su ve imza yeri vardır:İmza yer, kart sahibince imzalanmalıdır.
  PTTBANK,T.C.Merkez Bankası,< Elektronik Fon Transfer Sistemi(E.F.T.) ne üye olmadığı için,henüz posta çeki hesaplarına,banka hesaplarından EFT kabul edememekde, fakat,posta çeki hesapları, emekli maaşı hesaplarından: T.C.Ziraat Bankası-Heykel Şubesi-Ankara tarafından,herhangibir banka hesap numarasına: EFT olarak para gönderilebilmekdedir.PTTBANK 'ın muhabir bankası:T.C.Ziraat Bankası Heykel Şubesi-Ankara'dır.Yalnız bu EFT işlemlerinde ,alıcı banka hesaplarında gönderen:PTT Genel Müdürlüğü gözükmekdedir.Asıl gönderenin adı,soyadı gözükmemekdedir.
  PTTBANK müşterilerine en az :10-on- rakkamlı müşteri numarası vermekdedir. Müşteri numarası hesap açarken herhangibir PTT şubesi havale servisinde otomatik olarak verilmekdedir.Hesap açarken,cep telefon numaraları da sisteme kayıtedilmelidir.Gerçek Kişi hesapları bütün P.T.T şubelerinden,tüzel kamu,özel kuruluş,şirketleri ve dolayısı ile imza yetkisi olan personel,yalnız,hesap açılmış P.T.T. şubesinden hesap işlevlerini yapabilmekdedirler.
  Kısacası:PTTBANK , EFT sistemine üye olmadığı için ,posta çeki hesabı ve emekli maaş hesapları numaralarının da IBAN numaraları henüz yokdur.
  Saygılarımla…

  1. Detaylı bir şekilde anlatımınız ve aydınlatmalarınız için teşekkürlerimizi sunarız Tanzer Bey. Okurlarımızın PTT Bank ve PTT kart hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilmelerine katkıda bulunmuşsunuz. Yeniden teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim…

  2. PTT A.Ş. Ekim 2020 Tarihi’nden itibaren T.C. Merkez Bankası A.Ş. EFT Sistemi’ne üye olduğundan.,PTTBANK Daire Başkanlı’nca yürütülen:Posta Çeki Hesaplarımna,IBAN numaraları xeerilmiş olup.bundan sonra Posta Çeki Hesap Numaraları :TR46 ile başlayan :16-Onaltı -rakkamlı IBAN numaraları ile kullanalıcakdır.
   Daha evvelce aracı banka:Vakıf Katılım Bankası hesabı kapatılmışdır.
   Internet Bankacılığı Şubesi ve Mobil Banka Şubesi hesaplarında posta çeki hesaplarına yapılacak EFT işlemlerinde,Internet Şubesi veya Mobil Banka şube hesaplarına giriş yaptıkdan sonra:
   EFT/Havalr İşlemleri kelimelerine tıklanarak IBAN Numarasına EFT başlığı seçilerek, TR yazan satıra:46 ile başlayan,26 – Yirmialtı – rakkamlu IBAN Numarası ve Alıcının Ad-Soyadı yazılarak,daha altdaki satırlara da iştenen bilgi ve açıklama yazılarak, EFT işlemi tamamlanacakdır.

   POSTA ÇEKİ HESABININ IBAN NUMARASI BİLİNMİYORSA NASIL BİR İŞLEV YAPILACAK ?

   Aynı şekillde ,Internet Bankacılığı veya Mobil Banka Şubesi’ne giriş yapılacak.EFT/Havale İşlemleri sayfasına girilecek,
   Hesaba EFT başlığı secilecek:
   Banka Adı: POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI A.Ş.
   Şube Adı: 8813 PTTBANK/ANKARA ,
   Hesap No.su: IBAN NUMARASIZ OLARAK :(MESELA ) 11114754455 POSTA ÇEKİ HESAP NUMARASI,
   ALICININ ADI-SOYADI
   EFT YAPILACAK ₺ SI
   Yazılacak.
   ” IBAN NUMARASINI BİLMİYORUM KUTUCUĞU İŞARETLENEREK,EFT işlemi tamamlacakdır.

 15. İyi Akşamlar,
  ”Bankalardan posta çeki hesabına EFT yapabilirsiniz. Banka Vakıf Katılım il:Ankara, şube 1840-
  PTT, hesap no: ….” şeklinde telefonuma gelen sms doğrultusunda, online EFT yapılabilmesi nasıl
  mümkün olur? EFT yapabilmek için IBAN numarası şart değil mi?
  Cevabınıza peşin teşekkürler…

  1. Bahsettiğiniz bilgi doğrudur, o adımları takip ederek para gönderebilirsiniz. EFT işlemi için illa IBAN no bilmeye gerek yok. Hesaba EFT yapılıyor, ki bu da öyle yapılacak.

 16. İyi günler iyi çalışmalar! Ben PTT kağıt sahibi olmadan ve yabancı olarak İBAN numaraya yurtdışıya 120 TL falan para havale yapmak istiyorum. Bu nasıl olabilir? Komisyonlarınız önce dedimki fıyata göre ne kadar? Cevabınız için teşekkür ederim!

 17. Merhaba benim ptt hesabim var teb bankasindan hesap numarama internet araciligiyla para aktarimi yapamiyoruz . Ne yapmamiz gerekir ?

  1. Elif Hanım Merhabalar. Ptt ibandan hesap no bulma gibi bir işlem söz konusu olmadığı için direkt olarak hesap numarasına para göndermeniz gerekmektedir. Bunun için de TEB internet bankacılığı hesabınıza giriş yapınız ve menüden EFT işlemleriyle ilgili bölüme ulaşınız. Ardından hesap numarası ile para gönderme seçeneği varsa onu işaretleyiniz. Yoksa aşağıdaki bilgileri girdiğinizde hesap numarası bölümüne ulaşabilirsiniz.
   Banka: Vakıf Katılım
   İl: Ankara
   Şube Kodu: 1840
   Bu bilgileri yazdığınızda, yeni bir bölüm açılacak ve sizden PTT kart hesap numarası istenecektir. Para göndermek istediğiniz kendi PTT kartınızın hesap numarasını bu bölüme yazarak para aktarımı yapabilirsiniz efendim.

  2. PTTBANK Vakıf Katılım Bankası ile sözleşme imzalayarak, Eylül 2017 Tarihinden itibaren bankalardan ve İnternet bankacılığı subelerinden EFT ile banka hesaplarından ,posta çeki hesaplarına para gönderme işlevine başlamışdır Bunun için banka şubesinden EFT yapılacaksa bankada veya PTT şubesinden banka hesabına EFT işlevi için,form doldurmak,- IBAN kullanılmayacak işaretlenecek, – gerekiyor.
   Internet bankacılığı şubelerindense Para Transferleri/EFT işlemleri sayfasında:
   Bankalar listesinden :Vakıf Katılım Bankasını, Şube Adı:1840 PTT Para Posta -bazı bankalarda bu 01840 dır- Hesap No. Posta çeki hesap numarası , Alıcı Adı :Posta Çeki Hesap Sahibinin Adı. yazılıp IBAN kullanmıyacağım kutusu işaretlenerek işlem tamamlanacaktır.
   Vakıf Katılım Bankası Sanal Post Makinesi yazılımı en fazla 10- on – dakika içinde mesai saatleri içinde EFT işlevini tamamlayacaktır.

 18. merhabalar başka bir bankadan ptt kart sahibine nasıl para göndereceğim. İban numarası yok deniyor hesap numarası için ise banka bilgisi internet şubeden çıkmıyor. EFT yaparken de 26 haneli ibanı istiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Tabi ki yardımcı olurum Gökhan Bey. Öncelikle PTT kart iban numarası hiçbir yerde yazmıyor. Çünkü Ptt banka kartının iban no su bulunmuyor efendim. Bu nedenle X Bankası’ndan PTT Bank’a gönderim yapmak istiyorsanız, bu işleme EFT denildiği için internet bankacılığından EFT’yi seçiniz. Sonrasında aşağıdaki bilgileri ilgili bölümlere giriniz:
   Banka: Vakıf Katılım
   İl: Ankara
   Şube Kodu: 1840
   Bu bilgileri yazdığınızda, yeni bir bölüm açılacak ve sizden PTT kart hesap numarası istenecektir. Para göndermek istediğiniz kişinin hesap numarasını bu bölüme yazarak işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz 🙂

  2. Eylül/2017 Tarihi’nden itibaren,gerek banka vezneleri,gerekse İnternet bankacılığı şubelerinden posta çeki hesaplarına yapılacak EFT işlemlerinde form ve internet Şubesi’nde IBAN kullanmayacağım kutusunu işaretleyeceksiniz

 19. ptt kart ıban numaramı öğrenmem gerekiyor müşteri hizmetlerini arıyorum bağlamıyorlar ne yapmam gerekiyor ?

  1. Merhabalar Sevim Hanım,
   Durumu şu şekilde özetleyeyim size: Ptt kartın iban numarası yok malesef. Kurum Ptt iban no ile çalışmamaktadır. Para transferleriniz için Ptt hesap numarasını kullanmanız gereklidir. Hesap numarasını, kartın üzerinde yazılı olan diğer rakamlarla yani kart numaranız ile karıştırmamanız adına hazırladığım Ptt hesap numarası nerde yazıyor konusunu incelemenizi öneririm…

 20. Ptt iban sorgulama için ptt hesap numarası nerde yazıyor bilmek gerekiyormuş. kartım var fakat Ptt hesap numarası kartın neresinde yazar?

  1. Merhabalar, interaktif posta çeki hesabında iban no olmuyor. Ptt kart iban numarası oluyor bilginize…

  1. Ptt iban ne demek konusunda kapsamlı bir şekilde ele aldığımız konu içerisinde böyle bir numaranın olmadığını vurguladık Perihan Hanım. Kartınızın üzerinde ise hesap numarası ve kart numaranız yer almaktadır.

  1. Merhabalar Selim Bey,
   Ptt iban no sorgulama işlemi sonucunda hesabınıza tanımlı IBAN numarasını elde etmeniz gerekli normal şartlar altında. Ancak Ptt iban öğrenme gibi bir işlemin olmadığını kurumun açıklamaları ile ifade ettim. Zaten bu şekilde bir numarası olsaydı dahi bu, Ptt hesap numarası ile aynı numara olamazdı. Hesap numaranız 8 haneli rakamlardan oluşan bir numaradır bilginize…

 21. İnternet erişimi mümkün olmayan kişiler ptt iban sorgulama işlemini nasıl yapabilirler?

  1. Ptt iban no sorgulama işlemi için internet erişiminizin olup olmadığı önemli değildir. Ptt iban öğrenme ile ilgili detayları yukarıda paylaştım. Size tavsiyem kartınızın üzerindeki hesap numarasını kullanmanız ya da doğruluğundan emin değilseniz, en yakın ATM’ye ye giderek ptt hesap numarası sorgulama işlemi yapmanızdır…

  2. Ptt iban numaramı ögrenmem gerekiyor bana yardımcı olur musunuz lütfen…

  1. Merhabalar Alaattin Bey,
   Ptt iban no sorgulama sayfası olmadığı için bunu web üzerinden şuan da gerçekleştiremiyorsunuz. Ancak PTT iban öğrenme için şubeye gitmenize de gerek yok efendim. Çünkü kurumun çalışma politikası yukarıda anlattığımız şekildedir. Ancak diğer banka kartlarınızın iban numarasını öğrenebilirsiniz. iban sorgulama işleminden sonrada aşağıdaki adresten kontrol etmenizi öneririz…

   https://www.tbb.org.tr/ibanprog/ibanhesaplama_pencere_yenilayout2.asp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir