İPÇ Nedir? PTT İPÇ Şifresi Nasıl Öğrenilir? İPÇ Şifresi Alma

PTT ipç şifresi nedir yazımızda detaylı olarak ele almaktayız. Ancak ipç nedir kısaca özetlemek gerekirse; PTT internet bankacılığı hizmeti olarak tanımlanabilir. Tıpkı diğer tüm bankaların internet üzerinden sunduğu internet bankacılığı hizmeti gibi düşünülebilir. Bu sayfada Ptt ipç şifresi alma konusunda tüm merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz.

Ptt İpç Şifresi Nedir?

Ptt ipç şifresi nasıl alınır resimli anlatım ile aşağıda paylaştık. Ama öncelikle bilmeyenler için ipç şifresi nedir konusuna kısa bir açıklama getirelim: IPC bir kısaltmadır. İnteraktif Posta Çeki şeklinde açabiliriz. Her PTT Bank müşterisinin bir Posta Çeki hesabı bulunmaktadır. Bu posta çeki hesaplarının internet üzerinden herhangi bir şekilde kullanılması durumunda, “İnteraktif” kelimesi gelir ve bu hizmet PTT ipc olarak tanımlanır.

Ptt İpç Şifresi ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

İpç şifresi; PTT Bank aracılığıyla gerçekleştireceğiniz para yatırma ve de para çekme işlemlerinizi, internet üzerinden yapabilmenizi sağlayan giriş şifresidir. Gerekli işlemleri yaparak İnteraktif Posta Çeki hesabı açtırdığınızda, para transfer işlemleriniz haricinde birçok bankacılık işlemlerinizi de internetten üzerinden yapabilirsiniz.

Örneğin; hesap kontrolü ve fatura yatırma gibi işlemler için interneti kullanabilirsiniz. Ancak tüm bu hizmetlerden yararlanabilmek için öncelikle Ptt ipç şifresi alma işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

PTT İPÇ Şifresi Nasıl Alınır?

Hali hazırda posta çeki hesabı olanlar internetten şifre alabilirler! Ptt Posta Çeki hesabı olmayanlar ipç şifresini sadece postane merkezlerinden öğrenebilirler. Bunun haricinde telefon bankacılığı vb. kanallar kullanılarak ipç şifresi öğrenilmemektedir. Ptt Bank ipç şifresi alma işlemleri için en yakın postaneye gitmeniz şarttır.

Hesabı Olmayanlar İçin Ptt İpç Şifresi Alma Adımları:

 • Herhangi bir PTT merkezine Posta çeki hesabı başvurusu yapılır.
 • İstenen belgeler eksiksiz olarak teslim edilir.
 • Gerekli kontroller sağlandıktan sonra hesap açılır ve PTT ipç şifresi alma başvurunuz onaylanır.
 • İpç şifresi, SMS ile başvuru sırasında vereceğiniz cep telefonu numaranıza iletilir.

Gönderilen bu mesajın ardından online hizmetlere giriş yapabilir ve anında işlemlerinize başlayabilirsiniz. Ptt ipç şifresi nasıl alınır konusunda ÖNEMLİ NOT: PTT ipc şifresi alma sonrasında ”ŞİFRE DEĞİŞTİRME” sorunu yaşıyorsanız yazının sonundaki bölümü inceleyerek, orada bulunan mavi linke tıklayınız!

Hesabı Olanlar İçin İnternetten Ptt İpç Şifresi Alma Adımları:

 1. Posta Çeki Hesabı olanlar PttBank İnternet Bankacılığından yararlanabilmek için https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet linkine tıklayınız.ptt ipç şifresi nedir
 2. Açılan sayfada kırmızı ok ile belirttiğimiz bölüme tıklayarak, ipç şifresi alma sayfasına giriş yapınız.ipç nedir
 3. Ardından TC kimlik numaranızı ve cep telefonu bilginizi ya da müşteri numaranızı ve GSM numaranızı yazınız.ptt ipç şifresi alma öğrenme

PTT nezdinde adınıza açılmış olan bir ipç hesabı yoksa yukarıdaki görselde olduğu gibi uyarıyla karşılaşacaksınız. Çünkü interaktif posta çeki hesabı açtırmamış olanların PTT ipç şifresi alması mümkün değildir. Hesabı olan kullanıcılar bu videoyu izleyerek işlemin devamını öğrenebilirler.

Peki, İnteraktif Posta Çeki hesabı açtırmak ücretli midir? İpç hesabı açtırdığınızda kartınız hemen verilir mi?

PTT İPÇ Şifresi İçin Hesap Açtırmak Ücretli midir?

PTT ipç hesabı açtırmak ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir. Ancak açılışta tarafınızdan 5 Lira gibi bir meblağ talep edilmekte olup, bu para hesabınıza yatırılmaktadır. Bir nevi PTT ipc hesabı için güven akçesi konumundadır.

Dilediğiniz an posta çeki hesabınızı kapatabilir ve bu parayı geri alabilirsiniz. Yani hesap kapatılışında tarafınıza iade edilmek üzere alınan bir meblağdır. Ayrıca kullanıcılarımızın en fazla merak ettiği diğer bir soruya da yanıt verelim.

‘’PTT İpç Hesabı Açtırdığımda Kartımı Hemen Verirler mi?’’

İpç şifresi alma için başvuruda bulunduğunuz tarih itibari ile kartınız 15 ile 30 gün arasında adresinize gelmektedir. Dolayısıyla başvurusu sonrasında kartınız hemen gelmemekte, belirtilen süre zarfında adresinize gelmektedir. PTT ipç nedir konusunda posta çeki hesabı ile interaktif posta çeki arasındaki farkı anlayamadıysanız, uzman tarafından kaleme alınan diğer makalelerimize de mutlaka göz atmalısınız.

PTT İPC Şifre Güvenliği

PTT ipc şifresi oluştururken, hesabınızın güvenliği için tahmin edilmesi zor şifreler belirleyiniz. Özellikle doğum tarihi ve cep telefonu numarası gibi kolay tahmin edilebilecek bir şifre olmamasına dikkat ediniz. PTT ipc sistemi için SSL (güvenlik sertifikası) kullanmaktadır. Bu sertifika, internet bankacılığına girişte şifrenizin üçüncü kişiler tarafından kopyalanmasını engellemektedir. Ancak tahmin edilebilir şifreler için kurumun yapacağı bir şey yoktur. Bu nedenle karmaşık şifreler seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

PTT İNTERNET ŞİFRESİ DEĞİŞTİRME SORUNU YAŞIYORSANIZ!

PTT ipc şifresi değiştirme ile ilgili sorun yaşıyorsanız, özellikle ” Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir.” ibaresi ile karşılaşıyor ve Ptt şifre alma detaylarını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki konuya tıklayınız! Bu sorunun nedenini ve çözümü incelemeniz için kurumdan aldığımız bilgileri sizlere aktardık! Ptt İnternet Bankacılığı Şifre Alma

Bu yazımızda İnteraktif Posta Çeki hesabı açtırma ile ipç şifresi nedir ücretli midir, PTT ipç şifresi nasıl alınır ve başvuru nereden yapılır gibi sorularınıza ayrıntılı yanıtlar verdik. Bunlar haricinde merak ettiklerinizi ya da sorunlarınızı bize iletebilirsiniz. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu bankacılık hizmetlerine ilişkin yada diğer finansal kurumlara dair sorularınızı en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağız…

PTT ipç hesabı nasıl açılır konusunda da bilgi edinmek isterseniz, İnteraktif Posta Çeki hesabı uzmanımızın hazırladığı yazıyı okuyabilirsiniz. Çünkü gerçek kişilerden, Ticaret siciline kayıtlı olan tüzel kişilerden, derneklerden ve vakıflardan istenen başvuru belgeleri tamamen farklılık göstermektedir. Bu nedenle PTT ipc için gerekli olan evrakları mavi linkli yazıya tıklayarak incelemenizi öneririz.

Ptt İPÇ Şifresi Nedir ve Nasıl Alınır Konusunda ÖNEMLİ HATIRLATMA

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından PTT Bank ipç şifresi alma sonrasında internet bankacılığına girişte yapılacak olan işlemler hakkında sizi arayanlara itibar etmeyiniz. Eğer tarafınıza şüpheli bir telefon gelir ve giriş mesajı içeriği, cep telefonu marka-modeli ya da kişisel bilgileriniz istenirse kesinle paylaşmayınız.

PTT internet bankacılığı şifresi alma sırasında böyle bir sorunla karşılaşırsanız, 444 1 788 numaralı Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün çağrı merkezini arayarak, durumunuzu bildiriniz. Bu, hem kişisel bilgilerinizin güvenliği, hem de banka hesaplarınızın güvenliği için önemli bir hatırlatmadır! ipç nedir ve Ptt ipç şifresi nasıl öğrenilir konusundaki sorularınızı sorabilirsiniz!

İPÇ Nedir? PTT İPÇ Şifresi Nasıl Öğrenilir? İPÇ Şifresi Alma” Konusu İçin 130 Yorum

 1. Bende ipç şifresi alamıyorum noktalı yerler çıkıyor ne yapmam lazım acaba

 2. ipç şifresini aldıktan sonra pttbank tan giriş yapacağım ama hesap numarasını soruyor onu nerden öğreneceğim yardımcı olurmusunuz arkadaşlar

  1. PTT ipç şifresini aldıktan sonra sisteme girmek için TC kimlik numaranızı ya da müşteri numaranızı girmeniz isteniyor Funda Hanım. Müşteri numaranızı bilmiyorsanız, PTT Kart Müşteri Numarası sayfasındaki görsellerden yararlanabilirsiniz.

 3. Ptt ipç şifresi oluştururken bir hayli zorlansamda şimdi tüm işlemleri ipç sisteminden yapabiliyorum. Şubelerde sıra beklemekten kurtulduk herkese ipç şifresi alarak internetten işlem yapmasını tavsiye ederim. Malumunuz postanelerdeki kuyruklar dışarıya kadar uzanıyor!

 4. ipç nedir güzel anlatmışsiniz Selin hanimda bu postaneden verdikleri şifre değişmiyor birtürlü

 5. bloke kondu hesaba şifre giremiyorum ne kadar sacma sapan bir sistem siz burda insanlara yardımcı oluyorsunuz allah razı olsun ama sistem sacma sapan sizin yapacagınız birsey yok. insanları yönlerndiriyorsunuz eyw.

  1. Youtube’da birisi açıklama yapmış.16 yaşında kart verdiklerini söylemiş.Nasıl oluyor?

  2. ipç şifresi nasıl alınır diye ararken yazınıza ulaştım. çok açıklayıcı ve yönlendirici olmuş. yarın bende posta çeki hesabı açtırmaya gideceğim inş bende de şifre değiştirme sorunu olmaz 🙂

 6. Merhabalar herşeyi deniyorum bir türlü ipc numarası alamadım telefonla olabilir mi acaba ?

  1. Merhabalar Arif Bey, telefonla ipç şifresi alma hizmeti kurum tarafından henüz verilmemektedir. Bu nedenle dilerseniz Interaktif Posta Çeki Hesabı Giriş sayfasından kolaylıkla PTT ipç şifrenizi alabilirsiniz. Bunun için yazı içerisinde anlatılan işlem adımlarını uygulamanız yeterli olacaktır.

 7. Ptt şubesi başvurdum ipc şifresi için ama gelmedi bana neden anlamadım bnde acaba e posta mi yanlış verdim ondami yoksa numarayami gönderecekler iki gün oldu

  1. IPC şifresi için sistemin eksiklerinden kaynaklanan durumlar olabilir. Ancak 8 haneli ipç şifresi için sistem izin verirse şu kombinasyonları deneyebilirsiniz:
   ipç şifresi 1: 27157639
   IPC şifresi 2: 7WsC3hUF
   ipc şifresi 3: 83kTVz.U

  2. Hiçbirinide kabul etmedi 🙁 böyle saçma sistem görmedim daha hayatımda

  3. Haklısınız Sami bey 🙂 Ptt müşteri hizmetleri telefon numarası 444 1 788. Karmaşık değil konusunda şikayette bulunmak isterseniz arayabilirsiniz. Sizin için önerim Ptt İnternet Bankacılığı Şifre Alma Değiştirme başlıklı yazımızı incelemeniz. Çünkü kullanıcıların ipç şifresi değiştirme konusunda nasıl çözüme ulaşabileceklerini detaylı bir şekilde o yazıda kaleme aldım. Bilginiz olsun…
   Ptt müşteri hizmetleri numarasında direkt bağlanma için aşağıdaki konudan yardım alabilirsiniz.

   PTT Müşteri Hizmetleri Numarası Kaç ?

  1. Ptt ipç şifresi nasıl alınır konusundan önce İnteraktif Posta Çeki hesabı başvurusunda nasıl bulunulur, gerekli evraklar nelerdir konusunu incelemenizi öneririm. Çünkü ptt ipç şifresi alma için gerekli ilk adım interaktif posta çeki hesabı açtırmaktır. PTT Posta Çeki Hesabı Nasıl Açılır? konusunda, kişiliğine göre tarafınızdan hangi belgelerin isteneceğini madde madde açıkladık. Bu konudan yardım alarak öncelikle en yakın postaneye başvuru yapmanız gereklidir. Bilginize…

 8. ben bu ptt ipç şifresi alma işine çözüm bulmak için ptt yi dava edeceğim.

 9. Bir haftadir deniyorum yeterince karmasik degildir diyo her turlu kombinasyonu denedim boyle sacma bisey yok ya

  1. Çok haklısınız Fatih Bey. Zaten Ptt ipç şifresi alma konusunda fazlasıyla şikayet olduğu için şöyle bir yöntem izliyoruz. Dilerseniz sizde Ptt ipç şifresi karmaşık değil konusunda neler yapabileceğinizi öğrenmek için PTT İnternet Bankacılığı Şifre Alma Değiştirme başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Konuya ulaşmak için mavi renkli başlığa tıklamanız yeterli olacaktır…
   Eğer o yöntemlerde yeterli olmaz ise Ptt müşteri hizmetleri numarasında direkt bağlanma konusundan yardım alarak, bu şikayetinizi Ptt Müşteri İletişim Merkezi’ne iletebilirsiniz.

 10. ipç nedir anladım da, PTT ipc servisini aktif etmem için ne geriyor sadece şifre almak mı?

 11. Teşkkür ederim 8 haneli önerdiğiniz ipc sifresini kabul etti mantığı anladım tşk ederim

  1. Biz teşekkür ederiz Fadime Hanım. Diğer konularda da takıldığınız yerler olursa yoruma bırakabilirsiniz. Bankacılık işlemleri konusunda uzman arkadaşlarımız en kısa sürede sorunuzu yanıtlayacaklardır. İyi günler dilerim…

  2. Merhabalar Aslı Hanım. Kurumun bu konuda istediği mantık ardışık rakamlar olmayacak. Şifrenin karmaşık olması için örnek: 53926263 şeklinde 8 haneli ipç şifresi oluşturmanız gereklidir…

  1. ipç şifresi nedir nasıl alınır hangi belgeler gereklidir şifre nasıl değiştirilir her şeyi dört dörtlük anlatmışsınız ancak ptt teknolojik gelişmelerden yararlanmamakta israrcı davranıyor.

 12. 8 haneli şifre değiştirme konusunda yardıma ihtiyacın var. Ptt şifre güncelleme nasıl yapılır hanımefendi?

  1. Ptt internet şifresi değiştirme bir diğer deyişle ptt ipç şifresi güncelleme için kullanıcılarımızdan sıklıkla soru almaktayız Zeynep Hanım. Bu nedenle Ptt İnternet Bankacılığı Şifre Alma Değiştirme konusunda kullanıcılarımızın sorularını eksiksiz yanıtladık. Sizin için çok faydalı olacak olan bu yazıyı incelemenizi tavsiye ederim…

 13. Merhaba online işlemleri kullanıyordum fakat şifre yenilemek istedi. Şifreyi her değiştirmeye çalıştığımda , ya girdiğiniz bilgiler hatalı diyor ya da şifreniz yeterince karmaşık değildir diyor. Yorumları okudum. Söylediğiniz numarayı aradım ama kimseye bağlanamadım telefon şifrenizi girin diyor orada takildim. Ben 1 senedir aktif kullanıcıyım ne telefon şifresi ?! Böyle bir şifreyi aldığımı da bilmiyorum . Nasıl öğreneceğim. Yanı durduk yerde kullandığımız uygulama nasıl bir maksatla böyle girişimizi zorlaştıracak hale getirildi ?

 14. Merhaba selin Hanim Şimdi Ipc Hesabi Ptt Kart Hesabı Ayrimi Oluyor? Benim Hesabim Var Yeniden ipc mi Artırmam Lazim Ayriyetten?

  1. Kendinizin doğum tarihini yazacaksınız. Fakjat giriş yapdıkdan sonra, periyodik olarak her girişde Anne kızlık soyadı,baba adı ve doğum tarihini tekrar tekrar yazmamak için. “Güvenlik Ayarları sayfasındaki içi boş kare kutuyu işaretlemeniz geriyor.

 15. hayırlı gunler 1 saattir ugrasıyorum lakin halen uygun degildir diyor su anda da son hakkınız bleke olacaktır yazıyor ne kadar sacmalık ptt bankamatişgim var kendi belirledigim şifremi kullanıyorum buna dünya kadar denedim hep hata aldım ayrıca sunu sormal istiyorum mevcut şifre yeni şifre yeni şifre tekrar diyor mevcut şifre kayıt kapıldıktan sonra telefona gelen 8 haneli şifre degilmidir tskler…

 16. Kaç gündür 4441788 aryorum ipc şifresi için hesabın bolek olmuş bir torlu bloke yi kaldiramdik bunlar nasıl iş yapıyorlar 10 defadir ariyorum blokyi kaldır diyorum hep sizi sesli yanıt sitemine yünlediriyoruz diyorlar da başka birşey demiyorlar

 17. İpc hesap açtım ama yeni şifre olarak girdiklerimi kabul etmiyo bi yardımcı olursanız çok sevinirim

 18. Ptt ipç şifresi nasıl alınır bilmeyenler için acayip faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

 19. ipç şifresi ile ilgili her şeyi evrakları bile yazmışsınız. detaylı bir kaynak olmuş tebrikler.

 20. eski posta çeki hesabım var şifre almam gerekiyor veb üzerinden alabilirmiyim….saygılar sunuyorum……

 21. İyi günler ptt şubesinde hedap açtırdım merkezden ala biliyormuşum ipç şifresi bunun dışında gitmeden alamıyormuyum sonuçta hesabım açıldı niye msj olarak gelmedi ipç şifrem

  1. IPC ,İnteraktif Posta İşlemleri cümlesinin kısaltılmış baş harfleridir. ve Posta çeki hesaplarının hesap hareketlerini,İnternet aracılığı ile,görülen.işlevler yapılan diğer banka İnternet Bankacılığı Şubeleri gibidir.
   İnteraktif Posta İşlemleri için,herhangibir PTT merkez veya subesine geçerli kimlik kartınızla gidip, sözleşme imzalamanız ve hesabınızın hesap hareketlerini,” İnteraktif Posta Çeki İşlemleri ” sayfalarında görebilmeniz için. şifre almanız gerekiyor.

  1. ipç nedir kombinasyonlar ne şekilde olmalıdır konusunda bir önceki yorumunuza detaylı yanıt verdim bilginize.

  2. ptt internet bankacılığı için ptt ipç şifre alma illa gerekli mi arkadaşlar? ben almanya dan yeni geldim de yardımcı olabilir misiniz?

 22. Merhaba benim ptt hesap kartım var internet Bankacılığı icin ayrı bir kart mı talep etmem mi lazım ?

  1. Ptt kart şifresini unuttum diyorsanız, bunu postaneye gitmeden PTT müşteri hizmetleri numarasını arayarak çözebiliyorsunuz Süleyman Bey. Ancak şifrenizi 3 defa hatalı girdiniz ve Ptt kart bloke olduysa bu sorunu ne yazık ki müşteri temsilcileri çözemiyor. Ve Ptt kart bloke kaldırma için en yakın postaneye müracaat etmeniz gerekiyor. Umarım farkı anlayabilmişsinizdir. 3 kere yanlış girmediyseniz, PTT müşteri hizmetleri ile irtibata geçiniz. Ancak 3 kere hatalı giriş yapıp, Ptt kart şifresi bloke oldu diyorsanız, size en yakın postaneye gitmeniz gereklidir…
   Ptt müşteri hizmetleri ile hızlı iletişim için mavi renkli PTT müşteri hizmetleri numarası kelimesine tıklayınız!

  1. Ptt ipç şifresi nasıl alınır konusunda değilde, sistemin kombinasyonları kabul etmemesi konusunda vatandaşlar zorluk çekiyor. Bu nedenle yukarıda Ayşe Hanım’ın sorusuna verdiğim yanıttaki yazıyı hazırladım. Konuya ulaşmak için mavi renkli konu başlığına tıklamanız yeterli olacaktır…

 23. Merhabalar. Ptt den ipc sifremi aldim giris yaptiktan sonra guncelleme ekrani aciyor mevcut sifre yeni sifre baba adi ve dogum tarihini(gun ay yil ve yil olarak denedim) girdikten sonra P10004 kod hatası alıyorum yardımcı olabilirmisiniz

  1. İLK ALDIĞINIZ IPC SİFRESİ İLE PTTBANK MÜŞTERİ NUMARANAZI SATIRLARINA YAZIP,GİRİŞ YAPDIKDAN SONRA.OTOMATİK OLARAK ŞİFRE DEĞİRTİRME SAYFASI AÇILIR İLK ALDIĞINIZ ŞİFREYI 1-BİR -DEFA, ALTDAKİ SATIRA DA EN AZ,8-SEKİZ- RAKKAMDAN DAN OLAN YENİ ŞİFRENİZİ 2-İKİ- DEFA ALT ALTA YAZIP ONAYLANAMANIZ,ANNE.BABA ADI. DOĞUM TARİHİNİZİ TEKRAR TEKRAR PERİYODİK OLARAK YAZMAMAK. İÇİN,GÜVENLİK AYARLARI SAYFASINDA İÇİ BOŞ KARE KUTUYU MAUSUNUZLA İŞARETLEMENİZ GEREKİR.

 24. Merhaba ben 8 haneli ipv6 şifresi almak istiyorum ve daha önce aldım bi türlü giremedim şu anda hatırlamıyorum şifremi ne yapmam gerekli tekrar şubeye gidip şifremi almak gerekir müşteri hizmetleri aradım ptt.gov.tr den işlemini yapabilirsin ama yapamıyorum internktif şifresi veriyor 6 haneli ama uygulamada 8 haneli istiyor

  1. Şubat/2018 Tarihi’nden itiberen:Interaktif Posta Çeki Hesabı Giriş Sayfasından alabilirsiniz.

 25. Merhabalar ben askerlik vazifemi yerine getirdiğim için ptt subesine gidemiyorum ipc numaramı ptt şubesine gitmeden telefonla nasil alabilirim.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Interaktif Posta Çeki Hesabı Giriş Sayfasından Şubat/2018 Tarihi’nden itiberen alabilirsiniz.

 26. Merhabalar pttbank mobil havale gonderici yada alıcı aylık islem limiti diye bir sey var mi acaba, gonderici cep numarasi yada alici cep numarasinin aylik havale limiti diye bir sey var mi?

 27. Arkadaş bu ptt internet bankacılığı iş mi sipariş mi? Sisteminiz başınıza bela olur inşallah. Bana zorla şifre değiştirtiyorsunuz, denemediğim kombinasyon kalmadı kabul de etmiyor üstelik. Ağzınızdan burnunuzadan gelsin. ATM ye bankaya gidelim diye mağdur ediyorsunuz….

 28. Arkadaslar öncelikle benim posta ceki hesabim 1 yildir var fakat ipc sifremi bilmiyordum. Bulundugum ilcedeki ptt memurlari 55 6o yasinda oldgu icin dier ilcelere gttm ve orda once bi form veriyolar o formda ipc sifresi almak.istedgmizi belirtiyoruz kimlik fotokopisiyle birlikte veriyoruz ve onlarda isleme aliyor aninda yeni ipc sifresi geliyor. Telden giris yapilmiyormus ilk giris bilgsayardan yapilmali yoksa hesap bloke oluyor tekrardan ptt ye gdip ipc sifresi almak gerekiyor o zaman. Bilgsayardan giris yapiyoruz telefona sifre geliuor gelen sifre gecici sifrredir ve sonra ilk defa ipc aldgimiz icin ipc sifresi yenileme ekrani cikiyor oradan yeniliyoruz ve baya zahmetli olduktan snra oluyor .

  1. Şubat/2018 Tarihi’nden itiberen:Interaktif Posta Çeki Hesabı Giriş Sayfasından alabilirsiniz.

 29. selin hanim yeni ptt karti aldm cepten islem ypmak istiyorum ipc sifreside aldm fakat ipc sifresini grdikten snra sms sifresi istiyor 6 haneli bu nedir

 30. Merhaba PTT döviz hesaplarım var.bu hesaplarla internet üzerinden döviz alım satım yapabilirmiyim

 31. Benim ki hesap kartı şimdi ben kartta ne kadar para olduğunu öğrenmek için mobil ptt indirmek istedim yorumladı yazıyı okudum da şubeye gitmeden de ipç alınamaz mı

  1. Şubat/2018 Tarihi’nden itiberen:Interaktif Posta Çeki Hesabı Giriş Sayfasından alabilirsiniz.

 32. merhaba internet sifresini yeni aldım sms sifresi hatalı diyor sürekli ne yapmam gerekli

 33. Iyi gunler….
  Benim hesabim ipc sifremi ilk degistirme esnasinda bloke oldu yardimci olabilir msnz?

  1. INTERAKTİF POSTA İŞLEMLERİ GİRİŞ SAYAFASINDA PTTBANK MÜŞTERİ NUMARANIZI VE GİRİŞ ŞİFRENİZİ,ARKA ARKAYA:3-ÜÇ-DEFA HATALI GİRİŞ YAPARSANIZ .POSTA ÇEKİ HESABINA GİRİŞİNİZ YAZILIM SİSTEMİNCE OTOMATİK BLOKE OLUR. BLOKEYİ KALDIRTMAK İÇİN. 44 17 88 PTT ÇAĞRI MERKEZİNİ ARAYIP,SESLİ YANIT SİSTEMİNİ DİNLEYİP,YÖNLENDİRME İLE CANLI OLARAK MÜŞTERİ TEMSİLCİNİZE:HESABINIZIN BLOKE OLDUĞUNU SÖYLEMELİSİNİZ,MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ,GÜVENLİK BAKIMINDAN KİŞİSEL BİLGİLERİNİZ KAKKINDA SORULAR SORACAK.ONAYLADIKDAN SONRA BLOKEYİ KALDIRACAKDIR. SORUN YAŞAMAK İSTEMİYORSANIZ SABİT VEYA İŞ YERİ TELEFONLARINDAN ARAMANIZI ÖNERİRİM.
   PTTBANK INTERNET ŞUBESİ GİRİŞ İŞLEMLERİ, DİĞER BANKALARIN,İNTERNET BANKACILIĞI GİRİŞ İŞLEVLERİNE BENZER ŞEKİLDE ÇALIŞIR.INTERNET BANKACILI ŞUBELERİNE HATALI GİRİŞLER SONUCUNDA, INTERNET BANKACILIĞINA GİRİŞ OTOMATİK BLOKE OLUR.BLOKEYİ KALDIRMAK İÇİNİBANKANIN TELEFON BANKACILIĞI TELEFON NUMARALARINI ARAYARAK,SESLİ YANIT SİSTEMİ İLE INTERNET ŞUBESİ,MÜŞTERİ TEMSİLCİNE BAĞLANARAK.NLOKE KALDIRILIR.
   SAYGILARIMLA…

 34. ipç şifresine basvurdum postaneden bana telefon bankacılıgı şifresi verıldı peki ipç sifrem ne zaman ne surede gelirsms olaraak bılgı verırsenız sevınırım

 35. PTT kartim daha gelmedi ipc şifresi alıp mobilen PTT ye giriş yapabilirmiyim

 36. Nasıl bir saçmalık bu ipç şifresi kredi kartım kayboldu onu da yollamıyorlar rezalet bir kuruluş her dalıyla 90lardayız sanki

 37. Ipç şifremi güncellerken 3 kere hatalı girdim hesap bloke oldu napabilirim

  1. Hesap blokesi kaldırılması, 444 17 88 numaralı PTT Çağrı Mekezi müşteri temsilcisi tarafından yapılmakdadır. Sesli yanıt sistemini dinleyerek.ilgili tuşu tuşlayıp. blokenizi kaldırtabilirsiniz.

 38. Merhaba ben şifremi degistiremiyorum sifreniz karmasik degil deyip duruyor napicam simdi anlamadim.

 39. İpç nedir ya yıl olmuş 2017 bizleri uğtaştırdığınız şeylere bakın. Ptt yöneticilerine sesleniyorum bırakın emekli olun gençlere fırsat verin binaları değil kafaları yenileyin ipç nedir yemin ederim çok komiksiniz

 40. Merhaba benim sıkıntım ipç şifre değiştirememek. Ne şifre yazdıysam kabul etmiyor .nasıl bir rakam sistemi denemek lazım müşteri hizmetlerinden de bi cevap alamadım sorunuma. Kartım var geçici şifre var. Değiştirmek istiyorum lütfen yrdm edin

  1. Ptt ipç şifresi alma konusunda kurumun genel müdürlüğü ile görüştüm. Bu konuda öğrendiklerimin hepsi buraya uzun geleceği için Aslı Hanım, farklı bir yazıda kaleme aldım. Sinan Bey’in yorumuna yazı linkini ekledim, bilginiz olsun.

 41. geçici ipc şifresi mesajla geldi yenilemek için teşebbüste bulunuyorum bir türlü kabul etmiyo şifrelerimi ne yapmam gereyo

  1. Merhabalar Sinan bey, ptt şifre alma ile ilgili çok fazla şikayet alındığı için kurumla görüşmelerim neticesinde bu sorunu çözüme ulaştıracak bilgilere ulaştım. Gün içerisinde bu bilgileri sizinle paylaşacağım takipte kalın lütfen…

 42. Merhaba ben cep hesaptan giriş yapınca cep parola oluştur diyor bunu nasıl oluştura bilirim iki haneli şifre hangisi olduğunu çözemedim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhabalar Kadir Bey, evet cep parola anlık sms gelmemesi için yapılan bir uygulamadır. Bunu bir başka makalemizde sizler için detaylı bir şekilde açıklayalım. Ancak şimdi sorunuza kısa bir cevap olması açısından şunu belirtelim: Ptt Bank cep parolayı ilk hesap açılışında talep ettiyseniz ancak o şekilde tarafınıza yollanır. “Hayır ben ptt cep parola aktivasyonu için böyle bir talepte bulunmamıştım diyorsanız, o halde yeni parola almak için Ptt Bank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz Kadir Bey.

 43. Bu nasil bi sistemdir ya surekli ipc sifresi yeteri kadar karisik degildir hatasi veriyo onerdiginiz sifreleride denedim olmadi

  1. Merhabalar Ayşe Hanım,
   Zaten kullanıcılar genellikle Ptt ipç şifresi nasıl alınır konusunda değilde, şifrenin karmaşık olmaması konusunda takılıyorlar. Eğer önerdiğim kombinasyonları da kabul etmediyse Ptt müşteri hizmetlerine şikayette bulunabilirsiniz. Öncesinde dilerseniz, bu konu başlığına tıklayarak Ptt İnternet Bankacılığı Şifre Alma Değiştirme ptt ipç şifresi değiştirme konusunda yardım alabilirsiniz…

  2. ptt ipç şifresi alma işlemlerinizi tamamladığınızda, hani postane bi şifre veriyorya size ptt internet bankacılığı için giriş o şifreyi ilk önce bilgiyasardan giriş yaparak değiştirin arkadaşlar

 44. Internet bankaciligini kullaniyorum normalde uygulamasinida indirmistim telefona format attim uygulamayi tekrar indirdim ama ipc sifresi istiyor 4kere denedim yanlis diyo bloke oldu diyo ne yapmam gerekiyor internet uzerinden cozemiyormuyuz bu sorunu

  1. ipç şifresinin bloke olması durumunda şubeye gitmeden bu sorunu çözmek için PTT müşteri hizmetleri aranabilir. Ptt müşteri hizmetleri telefon numarası 444 1 788’dir. Bunun dışında internet üzerinden ipc bloke kaldırma henüz aktif bir sistem değildir bilginize…

 45. urhan
  ipç şifresi nedir konusundaki uyarı: (P00039) Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir. Lütfen şifrenizi 8 haneli olacak şekilde 4 adet ardışık sayı (1234,7777 vb.) özelliklerine dikkat ederek başında 0 olmadan belirleyiniz!
  bu uyarıyı veriyor İPÇ şifresini değiştirmek isteyince, yeni şifre belirlemek için bin türlü kombinasyon denedim ancak sürekli bu yukarıdaki uyarıyı veriyor bu konu hakkinda ne yapabilirim simdiden tesekkurler

  1. Merhabalar size yardımcı olabilmek adına aşağıdaki 3 çeşit ipç şifresi örneği paylaştım. Ancak şifrenizi illa ki bu şekilde yapmak durumunda değilsiniz. Sadece kombinasyon olarak istediği türü ifade edebilmek adına paylaştığım ipç şifresi örnekleridir. Bilginize…
   ipc şifresi 1: 41972456
   ipç şifresi 2: 73253694
   ipc şifresi 3: 80614182

  2. ipç şifresi alma için postaneden verilen şifresi sakın cep telefonunuzdan değiştirmeye çalışmayın bloke oluyor direkt. pc den değiştirin. bir de selin hanımın da dediği gibi ardışık sayılar yapmayın. değişiyor o zaman. ben değiştirdim.

 46. Bende ipc sifresi yok ptt karti var pttye gitmeden internet üzerinde n nasil alinir

  1. Ptt ipç şifresi alma için kartınız olsa dahi İnteraktif Posta Çeki hesabı açtırmanız gereklidir. interaktif posta çeki hesabı başvurusunda bulunmak için de size en yakın postaneye müracaatta bulunmalısınız. Ancak bu işlemden sonra başvurunuz onaylanırsa Ptt ipç şifreniz SMS ile tarafınıza iletilecektir. Doğal olarak interaktif posta çeki hesabı açtırmadan PTT ipc sifresini temin edemiyorsunuz.
   PTT ipc hesabı nasıl açılır hakkında detaylı bilgi almak isterseniz mavi renkli olan bu tıklamanız yeterlidir. Bu konuda hangi kişiliğe göre hangi belgelerin istendiğini ayrıntılı bir şekilde anlattık bilginize…

  2. Merhabalar ben cep hesaptan giriş yapınca cep parola oluştur diyor bunu nasıl oluştura bilirim iki haneli şifre istiyor hangisi olduğunu çözemedim yardımcı olursanız sevinirim

  3. Merhabalar Kadir Bey, Ptt şifre alma konusunda en son attığınız mesaja bilgilendirme yaptım. Sayfanın aşağı kısmına doğru inerseniz, Ptt şifre alma konusundaki size özel verdiğim cevabı bulabilirsiniz.

  1. Merhabalar Fadime Hanım, 8 haneli ipc şifresi için kullanılabilecek zor kombinasyonlar şu şekilde olabilir:
   1: jds8f8gx
   2: 53926263
   3: 20104748
   4: 45418140

  2. ilk başta ipç nedir diye meraklandım araştırmaya başladım. meğer ptt internet bankacılığı için ipç deniyormuş da, niye ptt internet bankacılığı değilde ipç?

  3. İnteraktif Posta Çeki hesabının kısaltması olarak ipç ‘yi kullanmakta Ptt Elmas Hanım.

 47. (P00039) Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir. Lütfen şifrenizi 8 haneli olacak şekilde 4 adet ardışık sayı (1234,7777 vb.) özelliklerine dikkat ederek başında 0 olmadan belirleyiniz!

  bu uyarıyı veriyor İPÇ şifresini değiştirmek isteyince, yeni şifre belirlemek için bin türlü kombinasyon denedim ancak sürekli bu yukarıdaki uyarıyı veriyor

  1. Merhabalar Gürhan Bey, aşağıdaki kombinasyonları deneyip yine olup olmadığını bildirir misiniz bize lütfen. Bunlar 8 haneli en zor şifre kombinasyonlarıdır.
   1: 69047296
   2: 98649572
   3: rerfs3e6
   4: cx2vr7rg

 48. Merhabalar, ptt iban sorgulama için 8 haneli ipç şifresi gerekiyor mu?

  1. Merhabalar,
   İnteraktif Posta Çeki hesabınız ile internet üzerinden ptt iban sorgulama yapmak isterseniz, giriş için ptt ipç şifresine ihtiyacınız olacaktır…

  2. Merhaba selin hanım ptt kart da diğer bankalar gibi aylık kart ücreti kesiyor mu? Diğeride ipç şifresi için gerken evrak varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

  3. PTTBANK Merkez Bankası EFT sistemine üye olmadığı için:PTTBANK posta çeki hesaplarının IBAN numaraları yokdur.PTTBANK’ın muhabir bankaları T.C.Ziraat Bankası -Heykel Ankara Şubesi ile,
   Vakıf Katılım Bankası 1840 PTTPara Posta Şubesi-Ankara’dır.
   T.C.Ziraat Bankası EFT işlemlerinde:Gönderen :PTT Genel Müdürlüğü :Vakıf Katılım Bankası ,EFT işlevlerinde gönderen:Gönderen kişinin Banka IBAN numarası.Alıcının banka veya Posta çeki hesap hareketlerinde gözükmekdedir.

 49. selamlar mobil ve internet sifresi değiştirme sorunu yaşiyorum ipc sifresi sorun yok sonrada net sifresi girecem değiştir deniyor fakat nasil ne yapsam sifre degistirme yeterince karmaşik degildir deniyor anlam veremedim 2 aydir degistiremiyorum

  1. Merhabalar Barış Bey,
   öncelikle sorunuzu tam olarak anlayamadım ancak ipç şifre değiştirme talebiniz karşısında yeterince karmaşık değildir ibaresi aldığınızı algıladım. Doğru mudur?
   Eğer tam olarak sorununuz Ptt internet şifresi değiştirme ise lütfen aşağıdaki konu başlığına tıklayarak, sorunu nasıl çözebileceğinizi inceleyiniz…

   8 haneli ipç şifresi değiştirme

  1. 8 haneli ipç şifresi nedir ve PTT ipç şifresi nasıl alınır konularında ilk sorunuza ayrıntılı yanıt verdik Ferhat Bey. Sanırım sayfayı yenilemediğiniz için yanıtı göremiyorsunuz. Bu nedenle Ptt ipc sifresi nasıl alınır sayfasını bir kez yenilerseniz, size özel verdiğimiz yanıtı görebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz…

  1. Merhabalar Ferhat Bey,
   8 haneli ipç şifresi alma için öncelikle İnteraktif Posta Çeki hesabı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. IPC hesabı nasıl açılır konusunda detaylı bilgi almak için Posta Çeki Hesabı Nasıl Açılır? konusunu incelemeniz yeterli olacaktır. Hesap açılışının ardından ise tarafınıza onay mesajı gönderilecektir. Bu mesajda PTT ipç şifresi yer almaktadır. ipc şifresini kullanarak, internet üzerinden İnteraktif Posta Çeki hesabınıza giriş yapabilirsiniz Ferhat Bey…

  2. Ptt.gov. tr Ana Sayfası veya https:// pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet Adres Linki’nden İnteraktif Posta Çeki İşlemleri Giriş Sayfasının altında PTTBANK ilgili müdürlüğünce Şubat/2018 Tarihinden itibaren :” Yeni Şifre Al/Şifremi Unuttum ” sayfa linki konulmuşdur. Bu linkden şifre değiştirebilirsiniz.
   Eğer: İnteraktif Posta Çeki İşlemleri” sözleşmeniz varsa,hesabınızın :* Hesap Hareketlerini * günlük ve aylık periodlar halinde http://www.ptt.gov. tr Ana Sayfa,” On-Line İşlemler ” cümlesinini altındaki:* Posta Çeki Hesap Bildirimi* sayfalarından takip edebilir. Excel dosyasında detayları öğrenebilirsiniz. Giriş Şifresi almak için,geçerli kimlik ile PTT merkezleri Havale Servisleri’ne baş vurulacaktır.

  3. ptt kartım var ipç istiyorum 8 hanali yardimçi olurmusunz

  4. 8 haneli ipç şifresi almak için ilk İnteraktif posta çeki hesabı açtırmak için en yakın PTT şubesine müracaatta bulunduğunuzda, ipç şifrenizin ve mobil şifrenizin gelmesini de talep etmelisiniz Süleyman Bey. Yoksa ptt ipç şifresi alma için yeniden postaneye gitmek zorunda kalıyorsunuz malesef…

  5. Sürekli hatalı bilgi diye uyarı alıyorum ama sebebini anlamadım girdiğim bilgiler doğru

  6. Ptt bankasına gitmeden ipç şifresini alamaz mıyız müşteri hizmetlerinden ve ya İnternet aracılığıyla teşekkürler

  7. PTT KARTI ancak PTTMATİK ATM’leri ve Gerçek POS makinelerinde kullanılabilir: IPC için geçerli kimliğinizle beraber PTT. merkez veya şubelerinden birine müraacat edilip: İPC Sözleşmesi imzalamanız gerekiyor.Bu şözleşmeyi imzaldıkdan sonra İPÇ şifresi alabilir veya oluşdurabilirsiniz. Gerçek Kişler posta çeki işlemlerini hesaba para yatırma para çekme, aktarma işlevlerini bütün PTT merkezlerinden, Tüzel kişi kuruluşlar, yalniz, sözleşme imzaladıkları PTT merkezinden yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir