EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir ?

EFT ile havale arasındaki fark nedir para gönderme işlemleri ile ilgili olarak en çok merak edilen tanımlar arasındadır.  Günümüzde pek çok insanın banka hesabı var ve banka hesapları üzerinden para gönderme işlemini eft saatleri ile havale saatleri içerisinde gerçekleştirmektedirler. Para transferleri iki banka arasında ya da aynı bankanın farklı hesapları üzerinden gerçekleştirilir. Paranın gönderildiği banka ve para gönderimini alan bankaya göre bu transfer işleminin ismi değişmektedir. Biri EFT diğeri ise havale işlemi olarak ifade edilir.

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir ?

EFT işlemi, müşterisi olduğunuz bir bankadaki hesabınızdan, müşterisi olmadığınız başka bir bankaya para göndermeniz durumunda gerçekleştirilir. İnternetten alışveriş yaptığınızda yada bir yakınınıza para göndermek istediğinizde, eğer ki o kişi yada şirketlerin müşterisi oldukları bankalar sizin müşterisi olduğunuz banka ile aynı banka değilse, siz onların hesaplarına eft saatleri içerisinde para gönderdiğinizde EFT işlemi yapmış olursunuz.

Havale ile eft arasındaki fark nedir sorusunu aynı zamanda havale açısından da ele alalım. Havale işlemi, müşterisi olduğunuz bankadaki hesabınızdan, yine bu bankanın müşterisi olan başka bir kişi yada şirketine hesabına para gönderme işlemi yaptığınızda, havale işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Havale ile eft arasındaki fark nedir örnek ile açıklarsak;

  • A bankasından, A bankasına para gönderildiğinde bu işleme havale denir.
  • A bankasından, B bankasına para gönderildiğinde ise bu işleme EFT denir.

Yazımızın geri kalanında EFT nasıl yapılır sorusunu ele alacağız. EFT yapma işlemi aslında havale işlemi ile aynıdır.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT nasıl yapılır en çok merak edilen sorulardan birisidir. EFT işlemini yapabilmeniz için para göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını eft nedirbiliyor olmanız yeterlidir. Sonrasında; internet bankacılığı, mobil şube, fiziksel şube yada ATM seçeneklerinden birisi ile para gönderimi yapabilirsiniz. Para transferi işleminizin kısa sürede, sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için eft saatleri içerisinde para gönderimi yapmanız önemlidir. EFT saatleri genel olarak bankaların mesai saatleri ile paralellik göstermektedir.

EFT ile havale arasındaki fark nedir sorusuna cevap olarak ayrıca şunu belirtmeliyiz. Havale yaptığınızda paranız direkt olarak karşı tarafın hesabına geçer, ancak EFT işlemi farklı bankalar arasında olduğundan, öncelikli olarak bankaların onayını gerektirir. Bu nedenle havale işlemi hafta içi hergün ve haftasonları olur ancak para gönderim işlemi sadece hafta içi bankaların mesai saatlerinde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir