EFT Nedir EFT Nasıl Yapılır ?

Günümüzde teknolojik imkanlar ve internet sayesinde EFT saatleri içerisinde EFT kanalı ile para gönderme, para yatırma işlemlerini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Peki, Eft nedir Eft nasıl yapılır Eft ile havale arasındaki fark nedir ?

Sahip olduğunuz banka hesabından, başka bir banka hesabına para gönderdiğinizde, bu işlem “para transferi” olarak adlandırılır. Para transferi işlemi, paranın gönderildiği banka ve parayı alan bankaya göre EFT ya da Havale olarak da adlandırılır. Bir para transferi işleminin havale mi yoksa EFT mi olduğunu anlamak açısından, yazımızın devamında EFT nedir sorusunun cevabı üzerinde duracağız.

EFT Nedir ?

EFT nedir sorusuna cevabımızı detaylı bir şekilde ele alalım. Sahip olduğunuz bir banka hesabınızdan, başka bir kişinin ya da şirketin banka hesabına para gönderdiğinizde, bu işlem para transferi işlemidir. Eğer bu para transferi işlemini farklı banka üzerinde gerçekleştirdiyseniz, bu durumda EFT yapılmış olur.

EFT nedir bir örnek ile açıklayalım. Diyelim ki A bankasında bir hesabınız var ve yine A bankasında bir hesabı olan başka bir kişi ya da şirkete eft saatleri içerisinde para transferi yaptınız. Böyle bir durumda bu para transferi işlemi EFT olarak adlandırılır.

eft nedir

EFT Nasıl Yapılır?

EFT nasıl yapılır sorusuna kısaca cevabına gelince, EFT yapabilmek için pek çok farklı yöntem kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı, mobil şube, fiziksel şube yada ATM’ler, EFT işlemini yapabileceğiniz başlıca seçeneklerdir. Ancak EFT işlemini, eft saatleri içerisinde yapmanız gerekiyor. Ayrıca EFT yapacağınız kişinin IBAN numarasını bilmeniz gereklidir.

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

Eft nedir sorusuna yazımızda genel hatları ile değindik. Ayrıca merak edilen sorulardan birisi olarak eft nasıl yapılır sorusuna da açıklık getirdik. Havale ile EFT arasında temel olarak bir fark yoktur. Havale işleminin, EFT işleminden en önemli farkı havale işleminin aynı bankalar arasında gerçekleştiriliyor olmasıdır. Havale ile eft arasındaki farklılar için detaylı bir açıklama isterseniz, EFT ile havale arasındaki fark nedir başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz…

Havale işlemini de bir örnek ile ifade edelim. A bankasındaki bir hesaptan yine A bankasında bulunan başka bir hesaba para gönderilmesi durumunda havale işlemi gerçekleştirilmiş olur. Eğer bu işlem A bankasından, B bankasına gerçekleştirilseydi, bu durumda EFT işlemi olmuş olacaktı.

Son olarak EFT saatleri içerisinde banka şubesine giderek, ATM’den ya da internet bankacılığı üzerinden para gönderme işlemini gerçekleştirebiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir