PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Ptt şartlı eğitim yardımı sorgulama konusundan önce şunları belirtmekte fayda var. Eğitim-öğretim her insanın en temel hakkı fakat her insan, her öğrenci bazen bu haktan eşit şekilde yararlanamıyor. Özellikle günümüzde öğrencilerin okul masrafları ciddi şekilde artmışken, aileler de eğitim yardımı nasıl alınır diye düşünüyorlar. Peki, PTT şartlı eğitim yardımı ne demektir? PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama nasıl yapılır ?

PTT Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

PTT şartlı eğitim yardımı, kısa ismiyle ŞEY olarak da bilinmektedir. Bu yardım, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Nüfusun muhtaç kesimlerine verilen ve öğrencilerin okula rahat devam etmesini amaçlayan program, karşılıksız bir burs yardımıdır. Eğitim yardımı nasıl alınır ve PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama nasıl yapılır alt başlıktan inceleyebilirsiniz. Ancak şartlı eğitim yardımının lise teşvik ödemesi kapsamında ödenen bir yardım olduğunu ve 9., 10., 11. Sınıf öğrencilerine verildiğini unutmayınız.

Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

Eğer aileler çocuklarını düzenli olarak okula gönderirlerse ve yardıma da muhtaçlarsa, PTT şartlı eğitim yardımı her ay yapılmaktadır. Uygulama Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak şekilde gerçekleştirilirken, kız çocuklarına öncelik verilmektedir.

Bu şekilde ilköğretimden ortaöğretime geçiş miktarı artırılması hedeflenirken, ortaöğretime devam edilmesi halinde yardım miktarı da artmaktadır. Kız çocuklarına verilen yardım ise daha fazladır. Eğitim yardımı şubelerden başvuru yaparak alınmaktadır.

Başvurunuz sırasında hangi belgelerin tarafınızdan isteneceğini postane görevlilerinden öğrenebilirsiniz. Başvuru sonrasında PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama nasıl yapılır?

PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı, teşvik ödemesi alan kişilere kısa mesaj ile bilgilendirme yapılır. Bu eğitim yardımı, kadının toplumdaki yerini güçlendirme amaçlı doğrudan annelere yapılmaktadır. Ödemeyi ailede anne dışında kimse alamaz.

ptt şartlı eğitim yardımı sorgulama

Ödemeler PTT ile de alınabilirken, tabloda da görüldüğü gibi ilköğretime devam eden erkeklere ayda 30 TL yardım yapılır. İlköğretime devam eden kızlara ise ayda 35 TL verilir. Ortaöğretimde ise bu miktar biraz artmaktadır. Ortaöğretime devam eden erkeklere ayda 45 TL verilirken, ortaöğretime devam eden kızlara ise teşvik amaçlı 55 TL verilir. Bu şartlı eğitim yardımı, hak sahibi ailelere yapılır ve hak sahipliği de merkezi sistemden yapılan sorgulamalar çerçevesinde tespit edilir.

PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama Yapıldıktan Sonra Para Nasıl Çekilir?

PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama işlemi için anneler adına Ziraat Bankası ve PTT’lerde özel bir hesap açılır. Anneler bu hesaplardan parayı doğrudan çekebilirler. Ayrıca ptt eğitim yardımı için e-devlet üzerinden de inceleme yapabilirsiniz…

Ptt iban no sorgulama konusunda detaylı bilgi almak ve Ptt iban sorgulama sayfasını düzgünce kullanabilmek için aşağıdaki konu başlığını ziyaret ediniz!

ptt iban sorgulama öğrenme

PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama” Konusu İçin 3 Yorum

  1. Çoktandır şartlı eğitim için başvurmuştur. İlk okula giden kızım için. Hala cvb alamadım kabul edılmemişmı. Aynı şekilde çocuklarımın. Aşı paralarında yatırılmamıs. Neden acaba. Bilginize…cvb bekliyorum

  2. Ptt egitim yardimini nasil ala bilirim benim kizim liseye gidiyor digeri ise orta okula gidiyor bans yardimci olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir