PTT Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar? 10 Soruda PTT Banka Kartı

PTT kart nedir ve bu karta sahip olabilmek için hangi belgeler istenmektedir merak ediliyor. Çünkü postane şubeleri oldukça yoğun işlemekte ve Ptt banka kartı ile sıra beklemeden ATM’lerden işlem yapılabilmektedir.

PTT Kart Nedir?

Son yıllarda gelişimine teknolojik yenilikler ekleyen Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müd. yeniliklerine devam ediyor. Özellikle bankacılık alanında müşterilerine birçok alternatif sunan kurum, PTT kart ile kolaylık sağlıyor. Peki, PTT kart nedir ve ne işe yarıyor? Ayrıca PTT banka kartı ile ilgili aidat ücretlendirmesi yapıyor mu?

PTT kart, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü bünyesinde olan gerçek kişi posta çeki hesap mudilerinin bankamatiklerden birçok işlemi gerçekleştirmelerini sağlayan karttır.

Bu kartın özellikleri arasında; nakit çekim yapabilme, alışverişlerde nakit yerine kullanabilme, hesap detaylarını görüntüleyebilme ve bankamatiklerden anlaşmalı kuruluşların faturalarını ödeyebilme gibi işlemler yer alıyor.

Kimler PTT Hesap Kartı Almalıdır?

Özellikle işsizlik maaşı gibi ödemeleri alabilmek adına sıra bekleyerek zaman kaybetmek istemeyenler için PTT banka kartı idealdir. Çünkü bu tarz ödemeler genellikle ayın 27’si ya da 28’si gibi İşkur tarafından postaneye yatırılır. Fakat şubeler genellikle ödemeleri ayın biri gibi gerçekleştirir. Bu nedenle postanede sıra beklemek yerine PTT kart ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müd. ATM’lerinden maaşınızı çekebilirsiniz.

İnteraktif Posta Çeki hesabınız üzerinden işlem gerçekleştiriyorsanız, PTT hesap kartı almak işinizi kolaylaştıracaktır. Emekli maaşınız postaneye yatıyorsa, yine sıra beklememek için PTT bankamatik kartı almalısınız. Askerlik ödemesini ATM’lerden çekebilmek için de PTT kartına ihtiyacınız olacaktır.

ptt kart nedir

PTT Banka Kartı İçin Hesap Açma Ücreti Var mı?

PTT hesap açma ücreti aslında yok. Fakat PTT hesaba bakma için gerekli görülen posta çeki hesabı da, bu başvurunuz sırasında açılacağı için tarafınızdan 5 lira işlem ücreti ödemeniz istenecektir. Alınan bu meblağ, hesap kapatma isteğinde bulunmadığınız taktirde hesabınızda durmaktadır. PTT hesap açma ücreti olarak alınan 5 Lira, hesabın kapatılmasını istediğinizde tarafınıza iade edilmektedir. PTT hesap kartı bu işlem sonrasında belirli bir sürede adresinize gönderilir.

PTT Kart İle İnternetten Alışveriş Yapılır Mı?

PTT kart başvurunuzun ardından şube yetkililerine verdiğiniz adrese teslim edilir. Kartınızı aldıktan sonra bankamatiklerden, PTT online işlemlerden ve şubelerden birçok bankacılık işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. 3D secure uygulamasıyla internet üzerinden de alışveriş yapabilirsiniz.

PTT Kart Ne İşe Yarar? Hangi İşlemler Yapılabilir?

PTT kart ile aslında birçok bankacılık işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tüketicilerin daha çok yaptıkları işlemleri incelersek bu kart ile; pttmatiklerden doğal gaz, GSM telefon faturaları, elektrik, su ödemeleri ve HGS bakiye yükleme yapabilirsiniz.

PTT banka kartı ile para yatırma çekme işlemleri, anlaşmalı banka kredi kartı ödemeleri, posta çeki bakiye sorma işlemleri, mobil havale kabul ve PTTBonus kredi kartı borç ödeme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Normalde bu işlemler için bazen tüketiciler bankalarda uzun süre bekletilebiliyor. Bu nedenle PTT kart nedir konumuz içerisinde zamandan tasarruf sağlamak isteyen tüketicilere yönelik anlatımlarda bulunduk.

PTT Kart Gelmeden de Para Yatırabiliyor muyum?

Evet, yatırabiliyorsunuz bunun için ATM’leri kullanabilirsiniz. Ancak ATM’lerden yapılacak olan havale işlemlerinde ücret kesileceğini unutmayınız. İnternet üzerinden başka bir banka hesabından, PTT hesabınıza para yatırma işlemi yapmak istiyorsanız bunun için de kartınızın gelmesini beklemenize gerek yok.

İnteraktif Posta Çeki Hesabı için şifre edinerek, PTT banka kartı gelmeden de para yatırabilirsiniz. İnteraktif posta çeki hesabı nasıl açılır öğrenmek için mavi renkli linke tıklayınız! Bu konuda ipç hesabı nasıl açılır ve kişilik türüne göre hangi belgeler istenmektedir detaylıca anlattık. Belgeleri eksiksiz olarak yanınızda götürmek için yazıyı inceleyebilirsiniz.

ptt kart

PTT Banka Kartı İçin Hesap Açma Yaş Sınırı Var mı?

PTT kartla ilgili genellikle küçük yaşta olan kullanıcılarımızın en fazla merak ettikleri konu yaş sınırının olup olmamasıdır. PTT banka hesabı açma başvurusunda bulunan bireylerin 18 yaş üstü olmaları mevzuat gereğince zorunludur.

Bu konuda yalnızca Pttbank değil, birçok banka ancak ebeveynlerin izni ile açılan hesaplar hakkında hizmet vermektedir. Bu nedenle sadece 18 yaş üstünde olan kişilerin PTT banka kartı için gerekli belgeleri hazırlayarak şubelere başvuruda bulunması gerekmektedir.

ptt kart ne işe yarar

PTT Hesap Kartı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

PTT’den kart alabilmek için öncelikle müracaat ederek Posta Çeki Hesabı açtırmanız gerekmektedir. Türkiye’deki tüm PTT şubeleri ve acenteler dahil tüm Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü iş yerleri PTT banka kartı başvurusunu kabul etmektedir. Kredili mevduat hesabı açtırmak isteyenler de aynı başvuru kanallarını kullanabilirler.

Kredili mevduat hesabı, hesabınızdan para olmasa dahi eksiye düşerek nakit para çekebilmenizi sağlayan hesap türüdür. Başvuruda gerekli olan belgeler hakkında kapsamlı bilgi edinerek müracaata gitmek için aşağıdaki konuyu incelemenizi öneriyoruz!

Tıklayınız: PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu sayfa PTT kart nedir hangi bankacılık işlemlerinde kullanılabilir ve PTT hesap kartı almak için neler yapılmalıdır sizlere aktardık. Banka kartları ile ilgili yaşadığınız herhangi bir problem varsa aşağıdaki “Yorum” alanını kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. İdpsbanka.org’u sosyal medyalar üzerinden de takip edebilirsiniz.

PTT Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar? 10 Soruda PTT Banka Kartı” Konusu İçin 14 Yorum

 1. PTT hesap kartım var içinde para yok PTT ATM sinden para yukleyebiliyormuyum karta internet alışverişi için oluyormu teşekkürler.

 2. Ptt kart kullanıyorum ancak sadece atmden para çekebiliyorum bu kartla. Sayfada alışveriş yapabileceğimde yazıyor nasıl alışveriş yapacağım ki?

 3. PTT kartı kredi kartı olarak kullanılamaz değil mi ? Sadece bankamatiklerde geçerli bir hesaba bağlı kart olarak kullanılabilir, doğru mudur ?

  1. Evet doğrudur Burak Bey, PTT kart diğer banka kartları gibi kullanılmaktadır. İçerisinde paranız olduğu sürece anlaşmalı tüm iş yerlerinde ve online alışverişlerde kullanabilirsiniz. Ayrıca ATM’ler aracılığıyla ödeme, para yatırma ve çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak siz kredili bir ürün kullanmak istiyorsanız, PTT kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz…

 4. Selin hanım askerde devletin yatıracağı parayı almak için ptt kart başvurusu yaptım. Askerlik şubesine 15 Aralık ‘ta teslim olacağım. O zamanıya ptt kartım gelirmi, gelmezse ne yapabilirim adres değişikliği felan yapabiliyormuyum? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Faruk Bey, başvurunun ardından PTT Hesap Kartı Ne Zaman Gelir öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret etmenizi öneririz. Belirtilen sayfada kargo takip sistemiyle ilgili bilgiler yer almaktadır. Kartınızın şuan da nerede olduğunu kargo takip sistemiyle öğrenebilirsiniz.

 5. TELEFON AÇARAK LİRA YÜKLEYEBİLİYORMUYUZ HATTIMIZA KART YANIMIZDA . VE HANGİ NUMARAYI ARIYCAĞIZ TEŞEKKÜRLER 🙂

  1. İşsizlik maaşını almaya hak kazananlar, herhangi bir PTT Bank şubesine giderek maaşlarını çekebilirler. Bunun için nüfus cüzdanı yeterli olmaktadır…

 6. Ben herhangi bir başvuru yapmadım ama kart geldi bana neden geldiğinide bilmiyorum.yardımcı olabilir misiniz?ve babam vefat etti 4 ay önce bu kart hem bana hem kardeşime ve anneme geldi bununla bir ilgisi var mı?

  1. Halime Hanım babanızın emekli maaşını, mirasçılar olarak sizlerin çekebilmesi için gönderilmiştir.

 7. Işsizlik maaşı ptt kart hesabına yatırılıyormu yatırılmıyorsa lütfen bu özellik aktif edilsin

  1. Merhabalar Eyüp Bey, işsizlik maaşını almaya hak kazananlar TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir