Çocuk Parası Ne Kadar?

Aylık çocuk parası ne kadar ve çocuk parası ne zaman yatar soruları ailelerin en çok merak ettikleri sorulardandır. Ülkemizde çocuk yardım parası 5 farklı şekilde verilmektedir. Bunlar; emzirme parası, iş göremezlik parası, muhtaç ailelere verilen yardım parası, doğum parası ve AGİ kapsamında verilen aylık çocuk yardım parasıdır. Devlet tarafından verilen çocuk parası nereden alınır ve nasıl başvuru yapılır alt başlıklardan inceleyebilirsiniz…

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çocuğu olan ailelere yaptığı yardımdır. Bu yardım, ülkemizde genel olarak “doğum parası” olarak adlandırılmaktadır. Bakanlık adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından yürütülen çalışma, SSK’lı çalışan olsun ya da olmasın, ilgili tarihten sonra çocuğu olan tüm anneleri kapsamaktadır. Aylık çocuk yardım parası ise AGİ kapsamında devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneğidir. Aylık çocuk parasının alınması için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan olunması gerekiyor.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Doğum ödeneği 2015 Mayıs ayı sonrasında doğum yapmış olan Türk vatandaşları ve Mavi kart sahiplerine verilmektedir. 15.05.2015 tarihinden önce doğum yapanlara verilmemektedir. Ayrıca doğum ödeneği çocuk yardım parasının alınabilmesi için anne ve babanın her ikisinin de ya da en az birinin Türk vatandaşları veya Mavi kart sahibi olması gerekir. Bu ödemeyi SSK’lı çalışan olsun ya da olmasın, ilgili tarihten sonra çocuğu olan tüm anneler alabilirler.

Aylık Çocuk Parası Ne Kadar?

Doğum yardımı yalnızca bir kere yapıldığı için aylık ödeme söz konusu değildir. Bireysel bazda, tek seferde ödeme yapılır. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu ödeneğe dair tablo aşağıda yer almaktadır. Aylık çocuk yardım parası ise evli ve çocuğu olan memurların, asgari geçimini sağlayabilmeleri için her ay ödenen tutardır. Peki, aylık çocuk parası ne kadar?

Aylık çocuk parası 2020 yılında eşi çalışmayan bir çocuklu aileler için 297,98 TL’dir. Eşi çalışan ve bir çocuğa sahip olanlara ise aylık çocuk parası 253,83 TL olarak ödenmektedir. Eşi çalışmayan, 2 çocuklu memurlara 331,09 TL yardım yapılırken, eşi çalışan ve iki çocuğa sahip olanlara 286,94 TL ödenek verilmektedir. Peki, 3 çocuğu olanlar için 2020 yılında aylık çocuk parası ne kadar oldu?

Eşi çalışmayan memur, 3 çocuğuyla beraber aile yardımı kapsamında 375,23 TL fark alacak. Eşi çalışan ve 3 çocuğu olan memurlara ise aylık çocuk parası olarak 331,09 TL ödenecek. Doğum yardımı kapsamında verilen tek seferlik ödemelerde çocuk sayısına göre değişmektedir. Tablo şu şekildedir:

çocuk parası ne kadar

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum yardımı ödemesi, başvurunun sisteme girildiği ayı takip eden ayın son haftası yatırılmaktadır. Örneğin; eşiniz doğum yaptıktan sonra başvuru yaptınız ve bu başvuru Doğum Yardımı Sistemi (DYS)’ne Eylül ayında girildi. O halde Ekim ayının son haftası çocuk yardım parasını alabilirsiniz. Memurlar ise çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren aylık çocuk parası almayı hak ederler.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası, PTT’den alınmaktadır. Yukarıdaki tabloda belirtildiği gibi sahip olduğunuz çocuk sayısına göre devletin yatırdığı çocuk yardım parasını postanelerden çekebilirsiniz. Madde 203’e göre aile yardımı ödeneği kapsamındaki aylık çocuk parası ise her ay maaşla birlikte ödenir. 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar (72. ay dahil) için bir kat artırımlı ödenek verilmektedir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası için bulunduğunuz yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il Müdürlüğü’ne müracaatta bulunmalısınız. Canlı doğum yapmış olan anne veya anne adına baba ya da kanuni temsilci, çocuk parası başvurusu yapabiliyor. Ancak başvurunun kabul edilmesi için yeni doğan çocuğun kimliğinin çıkmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde kimliği çıkmamış çocuklar için yapılan başvurular geçersiz sayılmaktadır. Kamuda çalışan memurlar ise aylık çocuk parası alabilmek için çalıştıkları kuruma başvuru yapmalıdırlar.

İnternetten Çocuk Parası Başvurusu Yapılabilir mi?

Ailelerin en çok merak ettikleri konu internetten çocuk parası başvurusu yapılıp yapılamadığıdır. Çocuk parası başvurusu 3 farklı yolla yapılabiliyor. Bunlar; şahsen müracaatta bulunmak, posta ya da kargo yoluyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il Müdürlüğü’ne dilekçe göndermektir. Posta veya kargo yoluyla yapılan başvurularda, dilekçenin anne tarafından doldurulup imzalanması gerekmektedir. Çocuk yardım parası için dilekçe örneğini aşağıdaki pdf dosyasından inceleyebilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bebeğin kimliği, doğum raporu ve doğum yapmış olan annenin kimliği, çocuk parası başvurusu için yeterlidir. Anne kendisi başvuru yapacaksa kimliğiyle, anne adına baba ya da kanuni temsilci başvuru yapacaksa annenin kimliğiyle beraber giderek başvuruda bulunabilirler.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk yardım parasını alabilmek için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. 15.05.2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için doğum parasını alabilirsiniz. Memurların aldığı aylık çocuk parası ise 25 yaşına kadar ödenir. PTT kartı olanların kart hesabına yatırılır. Kartınız yoksa PTT Kart Başvurusu sayfasına tıklayarak hesap kartı edinebilirsiniz.

25 yaşına kadar çocuğun ölümü, evlenmesi, kendi hesabına ticaret yapması, herhangi bir yerde çalışması (öğrenim için tatil dönemlerinde çalışabilirler), burs alması veya devlet tarafından okutulması gibi durumlar söz konusu olursa aylık çocuk yardım parası hakkı kaybedilir.

Ayrıca (Değişik: 21/4/2005-5335/28 md.) 25 yaşını bitirdiği halde çalışamayacak derecede malullükleri ve evlenmemiş kız çocukları süresiz olarak ödenekten yararlanabilirler. Çalışamayacak derecede malullükler için resmi sağlık kurulu raporu talep edilmektedir.

Yurtdışında Yaşayanlar Çocuk Yardım Parası Alabilirler mi?

Çocuk parası yardımı yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı da kapsamaktadır. Türk vatandaşlığına ve Mavi Kart’a sahip olan tüm aileler bu uygulamadan aynı şartlarda faydalanmaktadır. Anne ve babanın her ikisi de T.C. vatandaşı ise ödeme anneye yapılır. Bu nedenle çocuk parası başvurusu onun adına yapılmalıdır. Baba Türk vatandaşı ancak anne yabancı ise çocuk parası babaya ödenir.

Çocuk parası hakkında en çok merak edilen 10 soruyu sayfamızda yanıtladık. Aylık çocuk parası ya da tek seferlik alınan doğum ödeneği hakkında farklı sorularınız varsa yorum bölümüne bırakabilirsiniz. 2020 yılının ikinci yarıyılında aylık çocuk parası ne kadar olacak, hükümet tarafından açıklandığında bu sayfadaki bilgiler güncellenerek yeni ödenek tutarları listeye girilecektir.

Çocuk Parası Ne Kadar?” Konusu İçin 1 Yorum

  1. 2017 nin Ocak ayında ve 2018 in Kasım ayında olmak üzere iki tane doğum yaptım. Aylık çocuk parası için bende başvuruda bulunabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir