PTT Kart Hesap Numarası Nerde Yazıyor?

PTT kart hesap numarası nerde yazıyor sorusuna PTT Bank ile para transferi yapacak olan kişiler ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle yazımız içerisinde PTT kartın hesap numarası nerde yazar, tam olarak kaç rakamdan oluşuyor ve PTT kart hesap no öğrenme yöntemleri hangileri kullanıcılarımızı bilgilendirdik.

PTT Kart Hesap No Öğrenme Yolları

PTT kart hesap numarası birinin sizin adınıza para gönderebilmesi için gereklidir. Aşağıda 6 farklı seçenek yer almaktadır. Bu seçeneklerden istediğinizi kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde PTT hesap no sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Tüm seçenekler, alt başlıklarda açıklanmaktadır.

 • İnternet bankacılığına giriş yapmak.
 • PTT Kart üzerindeki bilgileri incelemek.
 • Mobil uygulamayı indirmek.
 • Şubelere gitmek.
 • PTT ATM’lerinden işlem yapmak.
 • Müşteri hizmetlerini aramak.

PTT Kart Hesap Numarası Nerde Yazıyor?

Sahip olunan PTT kartının ön yüzüne baktığınızda çeşitli sayılar göreceksiniz. Bu yazılar arasında PTT kart hesap no hangisi diye soracak olursanız, kartın sol alt köşesindeki olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni basım kartlarda sol alt köşede isim/soy isim yer almaktadır. Hesap numarası ise kartın ön tarafında isminizin hemen altında yazıyor. Eski kartlarda ise isim/soyisim orta kısımda yazmaktadır. Bu nedenle eski basım kart sahipleri, direkt olarak kartın sol alt köşesine bakarak, hesap numaralarını öğrenebilirler.

PTT Kart Hesap No Kaç Haneli?

Kart üzerinde 3 farklı bölümde sıralı numaralar bulunmaktadır. Kullanıcılar özellikle PTT kart hesap numarası kaç haneli bilmedikleri için 16 haneli kart numarası ile 8 haneli hesap numarasını birbirine karıştırmaktadır. Bu da para transferi yaparken sorun oluşturmaktadır. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi PTT hesap no 8 hanelidir. Sıralı bir şekilde 8 rakamdan oluşmaktadır.

Ptt Kart Hesap Numarası Hangisi?

Aşağıda yeni basılan ve eski basılan olmak üzere iki farklı kartın fotoğrafı yer almaktadır. Her ikisinde de hesap numarası işaretlenerek, tam olarak nerede olduğu belirtilmiştir.

Ptt kart hesap numarası nerde yazıyor

Ptt kart hesap numarası

PTT hesap numarası kaç haneli yukarıdaki görsellerden daha iyi anlayabilirsiniz. Eğer kartınızı kaybettiyseniz ya da yanınızda değilse diğer PTT hesap no öğrenme kanallarını kullanabilirsiniz.

ATM’den PTT Hesap Numarası Öğrenme

PTT kart hesap numarası bankamatiklerden de öğrenilebiliyor. Bunun için sizlere en yakın pttmatik noktasına gidin. Kartınızı ATM’ye yerleştirin ve şifrenizle giriş yapın. Hesap bilgileri kısmından, kartınızın tanımlı olduğu hesap numarasını görebilirsiniz. Özellikle kart üzerindeki bilgiler okunmadığında veya bazı rakamlar silindiğinde bu yöntemi kullanabilirsiniz. Elinizde kartınız yoksa diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

İnternetten PTT Hesap No Sorgulama

İnternetten Ptt hesap no sorgulama için mobil uygulamayı ya da pttbank.ptt.gov. tr’yi kullanabilirsiniz. Ancak internet üzerinden hesap bilgilerinizi görüntüleyebilmek için ipç hesabınızın olması gerekmektedir. Aynı şekilde Play Store/App Store aracılığıyla mobil uygulamayı indirerek, hesabınıza giriş yapmak için de ipç başvurusunda bulunmuş olmanız ve şifre almanız şarttır! Hesap açılışıyla ilgili bilgileri öğrenmek ve gerekli evrakları incelemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İlgili konu: İpç Hesabı Nasıl Açılır?

Müşteri Hizmetleri ile Hesap Numarası Öğrenme

Telefon Bankacılığı üzerinden PTT hesap no sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 444 1 788’i arayarak sesli yanıt sistemi, tuşlama yapmanız gereken menüyü söylemeye başlayınca önce 9, ardından da 3 rakamını tuşlayınız. Bu “PTT Hizmetleri Hakkında Bilgi Almak İçin” kısa yoldur. Dilerseniz menüyü tamamen dinleyerek kendiniz de tuşlama yapabilirsiniz.

PTT kart hesap numarası şubelerden de öğrenilebiliyor. Fakat şubelerde, yoğunluk sebebiyle sıra çok fazla oluyor. Bu da zaman kaybı oluşturuyor. Sizin için önerimiz kart üzerindeki bilgilerden hesap numaranızı bulmanızdır. Ancak kartın üzerindeki rakamlar zamanla silinmişse, okunmuyorsa ya da kartınızı kaybettiyseniz, yanınızda değil ise ATM’leri kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde yakın bir ATM yoksa müşteri hizmetlerini arayarak PTT hesap no sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Bank ile ilgili kullanıcılarımızın sıklıkla yönelttiği bir diğer soru da: PTT Kart iban No Nerde Yazar?

Bu sorunun yanıtı için ve PTT iban sorgulama ile ilgili tüm detayları öğrenmek için Ptt iban No Sorgulama konusuna tıklayınız. Çünkü bu kurumun ürün ve hizmetleri, diğer bankalardan farklılık göstermektedir. Örneğin IBAN sistemi, ülkemizde faaliyet gösteren birçok bankadan farklıdır…

Bu yazımızda PTT kart hesap numarası nerde yazıyor kaç haneli ve PTT hesap numarasını öğrenmek için hangi kanallar kullanılabilir açıkladık. Sorularınız için sayfanın alt kısmına inerek “Yorum” bölümünü kullanabilirsiniz. PTT Kart sorularınız en kısa sürede yanıtlanacaktır!

PTT Kart Hesap Numarası Nerde Yazıyor?” Konusu İçin 9 Yorum

 1. Başkasinin Posta hesabina interaktif olarak para göndermek istiyitum bunun için 8 haneli olan numarasina mı göndereceyim

 2. PTT kart hesap numarası hakkında üzerinde büyük rakamlarla yazan sayılar zannettim. Bir türlü parayı gönderecek olan kişi gönderemedi. PTT hesap numarası veya PTT IBAN numarasını nasıl öğrenebilirim?

 3. PTT kart hesap numarası hakkında üzerinde büyük rakamlarla yazan sayılar zannettim bir türlü parayı gönderecek olan kişi gönderemedi. Altta yazan küçük rakamlarmış. O zaman gereksiz numarayı niye büyük rakamlarla en üstte basmış bunlar onu anlamadım!!!

 4. PTTBANK POSTA ÇEKİ HESAPLARINA :
  1-) PTT MERKEZ VE ŞUBELERİ HAVALE SERVİSİ VEZNELERİNDEN ELDEN,
  2-) PTT MERKEZ VE ŞUBELERİNİNİ GİRİŞ KAPI YANLARINDA BULUNAN PTTMATİK ATM MAKİNELERİNDEN ELDEN,VEYA PTTKART ARACILIĞI İLE,
  3-) POSTA ÇEKİ HESABI OLAN VEYA EMEKLİ AYLIKLARINI PTTBANK’DAN ALAN EMEKLİLERİN, İMZALADIKLARI:” INTERAKTİF POSTA ÇEKİ İŞLEMLERİ ” SÖZLEŞMELERLE:ptt.gov.tr WEB SİTESİ,ANA SAYFA * INTERNET ŞUBESİ * LİNKİNDEN INTERNET ARACILIĞIYLA YAPILIR.
  HESAPTAN HESABA PARA GÖNDERME İŞLEVİNİN ADI: ” AKTARMA İŞLEMİ ” DİR.
  POSTA ÇEKİ HESABI UYGULAMASI TÜRKİYE’DE 1970 YILI ‘NDA BAŞLAMIŞDIR.O YILLARDA Kİ BÜTÜN İŞLEMLER ÜCRETSİZDİ. 2000’Lİ YILLARDA, BÜTÜN İŞLEMLERDEN ÜCRET ALINMAYA BAŞLANILDI.
  PTT ÜCRET TARİFESİ HER YIL DEĞİŞDİĞİNDEN, YÜRÜRLÜKDEKİ TARİFEYE:ptt.gov.tr WEB SİTESİ:TARİFELER/ BANKA LİNKİNDEN BAKINIZ.
  EN UCUZ ÜCRET UYGULAMASI: INTERNET ŞUBESİ’DEN YAPILAN INTERAKTİF POSTA ÇEKİ İŞLEMLERİNDEDİR.

 5. Peki bir başkasının posta hesabına para yollama işlemi için kaç lira kesinti olur . (Hesaptan hesaba , elden hesaba )

 6. Güven Bey Ptt kart iban no bulunmamaktadır. Karşı taraf direk olarak sizin hesap numaranıza para transferi yapabilir. Eğer para gönderme işlemini internet bankacılığından yapacaklarsa ve internet şubesinde hesap numarası ile para gönderme seçeneği çıkmıyorsa, aşağıdaki bilgileri girerek hesap numarası bölümüne ulaşabilirler. Ptt iban numarası ile para göndermek isteyen kişiler için hesap no bölümünün, internet bankacılığında aktif olabilmesi adına bu bilgileri kullanmaktadır. Dilerseniz müşteri hizmetlerini arayarak da, teyit edebilirsiniz.
  Banka: Vakıf Katılım
  İl: Ankara
  Şube Kodu: 1840

 7. Ipç hesabım var ve bu hesaba diğer banka hesaplarından eft yapmaları için iban no istiyorlar. Benim hesabım da iban no diye bir şey yok . Bana bu hususta yardımcı olabilir misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir