PTT Kargo Ücretleri 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

PTT kargo ücretleri ile ülke içinde “en ucuz kargo” olma yolunda en güçlü adaydır. Aşağıda yürürlükte olan yurtiçi PTT kargo ücretleri 2020 fiyat listesi yer almaktadır. Ancak kurum sadece yurtiçi değil; yurtdışı kargo, kurye ve lojistik hizmetleriyle ülkemize önemli bir katma değer sağlamaktadır. Bu nedenle yurtdışında yaşayan tanıdıklarınıza ucuza kargo göndermek için de PTT’yi tercih edebilirsiniz. Sayfa sonunda APS kurye hizmetiyle ilgili PTT kargo fiyatları de listelenmektedir. Yurt içi ve yurt dışı gönderimlerinizin daha hızlı olmasını isterseniz, APS kurye hizmetinden yararlanabilirsiniz!

PTT Kargo Kilosu Ne Kadar?

PTT kargo fiyatları özellikle uzun mesafe kargo gönderimi yapmak isteyenler için oldukça idealdir. Temelde gönderilecek olan ürünün ağırlığı baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Bu nedenle PTT kargo kilosu ne kadar merak edilmektedir. 2020 ücret tarifesine göre PTT kargo kilo fiyatı 16.25 TL’dir. Buna istinaden ağırlığı 1 kilograma kadar olan gönderilerde (1000 gram dahil) 16.25 TL ücret alınmaktadır. Ancak bu 2 kilogram ağırlığında bir paketi 32,5 liraya göndereceğiniz anlamına gelmez. Çünkü göndermek istediğiniz kargonun ağırlığı arttıkça daha uygun fiyata hizmet alırsınız. PTT kargo fiyat listesini inceleyerek, tam olarak kargonuzun kaç lira tutacağını öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Ücretleri 2020 Fiyat Listesi

ÖNEMLİ: Listedeki PTT kargo ücretleri yürürlükteki “NORMAL KARGO” tarifesini içermektedir. Ek hizmetlerden yararlanarak gönderilen kargolar, farklı fiyatlarda işlem görmektedir. Kurumun müşterilerine özel sunduğu ek hizmetler, bir sonraki alt başlıkta yer almaktadır!

1 kilograma kadar (1000 gr dahil)16.25 TL
2 kilograma kadar (1001 gr ve 2000 gr dahil)18.25 TL
3 kilograma kadar (2001 gr ve 3000 gr dahil)20 TL
3 KG’dan 30 KG’a kadar olan gönderilerde her bir kilogram için (3001 gr dahil)1.8 TL
Örnek: 4 kg için PTT kargo ücretleri20+1.8=
21.80 TL
5 kg için PTT kargo ücretleri21.80+1.8=
23.60 TL
30 KG’dan 50 KG’a kadar olan gönderilerde her bir kilogram için1.6 TL
Örnek: 31 kg için kargo fiyatları PTT ‘de70.20 TL
32 kg için kargo fiyatları PTT ‘de70.20+1.6=
71.80 TL
50 KG ve üzeri olan gönderilerde her bir kilogram için1.3 TL
Örnek: 51 kg için PTT kargo ücreti101.90 TL
52 kg için PTT kargo ücreti101.90+1.3=
103.20 TL

Özellikle yüklü gönderilerde kurumun sağlamış olduğu indirim avantajlarını kullanarak, özel kargo firmalarına nazaran daha ucuza lojistik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle aşağıdaki PTT kargo ücretleri ile ilgili maddeleri okuyarak, nasıl daha ucuza gönderim yapabileceğinizi incelemenizi tavsiye ederiz…

İndirimli PTT Kargo Fiyatları

PTT kargo ücretleri

Kitap Gönderilerinde PTT Kargo Ücreti %50 İndirimli

Eğitim alanına katkı sağlamak ve ülkemizdeki kitap okuma oranını arttırabilmek amacıyla ticari olmayan kitap transferlerinde PTT kargo gönderi ücreti %50 indirimlidir. Ayrıca gönderinin varış yeri okul ise kırtasiye ve giysi gibi kargolarda bu kampanyaya dahildir.

Üniversiteliler İçin PTT Kargo Fiyatları Daha Ucuz!

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ile anlaşmalı üniversitelerin birinde okuyorsanız, yıl boyunca düzenlenen kampanyalar sayesinde kargo, APS ve posta kargosu hizmetlerinden indirimli yararlanabilirsiniz. Ayrıca diğer üniversitelerde de bahar ve güz dönemlerinde belirli tarihlerde PTT kargo ücretlerinde indirim uygulanmaktadır.

PTT Kargo Ücretleri Yöresel Ürünlerde İndirimli

Üreticileri destelemek amacıyla PTT kargo ücretleri ile ilgili kampanyalar düzenlenmektedir. Daha uygun fiyatlara, yörelere has ürünleri kapsayan gönderiler belirlenen tarihlerde ve güvenle alıcılara ulaştırılmaktadır.

PTT Kargo Fiyatları 2020 İndirimli Diğer Kampanyalar

  • Emekli maaşını postaneden alanlara kargo, posta korgosu ve APS Kurye hizmetlerinde PTT kargo şehir dışı ücretleri ve şehir içi ücretlerinde indirim yapılmaktadır.
  • Öğretmenlerin, 24 Kasım öncesindeki beş iş gününde yollamak istedikleri kurye ve kargolarında indirim uygulanmaktadır.
  • Aile Birliğinin Korunması Eylem Planına katkıda bulunmak maksadıyla aile bireylerinin birbirine yolladıkları kargolar indirimli olarak kabul edilmektedir.
  • PTT kargo fiyatları 2020 tarifesinden, önceki yıllarda olduğu gibi şehit aileleri ve gaziler indirimli olarak yararlanmaktadır.
  • Devlet güvencesi altındaki çocukların, çocuk hükümlüsü ve tutuklularının 20 kilograma kadar olan kargoları ücretsiz kabul edilmektedir.

Ptt kargo fiyat listesi ile ilgili bu fiyatlara NELERİN DAHİL OLMADIĞINI lütfen alt başlıktan inceleyiniz!

PTT Kargo Ücretleri 2020 Tarifesine Neler Dahil Değil?

Özellikle yüklü gönderilerde kurumun sağlamış olduğu indirim avantajlarını kullanarak, özel kargo firmalarına nazaran daha ucuza lojistik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle aşağıdaki maddeleri okuyarak, nasıl daha ucuza gönderim yapabileceğinizi incelemenizi tavsiye ederiz…
1) İl içi teslimat yapılacaksa PTT kargo fiyat listesi değişkenlik göstermektedir. Örneğin; İstanbul’un bir semtinden farklı bir semtine kargonuz varsa (Ağırlığın: 10 kg olduğunu düşünürsek) normalde Ptt kargo ücreti 2020 tablosuna göre 32.60 TL tutmaktadır. Ancak aynı ilin farklı bir ilçesine gönderim talep ettiğiniz için fiyat 22.55 TL’ye düşmektedir.

2) Postanede teslim alınması şartıyla kargo hizmetinden indirimli yararlanabilirsiniz. Nasıl mı? Mesela 10 kg ağırlığında bir gönderinizin adrese teslim edilmesini talep ederseniz 32.60 lira ücret bedeli çıkar. Ancak alıcının gönderiyi, postane işyerinden teslim almasını isterseniz aynı ağırlıktaki kargoyu 28.85 TL’ye gönderebilirsiniz.

3)Kurumun “Alma Haberli” hizmetinden kararlanarak gönderim yapmak isterseniz ek ücret ödemek durumundasınız. Örneğin; 1 kg için Alma Haberli gönderimlerden 18.25 TL talep edilmektedir.

PTT kargo ücreti

4) Email hizmeti için ağırlık fark etmeksizin 1 lira ekstradan ücret alınmaktadır.

5) ”Her gün pek çok gönderi yapıyorum, zamanım kısıtlı” diyenlere özel oluşturulan Adresten Alma hizmeti de ek ücrete tabidir. 5000 gram ağırlığındaki kargonuz için normal şartlarda, PTT kargo fiyatları 2020 listesinde 23.60 lira ödeyeceğiniz belirtilmektedir. Fakat Adresten Alma hizmetinden faydalanarak zamanınızı iyi kullanmak isterseniz, 30.10 lira ödeme yapmanız gerekecektir. (2020 Ptt kargo ücretleri içerisinde belirtilen meblağlar ile hesaplama yapılmıştır.)

PTT kargo ücretleri 2020

6) Alıcının Kendisine Teslim seçeneğini işaretleyerek, herhangi bir ürün gönderdiğinizde kargo fiyatları PTT tarafından arttırılmaktadır. Örneğin; 2 kg’lık bir ürün için normalde 18.25 TL istenirken, müşteri tarafından alıcının kendisine teslim edilmesi talep edildiğinde 20.25 TL istenmektedir.

ptt kargo fiyatı

7) Ürünün kargolanması esnasında sigortalı olmasını istiyorsanız, Ptt kargo kilosu ne kadar artar net bir yanıt veremiyoruz. Çünkü değeri korunması istenen ürüne göre sigortalı gönderi ücretleri değişmektedir.

kargo fiyatları PTT

8) “Kontrollü Teslim” hizmeti ise ek ücrete tabidir. Örneğin 6 kg ağırlığında bir kargonun ücreti normal şartlarda 25.40 TL tutmaktadır. Kontrollü teslim hizmetinden yararlanmak isterseniz, PTT kargo ücreti 30.90 TL’ye çıkacaktır.

kargo ücretleri PTT

9) PTT kargo fiyatları “Teslim Bilgisini Telefon ile Bildirme” hizmetinden faydalanmak isteyenler için de değişkenlik göstermektedir. Bu hizmetin bedeli, kargolanmak istenen ürünün ağırlığı fark etmeksizin 3.50 liradır.

10) Teslim bilgisinin SMS’le (kısa mesajla) alınması ise daha düşük Ptt kargo ücretini ortaya çıkarmaktadır. 0,70 kuruş hizmet bedelidir. Teslimatın e-mail ile bildirilmesini talep ederseniz ise hiçbir ücret ödemek durumunda kalmazsınız!

NOT: 2 KG’dan daha hafif kargolar (2001 gramdan daha hafif gönderiler); APS kurye olarak kabul edilmektedir. PTT kargo ücretleri 2020 fiyat listesinde etkili olan diğer kriterleri detaylı bir şekilde kurumun internet sitesi üzerinde görebilirsiniz. Kurumun resmi web sitesi için tıklayınız.

PTT Kargo Ücreti Hesaplama

Ptt kargo ücret hesaplama işlemi birden fazla kritere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle PTT kargo kilo fiyatı için okurlarımız, gönderilerine ait bilgileri yorum kısmına bırakarak tam net rakam verilmesini talep edebilirler.

Göndereceğiniz kargo tutarının belirlenmesinde, ürünün kilosu haricinde birçok etkeni dikkate almak gerekmektedir. Ancak PTT kargo ücretleri hesaplamasında temel olarak; gönderilecek olan ürünün kargoya hazır bir hale getirilmesinin ardından en boy oranı (Bu oran “desi” olarak adlandırılır) ve ağırlık oranı (Bu oran da, gram olarak adlandırılır) unsurları önem arz etmektedir. Bu nedenle kesin olarak PTT kargo ücretleri hakkında bilgi edinebilmeniz için paketinizin ağırlığını ve en-boy ölçülerini yorum bölümüne yazmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir