Muhabir Banka Nedir? Aracı Bankayla Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle kısaca muhabir banka nedir sorusuna yanıt verelim. Her bankanın dünyanın pek çok yerinde kendi şubesi bulunmamaktadır, şubesinin bulunmadığı yerlerde işlem yapabilmek için başka banka şubelerini kendi adına yetkilendirmektedir. Yetkilendirilen bu bankalara muhabir banka denir.

Muhabir Banka ve Aracı Banka Arasındaki Fark Nedir?

Yetkilendirilen bankalar söz konusu işlemleri yapmak için komisyon ücreti kesmektedir. Birçok bankanın yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere farklı yerlerde farklı muhabir bankaları bulunmaktadır. Bu bankalar sayesinde para transfer işlemleri daha hızlı ve daha kolay yapılabilmektedir.

Muhabir ve aracı banka arasındaki fark ise yapılan işlem türüne göre değişiklik gösterir. Çünkü bu bankalar benzer işlemleri de gerçekleştirmektedir. Bu nedenle yapılan işlemin çeşitliliğine göre maliyet farkları ortaya çıkmaktadır. Her ikisi de uluslararası para transferi işlemleri için çalışan bankalardır.

muhabir banka nedir

Muhabir Banka Masrafı Ne Kadar?

Yurtdışı ile para transferi gerçekleştirenler muhabir banka masrafı ne kadar merak etmektedir. Muhabir banka, temelde yerel bir bankanın başka bir ülkedeki işlemlerine aracılık ettiğinden dolayı bu yapmış olduğu işlemler karşılığında da yerel banka nezdinde masraf çıkar. Haliyle yerel bankaya çıkarılan masraf da müşteriye yansıtılır.

Örnek verilecek olursa, yurtdışına gönderilen para işlemi sırasında 3 ayrı işlem adına banka farklı isimler ile komisyon kesintisi yapabilmektedir. Öncelikli olarak yurtdışına paranın gönderildiği hesabın bulunduğu SWIFT hesabı için ücret kesintisi yapacaktır. Ardından karşı banka, tahsilatı yapma sırasında da belirlediği ücret tahsilatı yapar. Tüm bu işlemlere ek olarak ise işlemlerin yürütüldüğü daha doğrusu aracılık yapıldığı için muhabir banka masrafı da yansıtılır.

Her Bankanın Ücreti Aynı mı?

Bu işlemde unutulmaması gereken her bankanın muhabir banka masrafı birbirinden farklıdır. Bazı bankalar muhabir banka masraflarını liste halinde web sitelerinde yayınlayabilmektedir. Ancak yine de farklı detaylar ücret konusunda değişiklik gösterebileceği için tüketicinin bankası ile irtibata geçerek kesilecek tutar hakkında net bilgi edinmesi en doğru olanıdır.

Bu bankalar aracılığıyla gönderilecek paranın tutarı kadar döviz cinsi de önemlidir. Çünkü bazı bankalar sadece belli dövizler için muhabir bankaları kullanmaktadır. Yurtdışına tüketici para göndereceği zaman bankanın mesai saatlerine, kendi ülkesinin resmi tatillerine dikkat ettiği kadar parayı göndereceği ülkenin resmi gün ve tatillerine de dikkat etmelidir. Çünkü bilindiği üzere banka işlem süreleri mesai saatleri ve resmi günlere göre değişiklik göstermektedir.

muhabir banka ile aracı banka arasındaki fark

Uluslararası para transferleri tüketiciler arasında yaygınlaştıkça muhabir banka sayısı da artacak ve uluslararası para transferi işlemleri daha hızlı hale gelecektir. Bu gün için muhabir banka kavramı bir çok tüketiciye yabancı olsa da uluslararası ticaretin artması para transferlerini de etkileyeceğinden dolayı gelecekte çok daha yaygın ve çok daha bilinen bir kavram haline gelecektir.

Muhabir Banka Listesi Nedir?

Birçok banka yurtdışındaki muhabir banka listesini müşterileriyle çeşitli yollar üzerinden paylaşmaktadır, bu listeye muhabir banka listesi denilmektedir. Bankalar muhabir banka listesini nostro hesap listesi şeklinde de yazabiliyor.

İş Bankası Listesi;

 • GEL BANK OF GEORGIA BAGAGE22
 • USD BANK OF GEORGIA BAGAGE22 CITIBANK N.A., NEW YORK
 • EUR BANK OF GEORGIA BAGAGE22 COMMERZBANK AG, FRANKFURT
 • GBP BANK OF GEORGIA BAGAGE22 CITIBANK N.A., LONDON
 • GEL TBC BANK TBCBGE22
 • USD TBC BANK TBCBGE22 CITIBANK N.A., NEW YORK
 • EUR TBC BANK TBCBGE22 COMMERZBANK AG, FRANKFURT
 • GBP TBC BANK TBCBGE22 CITIBANK N.A., LONDON
 • TRY TURKIYE IS BANKASI A.S. ISBKTRIS

Para gönderimlerinde hesabınızda ne kadar tutar kaldığını bilmiyorsanız, İş Bankası bakiye sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Odeabank Listesi;

 • Citibank NA, New York USD 36313084
 • Standard Chartered New York USD 3582-026975-001
 • JP Morgan, New York USD 156836592
 • Deutsche Bank AG Frankfurt EUR 100 9577297 00
 • Commerzbank AG Frankfurt EUR 400 886 324300
 • Standard Chartered UK GBP 00 01267294401
 • Zürcher Kantonalbank CHF 0700-01249592
 • Mizuho Corporate Bank JPY 7089010
 • KBC AUD 488-5921671-49AUD
 • Bank of Montreal CAD 3144-1043-753

Yapı Kredi Bankası’nın listesine Correspondent Banks sayfasından ulaşabilirsiniz.

Nostro Hesap Nedir?

Birçok banka çalıştığı muhabir bankaları müşterileriyle liste hali paylaşmaktadır. Muhabir banka listesine nostro hesap listesi de denilmektedir. Dolayısıyla nostro hesap nedir sorusuna verilecek yanıt muhabir banka listesinin eş anlamlısıdır. Her bankanın muhabir bankası birbirinden farklıdır. Nostro hesap yurt içindeki bir bankanın, yurt dışındaki bankanın gözetiminde bulundurduğu hesabıdır. Banka bu hesabı uluslararası ödeme işlemlerini yapmak için kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir