Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapmak Gerekir?

Kredi başvurunuzun reddedilmesi birçok soru işaretini de beraberinde getirir. Kredi başvurusu reddedilince ne yapmak gerekir? Başvurumun red edilme sebebi nedir? Bu sorularında ötesinde cevabını almak istediğiniz en önemli soru işareti ise bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim oluyor…

Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapmak Gerekir?

Bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim sorununda çözüme ulaşmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken kredi red nedenini yönelik araştırma yapmanızdır. Çünkü bankalar, kâr amacı güden ticari kurumlardır. Doğal olarak kredi başvurusu yapan birey nasıl ki kendi kârını düşünerek en uygun faizi veren bankayla çalışmak istiyorsa, kredi başvurusu yapılan banka da kâr amaçlı olarak sorun yaşamayacağı müşterileri seçecektir.

Bu kredi inceleme sürecinin en doğal sonucudur. Bu nedenle kredi başvurusu reddedilince yapılması gerekenlerin başında, kredinizin neden onaylanmadığını öğrenmek gelmektedir. Çünkü kredi veremediği için emin olun ki bankada sizin kadar üzüntü içerisinde. Neticede bankalar tüketicilere kullandırdıkları krediler ile kazançlarına kâr sağlamaktadırlar. Doğal olarak kredi verebileceği bir müşteriyseniz yani geri ödemelerinde sorun yaşamayacağı bir bireyseniz, zaten hemen kredi vermek isteyecektir.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalara Başvurun

Kredi red nedeni ne olursa olsun, diğer yapmanız gereken tüm bankaların aynı yönde karar vereceğini düşünmemektir. Çünkü faaliyette olan her bankanın kredi onay süreci içerisindeki politikaları farklıdır. Bu unsura dayanarak, A bankasının sizi riskli grupta görmesi ile kredi red cevabı vermesi sonucunda B bankası kendi politikalarına göre sizi kredi kullandırmaya uygun bulabilir.

Finans kurumlarının işleyiş mantığı kısaca; ön değerlendirme için başvuru sahibinin bilgileri sisteme yüklenir. Bu işlem sonrasında başvuru sahibine bir kredi skoru verilir. Bu skorun altında kalanlar otomatik reddedilirken, skoru aşan bireylerin başvuruları bankanın değerlendirmesine sunulur.

İşte bu skorlama sistemi ise her bankada farklılık göstermektedir. Yani ülkemizde faaliyet gösteren her banka için standart bir skorlama sistemi yoktur. Bu nedene dayanarak, kredi başvurusu reddedilince hemen kredi notu düşüklere kredi veren bankalar araştırmasına başlamalısınız. Ön onay sürecinde A bankasının sizi kabul etmemesi demek, B bankasının da kabul etmeyeceği anlamına gelmez.

Başvurunun Onaylanması İçin Ek Gelir Gösterin

Yeterli gelirimin olmaması sebebiyle kredi başvurusu reddedilince ne yapmak gerekir? Böyle bir durumda kira, ek iş, eşinizin geliri veya diğer aile bireylerinden birinin geliri gibi ek gelirsiniz varsa bunu bankaya beyan etmelisiniz. Her ne kadar çoğu banka belgelenebilir gelirleri esas alsa da, siz bu gelirlerinizi de beyan etmekten çekinmeyin.

Ayrıca elektrik ve kira gibi sorumluluğunuzda olmayan giderleriniz var ise bunları da bilgi olarak sunmayı ihmal etmeyin. Çünkü kredi başvuru sonucunuz gelir gider durumunuza göre hesaplanmaktadır. Dolayısıyla siz geliriniz ile gideriniz arasında, aylık kredi taksitini ödeyebilecek kadar bir meblağ olduğunu düşünüyorsanız verdiğimiz bu ipuçları ile bankayı ikna etmelisiniz.

Uzun Vadeli Kredi Başvurusunda Bulunun

Kolay kredi alabilmenin bir başka yolu da vadeyi uzatmaktır. Çünkü vade uzadıkça taksit tutarınız azalacağı için daha kolay ödeyebileceğiniz hususunda bankayı ikna edebilirsiniz. Bu nedenle kredi başvurusu reddedilince bankaya, daha uzun vadeli bir krediyle taksit tutarlarını azaltmayı teklif edin.

Geçmiş Yakanızı Bırakmadığı İçin Bankalar Kredi Vermiyor Olabilir!

Kredi red nedeni gelir gider durumunuz değilse, geçmiş dönem olumsuz kredi sicilinizden kaynaklı red cevabı alıyor olabilirsiniz. Bunun içinde bir çözüm önerimiz var. Çünkü bazen size göre çok masum görünen ancak bankanın politikalarına hiç uymayan sebepler, kredi red nedeni olarak gösterilebilir. Örneğin; kredi kartları için sürekli minimum tutarın ödenmiş olması, kredilerin gecikmeli kapatılması, icra takibi, karşılıksız senet…

Bu gibi durumlarda bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim diyorsanız, ilk yapmanız gereken KKB notunuzu öğrenmektir. Çünkü eğer kayıtlardan yanlışlık yapıldığını düşüyorsanız gerekli kurumlara bu durumun düzeltmesi için itiraz edebilirsiniz. Yanlışlığın düzeltildiği belgeleri alarak bankanızı bilgilendirmeniz durumunda geçmiş yakanızı bırakacak ve krediyi kullanabileceksinizdir.

Fakat herhangi bir yanlışlık yok, örneğin kredi red nedeni kredi kartları için sadece minimum tutarın ödenmiş olması. O halde kartınızın tamamını bu ay kapatın. Önümüzdeki ay yeniden harcamalarınızı kartınız ile yapın ve ödemesi geldiğinde yine tamamını kapatın. Bu şekilde kısa sürede notunu yükseltebilir ve istediğiniz meblağı alabilirsiniz.

Bankalar Arası Borç Transferleri İçin Dikkatli Davranın

Sadece bir bankanın kredi kartını kullanmıyor ya da birden fazla bankaya kredi borcunuz varsa ve tüm borçlarınızı birleştirmek amaçlı kredi başvurusunda bulunuyorsanız çok dikkatli davranmalısınız. Bunun nedeni bu tarz başvurularda kredi red nedeni olarak belirtilen sorunun genellikle aynı olmasıdır.

Sorun ise başvuru esnasında kredi kullanım amacının yeterince açık ifade edilememesinden kaynaklanıyor. Çünkü siz niyetinizi açıkça belirtmediğiniz için sistemi inceleyen bankanın düşüncesi, başka bankalara borcu var dolayısıyla benim kredimi nasıl ödeyecek oluyor.

Bu nedenle borç transferi yaparak, aylık ödemelerinizi biraz düşürüp rahatlamak düşüncesindeyseniz bunu kredi başvurusu yaptığınız bankaya açıkça beyan etmelisiniz. Beyanınız sırasında kredinin ardından diğer banka borçlarınızı kapama konusunda yetkilendirme gibi sözlerde sarf ederseniz, bu kredinizin olumlu sonuçlanmasına sebep olabilir.

Kredi Kartı, Ek Para ve Kredili Mevduat Hesaplarınızı Kontrol Edin

Kredi başvurusu reddedilince bunu hemen ‘’Bütün ödemelerimi düzenli yapıyorum, neden kredi vermedi?” şeklinde yorumlamayın. Belki kıyıda kenarda kontrol etmediğiniz hesaplar vardır. Örneğin A bankasında hesabınız ve o hesaba bağlı banka kartınız var diyelim. Uzun zaman önce bu kartı kullanıyordunuz ve bakiyesi az miktarda olsa eksiye düşmüştü. Yani bankanın kredili mevduat olarak tanımladığı kısımdan harcama yapmıştınız.

İşte şimdi bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim sorusunun yanıtı o hesapları kontrol etmekten geçebilir. Çünkü sizin az miktarda görüp önemsemediğiniz meblağ notunu etkiliyor olabilir. Bu nedenle kredi kartı, ek para ve kredili mevduat hesaplarınızı kontrol etmelisiniz.

Sıfıra Yaklaşmışsanız Kredi Başvurusunda Bulunmayın

Tabiri caizse ucan kuşa borcu olanlar kredi başvurusunda bulunmasın. Kredi başvurusu reddedilince ne yapmak gerekir araştırması yapmasın. Çünkü işleriniz en dibi görmeden, kredi kullanmak için harekete geçmeliydiniz. Fakat o zamanı geçirdiniz ve sıfıra yaklaştınız. O halde çeşitli bankalara kredi başvurusunda bulunup, bol bol kredi red nedeni dinlemek yerine borcunuzun en çok olduğu bankaya giderek konuyu görüşmeye çalışmalısınız.

Çünkü diğer bankalar taksit ödemelerinizi yapamadığınızı göre göre size kredi çıkarmaz. Bu riski almak isteyemeyecek olan bankalara müracaat ederek, kredi başvurusu reddedilince daha da moraliniz bozulmuş olacak. Bu nedenle mevcut bankanızın krediyi hiç ödememe olasılığını hesaba katabileceğini düşünerek, bir çözüm yolu bulunması hususunda görüşme yapabilirsiniz…

Ek olarak şu sayfayı incelemenizi kesinlikle öneririm: Kredi Başvurusu Yapacaklara Özel 10 Tavsiye

Kredi başvurusu reddedilince ne yapmak gerekir diyenler için yararlı bir yazı oluşturulduğunu düşünüyoruz. Bu konudaki tüm bilgileri şeffaflıkla sizlere aktardık. Eğer yazıyı siz de yararlı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir