İş Bankası IBAN Sorgulama

İş Bankası IBAN sorgulama aracını kullanarak, herhangi bir hesabın IBAN numarasını anında öğrenebilirsiniz. Sorgu aracının nasıl kullanıldığını ve farklı yöntemlerle İş Bankası iban öğrenme işleminin nasıl yapıldığını aşağıda anlattım. En alt bölümden de, konuyla ilgili sık sorulan sorulara ulaşabilirsiniz.

İş Bankası IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

 • Online sorgulama aracından,
 • Bankanın çağrı merkezinden,
 • ATM’lerden ve şubelerden,
 • Mobil ve internet bankacılığından IBAN numarası öğrenilebilir.

İnternetten İş Bankası IBAN Sorgulama Adımları

 1. Bankanın hesaplama modülüne tıklayın.
 2. Hesap tipini işaretleyin.
 3. Türk Lirası olan hesaplar için TL, yabancı para birimleri için DTH’nı seçin.
 4. İkinci bölüme şube kodunu yazın.
 5. Son kutucuğa ise hesap numarasını yazarak “Hesapla” butonuna basın.

Şube Kodu: Hesabın açıldığı il ve ilçeyi temsil eden koda şube kodu denilmektedir. Bir bankadan, başka bankaya para gönderileceği zaman şube koduna ihtiyaç duyulur. İş Bankası iban sorgulama aracına yazmanız gereken şube kodunu bilmiyorsanız, Şube ve ATM’ler linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz. Şube kodunu öğrenmek için müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz.

Hesap Numarası: IBAN’ını öğrenmek istediğiniz hesap size ait ise numarasını; bankamatik kartından, şubelerden, müşteri hizmetlerinden, mobil veya internet bankacılığından öğrenebilirsiniz. Ancak hesap size ait değilse, hesap numarasını sadece hesap sahibinden öğrenebilirsiniz.

Diğer Yöntemlerle İş Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

 1. 0850 724 07 24 numaralı çağrı merkezini aradığınızda, sizin adınıza açılmış tüm hesapların IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. Karşı tarafın IBAN’ını sorgulamak için hesap numarasının iletilmesi gerekmektedir.
 2. İş Bankası IBAN sorgulama için ATM’leri de kullanabilirsiniz. Kartınızı taktıktan sonra hesap bilgileri bölümüne tıklayarak, o hesabın numarasını ve IBAN’ını anında görüntüleyebilirsiniz.
 3. Mobil veya internet bankacılığını kullanıyorsanız, Hesaplarım menüsü altında tüm TL ve DTH hesaplarınız bulunur. Buradan hesap seçimi yaptıktan sonra ilgili hesabın IBAN numarasını alabilirsiniz.
 4. Son olarak İş Bankası IBAN öğrenme konusunda şubelerden de destek vermektedir.

İş Bankası IBAN Kaç Haneli?

Aracı kullanarak bir hesabın IBAN’ını hesaplattıran kişiler doğruluğunu teyit etmek için İş Bankası IBAN kaç haneli merak ediyorlar. Ülkemizdeki IBAN numaraları bankadan bankaya farklılık göstermez, standart ve aynı uzunluktadırlar. Bu nedenle İş Bankası IBAN numarası 26 hanelidir.

İş Bankası IBAN Nerede Yazar?

Hesap size aitse ve İş Bankası IBAN nerede yazar diyorsanız,

 1. Hesap açılışında tarafınıza verilen hesap cüzdanında
 2. Mobil veya internet bankacılığının Hesaplarım bölümünde
 3. ATM’lerden kartlı giriş yaptığınızda Hesaplar yazan yerde
 4. Şubelerdeki müşteri bilgilerinde IBAN numaranız görünür.

Bunlar haricinde IBAN bilgileriniz herhangi bir yerde yazmaz! Sözlü olarak IBAN numaranızı öğrenmek isterseniz, müşteri hizmetlerinin numarası 0850 724 0724’tür.

İş Bankası IBAN’dan Hesap No Bulma

İş Bankası IBAN no içindeki ilk iki harf ülke kodunu ifade eder. Geriye kalan 24 hane rakamdan oluşmaktadır. Bu rakamların anlamları ise şu şekildedir:

 • 2 hane kontrol basamağı.
 • 5 hane banka kodu.
 • 1 hane rezerv alanı.
 • Son 16 hane hesap numarası.

Bu nedenle İş Bankası IBAN’dan hesap no bulma amacınız varsa ibanın son 16 hanesine bakmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki görseli inceleyerek rakamların ne işe yaradığını daha iyi anlayabilirsiniz.

İş Bankası IBAN sorgulama örneği

Sık Sorulan Sorular

 1. İş Bankası IBAN Numarası Nedir?

  Türkiye’deki ilk özel banka olma özelliğini taşıyan İş Bankası birçok bankacılık faaliyetlerinde müşterilerine hizmet vermektedir. Yurtiçi ve yurtdışı para transferleri de buna dahildir. Paranın hızlı ve güvenli bir şekilde gönderilmesini sağlamak amacıyla her bir banka hesabına, bir IBAN numarası atanır. İş Bankası IBAN numarası ile EFT saatleri içerisinde, istenildiği zaman para transferi yapılabilir. EFT saatleri dışında da, transfer talimatı verilebilir fakat para, işlem saatleri içerisinde karşı tarafın hesabına geçer.

 2. İş Bankası IBAN Numarası Ne İşe Yarar?

  Herhangi bir yerden İş Bankası hesabına para gönderilmek istendiğinde, alıcının adı soyadı ve ibanı istenir. Çünkü aynı isim ve soyisim bilgisini taşıyan birçok müşteri olabilir. Paranın farklı bir kişiye gitmemesi için de IBAN no ile işlem yapılır. Bu sistem Avrupa birliğinin aldığı kararla, 2010 yılında bankacılık alanındaki çalışmaları kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Böylelikle güvenli bir şekilde para transferi yapılması sağlanmıştır.

 3. İş Bankası IBAN Numarasının Kontrolü Nasıl Yapılır?

  Öğrendiğiniz IBAN numarasının, doğruluğunu kontrol etmek için TBB’nin resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Doğrulama aracının düzgün çalışabilmesi için IBAN numarasının boşluk olmadan yazılması gerekir. Eğer eksik rakam yoksa ve rakamlar birleşik yazılmışsa, araç anında numarasının doğruluğunu kontrol ederek size sonuçları gösterir.

 4. İş Bankası IBAN Çıktısı Nasıl Alınır?

  iş bankası iban numarası

  Herhangi bir kurum ya da kuruluşa hesap bilgilerinizi iletmek isterseniz, IBAN çıktısını mobil şube veya internet bankacılığındaki “Belgelerim” menüsünden alabilirsiniz. Hem ticari, hem de bireysel müşteriler için sunulan bu bölümde E-Cüzdan, ekstre, dekont, hesap özeti gibi tüm belgeler bulunmaktadır. İstediğiniz belgeyi çıktı şeklinde alabiliyorsunuz.

 5. İş Bankası Bankamatik Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar?

  İş Bankası bankamatik kartında IBAN numarası yazmaz. Kartın üzerinde açık bir şekilde yazan, hesap numarasıdır. 16 haneli olan bu rakam grubunu kullanarak, IBAN hesaplama aracıyla o hesabın IBAN’ını öğrenmeniz mümkündür.

 6. İş Bankası IBAN Numarası ile Hesap Numarası Aynı Şey mi?

  İş Bankası IBAN numarası, hesap numarasını da içinde barındıran 24 haneli bir numaradır. Son 16 hane hesap numarasını belirtmektedir. Kullanıcılar para transferi gerçekleştirecekleri zaman bu iki numarayı birbirine karıştırabilmektedir. Ancak IBAN numarası ile hesap no aynı şey olmadığı için para transferlerinde bu detaya dikkat edilmelidir.

 7. İş Bankası Kredi Kartının IBAN Numarası Olur mu?

  İş Bankası kredi kartlarının IBAN numarası olmaz. IBAN numarası, sadece Türk Lirası ve yabancı para birimleri cinsinden açılan hesaplara tanımlanabilen bir numaradır. Uluslararası standartlara göre belirlenir. Kredi kartlarının üzerinde yazan rakamlar; kart numarasını, son kullanma tarihini ve güvenlik kodunu belirtir.

 8. İş Bankası Bankamatik Kartının IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

  Bankamatik kartının üzerinde yazan “Hesap No” bölümündeki 16 rakamı, IBAN Hesaplama aracına yazdıktan sonra Hesapla butonuna tıklayarak kartın IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. Alternatif olarak mobil ve internet bankacılığı üzerinden de, “Kartlarım” menüsünden ilgili kartın bilgilerini alabilirsiniz.

 9. İş Bankası IBAN Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  İş Bankası IBAN sorgulama; bankanın internet sitesindeki hesaplama aracını kullanarak, mobil veya internet bankacılığına girerek, hesap cüzdanına bakılarak, müşteri hizmetleri aranarak, bankamatik kartıyla ATM’den inceleme yapılarak ya da şubelere gidilerek yapılabilir. Hesap numarasını biliyorsanız, yukarıdaki örnekte gösterildiği gibi kontrol numarası, banka kodu ve ulusal kod bölümlerini kendiniz doldurarak da İş Bankası iban öğrenme işlemini yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir