Garanti Bankası IBAN Sorgulama

Garanti Bankası IBAN sorgulama işlemini hızlı ve 5 farklı yöntemle yapabilirsiniz. Bunlardan ilki bankanın internet sitesindeki hesaplama aracını kullanmaktır. İkincisi müşteri hizmetlerini aramaktır. Üçüncü yöntem, giriş şifreniz varsa internet ve mobil şube üzerinden hesap bilgilerine ulaşmaktır. Garanti Bankası iban öğrenme işlemini, size en yakın banka ATM’sine giderek de yapabilirsiniz.

Son yöntem ise hepimizin bildiği gibi şubeye gitmektir. Şubeye gittiğinizde, ister bireysel isterseniz de gişe işlemleri için sıra alarak hesap bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Bankaların şubelerinde sıra beklemeden IBAN’I elde etmek isteyenler için yukarıdaki dört yöntem daha uygundur. Özellikle internet erişiminiz varsa hesaplama aracından yararlanmak size vakit kazandıracaktır.

İnternetten Garanti Bankası IBAN Sorgulama Adımları

Online bir şekilde Garanti Bankası IBAN sorgulama için;

 1. Bankanın resmi sitesine tıklayın.
 2. Şube kodu yazan yere, hesabınızın bağlı bulunduğu şubenin kodunu girin.
 3. Alt satıra hesap numarasını yazın.
 4. Tamam tuşuna basarak iban hesaplama işleminizi bitirin.

Diğer Yöntemlerle Garanti Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefonla Garanti Bankası IBAN Sorgulama: 444 0 333’ü arayarak müşteri temsilcisine bağlanın. Bu bankada birden fazla hesabınız varsa hangi şubeden açtırdığınızı ve hesap türünü belirterek, istediğiniz hesabın IBAN bilgilerini anında öğrenebilirsiniz.

Mobil/İnternet Şubeden IBAN Görüntüleme: Akıllı telefonunuza uygulama marketinden, GarantiBBVA Mobil’i indirin. Oluşturduğunuz parolayla giriş yaptıktan sonra Hesaplarım menüsünden IBAN numaralarını görebilirsiniz. Garanti Bankası web sitesinden internet bankacılığına giriş yaparak da, hesap detaylarınıza ulaşabilirsiniz.

ATM’den Garanti IBAN Numarası Öğrenme: Garanti IBAN numarası öğrenme işlemini, size en yakın banka ATM’sine giderek de yapabilirsiniz. Nasıl mı? Bunun için ATM’ye gidin ve kartınızı yerleştirin. Şifrenizi girdikten sonra menüden hesap bilgilerine giriş yapın ve burada IBAN no başta olmak üzere, şube kodu gibi diğer tüm bilgileri de görebileceksiniz. Eğer öğrenmek istediğiniz IBAN, size yazılı bir belge olarak lazım ise tüm bu bilgilerin çıktısını alabilirsiniz. Eğer çıktı yapacak kağıt kalmamışsa, telefonunuz ile fotoğrafını çekmek de işinizi görebilir.

Garanti Bankası IBAN sorgulama nasıl yapılır

Garanti Bankası IBAN Kaç Haneli?

Yukarıdaki yöntemlerden hangisini kullanırsanız kullanın, elde ettiğiniz sonuç 26 haneli olacaktır. Çünkü tüm iban numaraları standart ve aynı uzunluktadır. Avrupa birliğinin aldığı karar sonucu 2010 yılında bankacılık alanındaki çalışmaları kolaylaştırmak amacıyla ortaya çıkan iban numaraları standart olarak 34 haneden oluşur fakat ülkemizde 26 haneli olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle Garanti Bankası iban numarası 26 hanelidir.

Garanti Bankası IBAN Numarası Nerede Yazar?

Garanti Bankası IBAN numarası hesap cüzdanınızda, kartlı işlem yaptığınızda bankamatik ekranlarında, banka şubelerinin sistemlerinde, mobil ve internet şubeye giriş yaptığınızda ise Hesaplarım bölümünde yazar. Bunlar haricinde Türk Lirası veya Döviz Tevdiat Hesaplarının iban numaraları herhangi bir yerde yazmaz.

Sık Sorulan Sorular

 1. Garanti Hesap Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar?

  Hesap kartında IBAN numaranız bulunmaz. Kartın ön yüzünde kart numaranız, müşteri numaranız ve son kullanma tarihi yazar. Arka yüzünde ise güvenlik kodu yer alır. Garanti IBAN sorgulama için sayfanın başında belirtilen yöntemleri kullanmanız gerekir.

 2. Garanti Bankası Hesap No Nerede Yazar?

  Garanti Bankası hesap no size verilen hesap cüzdanında, internet şube ve mobil uygulamadaki Hesaplarım menüsünde yazar. Hesabınızın IBAN numarasını biliyorsanız, çözümleyerek de hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

 3. Garanti Bankası IBAN’dan Hesap No Bulma Nasıl Yapılır?

  TR45 0006 2000 4770 0001 2345 67 bu bizim iban numaramız olsun. Şimdi gelelim hesabı ortaya çıkarmaya. TR den itibaren sağa doğru 2 rakam kontrol basamaklarını ifade eder. Devamındaki 5 rakam, bankanın kodunu belirtir. Garanti BBVA’nın kodu 62 olduğu için beşe tamamlamak amacıyla başına üç sıfır ekleyerek, bu alanı tamamlarız. Sonraki tek 0 rakamı ise rezerv numarası olup ardından gelen 16 haneli rakam dizesi ise şube kodu ve hesap numarasını içermektedir. Bu örnekteki hesap numarası 1234567’dir. Garanti Bankası IBAN’dan hesap no bulma işlemini bu şekilde yapabilirsiniz.

 4. Garanti Bankası IBAN Numarası Ne İşe Yarar?

  Tüm bankacılık işlemlerinde her açılan hesabın bir IBAN numarası vardır. Bu nedenle Garanti Bankası IBAN numarası tamamen müşteriye özel olup, havale ve EFT’lerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiştir. IBAN numarası dünyanın hemen her yerinde kullanılmaktadır. Para transferlerinin hızlı ve kontrollü olmasını sağlamaktadır.

 5. İnternetten Garanti Bankası IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

  İnternetten Garanti Bankası IBAN sorgulama için bankanın online hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Mobil ve internet şube için de parola oluşturarak, tüm hesaplarınıza ulaşabilirsiniz. Ana menüdeki Hesap ve Ürün başlığı altındaki Hesap kısmından, hangi şubeden ne tür bir hesap açtırdığınız görünmektedir. Dilerseniz Garanti Bankası hesap bakiyesi sorgulama için de Hesap ve Ürün kategorisini kullanabilirsiniz.

 6. Garanti IBAN Numarasının Kontrolü Nasıl Yapılır?

  Garanti IBAN numarasının kontrolü www.tbb.org.tr adresinden yapılır. Banka, kendi web sitesi üzerinden hesaplama aracı kullanılarak alınan IBAN numaralarının doğruluğunu kontrol etmez. Bundan dolayı da hesap numarası ve şube kodu sahalarına girilen bilgiler yanlışsa bankanız mesuliyet kabul etmez. Hesaplama aracı üzerinden aldığınız IBAN numaralarını, TBB’nin sitesinden kontrol etmenizde fayda vardır.

 7. Garanti Bankası IBAN Çıktısı Nasıl Alınır?

  Garanti Bankası IBAN çıktısı almak için internet şubeye giriş yapın. Ardından sırayla Hesap ve Ürün, Hesap seçeneklerine tıklayın. Listelenen hesapların en altında Yazdır butonu yer almaktadır. Bu butona tıklayarak, ilgili hesabın IBAN numarasını çıktı şeklinde alabilirsiniz. İsterseniz IBAN çıktısı almak için şubelere de gidebilirsiniz.

 8. Garanti Bankası IBAN Numarası ile Hesap Numarası Aynı Şey mi?

  Garanti Bankası IBAN numarası ile hesap numarası aynı şey değildir. Vadeli ya da vadesiz türünde bir hesap açıldığında o hesabın bir numarası olur. Buna hesap numarası denir. IBAN numarası ise o hesabın numarasını, hesabın açıldığı şubenin kodunu, bankanın kodunu, kontrol hanelerini ve ülke kodunu da kapsayan uluslararası para gönderme işlemlerinin hatasız yapılması amacıyla üretilen bir numaradır. Ülke içindeki bir bankada yer alan iki hesap arasındaki transfer hesap numarasıyla gerçekleşirken, iki farklı bankadaki hesaplar arasındaki transfer IBAN numaraları ile yapılır.

 9. Garanti Bankası Kredi Kartının IBAN Numarası Olur mu?

  Garanti Bankası kredi kartlarının hiçbirinde IBAN numarası yoktur. Sadece Garanti BBVA nezdinde açılan hesaplarınıza bağlı hesap kartlarınızın IBAN numaraları olabilir. O da, kart üzerinde yazmaz. İlgili kart, hangi hesaba bağlı ise o hesabın iban bilgileri internet ve mobil şube ekranlarında, banka şubesi sistemlerinde ve hesap cüzdanınızda yazar.

Garanti Bankası IBAN sorgulama konusunda yukarıdakilerden farklı olarak herhangi bir sorunuz varsa veya yaşadığınız bir problem varsa aşağıdaki yorum alanını kullanarak bana iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir