Banka 005 Hatası Nedir? Çözüm İçin Ne Yapılmalıdır?

Normal alışverişimizde nakit para kullanabiliyorken, genellikle internetteki mağazalarda kredi kartı ya da banka kartı geçerlidir. Bu kartlardan kredi kartını tercih ettiğinizde, alışverişiniz sırasında bazen hata alabilirsiniz. Söz konusu hatalardan biri de 005 hatasıdır. Bu sayfada alışverişinizde çıkan banka 005 hatası ile ilgili sizleri bilgilendirmeyi amaçladık.

Yazımız içerisinde bu kod hatasının ne anlama geldiğini ve yapmanız gerekenleri paylaştık. Bu hata kodu bazı sistemlerde “05 Red Onaylanmadı”, “Red 005” veya “Hata kodu: 0005” şeklinde de isimlendirilebiliyor. İfadenin farklı yazılması önemli değildir. Banka 005 hatasının nedeni ve çözümü bellidir!

Banka 005 Hatası Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

İnternetten alışveriş yapmak çoğu zaman tüketicilere daha cazip gelmektedir. Ancak alışveriş sırasında bazen sorun yaşanabiliyor. Bu sorunlardan biri olan 005 hatası genellikle tüketicilerin merak ettikleri konulardan biridir. Bu hata bankanız tarafından işleme onay verilmediği anlamına gelmektedir. Özellikle kredi kartı ile net üzerinden sanal alışveriş yapmaya çalışan tüketiciler “Genel Red” anlamına gelen bu hata koduyla karşılaşabilirler.

Kart sahiplerinin sık sık bu sorunla karşılaşmalarının temelinde yatan neden ise bankaların sanal ağ üzerinden yapılan işlemlere bazı sınırlamalar getirmesidir. Söz konusu olan sınırlamalar bazı tüketiciler için geçerli olmasa da, çoğu kredi kartı sahipleri için geçerlidir. Bu nedenle de banka 005 hatası ile karşılaşan kart sahiplerinin sayısı oldukça fazladır. Peki, bunlar ne gibi kısıtlamalardır? Böyle durumlarda ne yapılması gereklidir?

Kredi Kartı Kullanımı İle İlgili Bankaların Kısıtlamaları

005 numaralı hata kodu, başta belirttiğimiz gibi bankaların kısıtlamalarından dolayı kaynaklanmaktadır. Örneğin; bankaların bazıları internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen müşterilerine günlük yalnızca bir işlem hakkı tanımaktadır. Dolayısıyla kartınız bu kısıtlamaya maruz kaldıysa, o gün içerisinde zaten bir adet alışverişiniz oldu ise ikinci sanal alışverişi gerçekleştiremezsiniz.

Banka 005 hatasına sebep olan bir diğer kısıtlama ise bankaların tutar limiti koymasıdır. Örneğin bazı bankalar, en fazla 500 Lira harcama yapılmasına izin vermektedir. Doğal olarak sanal alışverişiniz sırasında 500 Liradan daha fazla bir ödeme ya da harcama yapmaya çalışıyorsanız Red 005 ile karşılaşabilirsiniz.

Pos cihazlarındaki diğer hata kodları ile ilgili inceleyebileceğiniz sayfalar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir