Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Faiz İşler mi?

Dönemsel olarak kredi kartı harcamalarınızı, toplam tutar ve asgari tutar olarak hesaplayan bankalar; dönem sonunda asgari ödeme miktarı olarak belirtilen ücreti sizlerden talep etmektedir. Bu konuda en çok merak edilen soru ise kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işler mi? Kredi kartı faiz uygulamaları ve oranları hakkındaki Merkez Bankası verileriyle hesaplama örneklerini aşağıdaki tablolardan inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Faiz İşler mi?

Kredi kartının asgarisini ödemek, bankanın belirlediği minimum ödemeyi yapmak anlamına gelmektedir. Bu durumda genel borçtan, ödediğiniz asgari tutar düşülür. Kalan borca ise faiz uygulanır ve bir sonraki dönem harcamalarınıza bu faiz yansıtılır. Bu nedenle kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işler mi sorusunun yanıtı: Evet, bankalar sadece asgari miktarı ödemeniz durumunda borcunuz üzerinden faiz işletmekte. Peki, ne kadar faiz uygulanır?

Asgari tutar dışındaki kalan mevcut borca 1 Aralık 2020 tarihine kadar % 1,25 oranında faiz uygulanıyordu. Merkez Bankası’nın yayımladığı duyuru ile birlikte 1 Aralık 2020 tarihinden sonra bankalarda bu oran % 1,59’a yükseldi. Asgari ödemenin altında bir miktar para yatırılması ise gecikme faizine neden olur. Güncel gecikme faizi oranı ise % 1,89’tur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faizi Tüm Bankalarda Aynı Oranda mı?

İlgili kanuna göre kredi kartı asgari ödeme faizi T.C. Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bu nedenle tüm bankalarda aynı olmakla beraber, Merkez Bankası oranı belirlediğinde bankalar yeni oranlara göre işlem yapar. Kasım ayında tcmb.gov.tr adresi aracılığıyla 1 Aralık 2020 tarihi itibariyle kredi kartı asgari ödeme faiz oranının % 1,59’a yükseldiği duyuruldu.

Sürekli Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartı kullanıcıları üç ay üst üste sadece asgari tutarı öderse, bankanın çalışma politikasına bağlı olarak kartları nakit çekime kapatılabilir. Ayrıca limit artımı da yapılamayabilir. Bu konuda net bilgiye sahip olmak için hangi bankaların kredi kartlarını kullanıyorsanız, o bankaların ürün özelliklerini incelemelisiniz.

Ayrıca Bakınız: Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Minimum ödeme tutarını ödemek, özellikle bütçenin kısıtlı olduğu aylarda oldukça cazip bir seçenektir. Ancak limit artırımı yapılmama ve nakit çekime kapatılma gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız, üç ayda bir dönem borcunuzun tamamını ödemeye çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir