En Fazla İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir?

Genellikle ekonomik sıkıntı içerisinde yaşayan ülke halkımızın birçoğunun krediye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle başvuru yapmayı planlayan tüketiciler için en fazla ihtiyaç kredisi ne kadar çekilebilir konusu hakkında bir yazı oluşturduk.

Kredi Üst Limiti Hakkında Genel Bilgilendirme

Bu yazı piyasada yaşanan gerçek uygulamaları tüketicilere aktarmak amaçlı yazılmış olup, dolayısıyla herkes için bu limitler doğru olacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Çünkü çekilebilecek maksimum tutar, bankaların uygulamalarına ve kişinin geçmişi ile birlikte gelirine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak fikir sahibi olabilmeniz adına en fazla ihtiyaç kredisi ne kadar çekilebilir örneklerle anlattık.

En Fazla İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir?

Ortalama olarak maaşınızın 20 katına kadar kredi alabilirsiniz. Öte yandan, aylık bütün kredi ödemelerinizin aylık gelirinizin yarısını geçmemesi koşulu da bulunuyor. Yani aylık ödemeleriniz, geliriniz yüzde 50’sini geçmemelidir.

İsterseniz bu konuda örnek hesaplama tablolarını Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim sayfasında bulabilirsiniz.

Bazı bankalar bu oranı yüzde 70 seviyesine çekerek müşterilerine yardımcı olabiliyor. Ancak gelir standartları ve kredibiliteye göre oranı yüzde 50 civarlarına çıkarmayan bankalarında var olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi çekmeye karar verdiğinizde öncelikle bankanız ile görüşüp bu oranın ne kadar olduğunu öğrenerek, üst limiti daha kolay hesaplayabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinde Azami Tutarın Belirlenmesi

Ülkemizde faaliyet göstermekte olan bankalar, bireylerin nakit gereksinimlerini karşılamaları amacı ile üst sınırı 50 bin Lira orantısında belirlemiştir. Birkaç istisna banka ise bireyin geliri yeterliyse üst sınırı 100 bin TL’ye kadar arttırabiliyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin tüketici kredileri ile ilgili ilk çeyrek raporunda ihtiyaç kredilerinde ortalama çekilen miktarın 15 bin TL olduğu belirtilmiştir. Bu mesleki amaçlı, tatil, dayanıklı tüketim malları, eğitim, giyim ve gıda gibi amaçlar için kullanılan ihtiyaç kredilerine ait ortalama rakamdır.

İhtiyaç kredisinde azami tutarın belirlenmesinde en etkili faktörler ise kişinin geliri ve bankacılık ürünlerine dair geçmişidir. Bu iki faktörün ardından bankanın uygulamaları da maksimum tutar üzerinde etkili olabilmektedir. Bankaların genellikle belirledikleri kredi kullanma şartları vardır. Bu şartları yerine getirebilecek unsurlara sahipseniz üst limitinizi arttırabilme konusunda daha fazla şansınız olacaktır.

en fazla ihtiyaç kredisi ne kadar çekilebilir

İpotekli İhtiyaç Kredisi ile Daha Yüksek Tutarda Kredi Çekebilirsiniz

En fazla ihtiyaç kredisi ne kadar çekilebilir araştırması yapanların daha yüksek tutarlara ihtiyacı varsa ve bankanın verdiği üst limit bu tutarı karşılamıyorsa, bir mülkü teminat olarak gösterip ipotekli ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirler. Böylelikle yüksek limitlerle kredi kullanma ihtimalini arttırabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir