Ziraat Pos Hata Kodları için Genel Açıklama

POS cihazları işletmeler açısından oldukça önemlidir. Günümüzde kredi kartının yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte bu cihazlar ön plana çıkmaktadır. Bu noktada Ziraat POS hata kodları konusu gündeme gelmektedir.

Bu bankayla ilgili POS hata kodu ve Ziraat POS hata kodları açıklamaları aşağıda sıralı bir şekilde yer almaktadır. Ziraat pos hata kodları ne anlama geliyor detaylıca inceleyebilirsiniz…

Ziraat Pos Hata Kodları -Kod 01-Kartı Veren Bankayı Arayınız Hatası

Kredi kartları hata kodları arasında yer alan 01 kodlu hatada kartın bağlı bulunduğu bankayı yani Ziraat Bankası’nı aramanız gerekmektedir. Bunun birçok nedeni olabilmekte ve bankadan onay gelmediği sürece işlem yapılamamaktadır.

Kod 05 – Red – İşlem Onaylanmadı Hatası

Ziraat pos hata kodları arasında en fazla karşılaşılan sorunlardan biridir. 5 hata kodu genellikle onaylanmayan işlemlerde karşımıza çıkmaktadır. Bu hata kodunun çıkmasının nedeni banka tarafından işlemin reddedilmesidir. Bu durumda da bankanızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kod 09 – Tekrar Deneyiniz Hatası

Teknik konulardan kaynaklanan hataların başında 09 kod numaralı hata gelmektedir. Senkronizasyon kaybında ortaya çıkan bu POS hata kodu ile karşılaşıldığında bir süre beklemek gerekmektedir. Ardından kartı kullanmayı tekrar denemelisiniz. Sorunun uzun sürmesi durumunda müşteri hizmetleri aranmalıdır.

Kod 12 – Geçersiz İşlem Hatası

Alışverişte yapılan işlemin geçersiz olduğuyla ilgili hata 12 numaralı kodla bildirilmektedir. Ziraat POS cihazlarında bu hatayla karşılaşıldığında tekrar deneme yapmak gerekmektedir. Kartınızın iptali gibi durumlarda da, bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Bankanızla iletişime geçmenizde yarar var.

Ziraat Pos Hata Kodları – Kod 13- Geçersiz İşlem Tutarı Hatası

POS cihazlarında miktarın doğru girilmesi son derece önemlidir. Yanlış tutarlar girildiğinde ve bu durum müşteri tarafından belirtildiğinde Ziraat POS hata kodları arasında yer alan 13 numaralı hata ortaya çıkmaktadır.

Kod 14 – Geçersiz Kart Numarası Hatası

Her kredi kartı ya da banka kartının üzerinde numara bulunmaktadır. Bu kartların üzerinde yer alan numaralar zamanla güncellenmekte ve yeni kartlar gönderilmektedir. Ziraat Bankası POS cihazlarında yaşanan geçersiz kart numarası hatası bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Kod 41 – Kayıp Kart Hatası

Bir kişi tarafından kredi kartı ya da banka kartı kayıp olarak bildirilmişse ve bu kartla alışveriş yapılmaya çalışılıyorsa, bu durum Ziraat pos hata kodları nda 41 numaralı rakam ile gösterilmektedir. Bu durumda banka hemen bilgilendirilmelidir.

Kod 43 – Çalıntı Kart Hatası

Kredi kartları hata kodları arasında yer alan çalıntı kart hatası, Ziraat Bankası POS cihazlarında 43 numarayla gösterilmektedir. Bu hatanın alınması durumunda, çalıntı kartla alışveriş yapılmak istenildiği ortaya çıkmaktadır. Vakit kaybetmeden güvenlik güçleri ve banka bilgilendirilmelidir.

Ziraat Pos Hata Kodları – Kod 51-Kart Limiti Yetersiz Hatası

Kredi kartlarının belirli limitleri bulunmaktadır. Zaman zaman ekstrelerin ödenmemesi sonucunda bu limitin tamamının kullanıldığı unutulmaktadır. Bu hata Ziraat pos hata kodları listesinde 51 numaralı kod ile gösterilmektedir. Bakiyenizde yeterli para bulunmadığı veya limitiniz yetmediği zamanlarda karşınıza çıkacaktır.

Kod 54 – Vade Sonu Geçmiş Kart Hatası

Ziraat POS hata kodları arasında yer alan 54 numaralı hata kodu, vade sonu geçmiş kart hatası anlamına gelmektedir. Her kartın bir son kullanım tarihi vardır ve bu süre geçtiğinde kartlarda bu hata ortaya çıkmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi almak ve ne yapılması gerektiğini öğrenmek için Vade Sonu Geçmiş Kart Ne Demek? sayfasına tıklayınız.

Ziraat Pos Hata Kodları -Kod 55-Hatalı Kart Şifresi

Kredi kartı ya da banka kartlarının kullanıcı tarafından belirlenen şifreleri bulunmaktadır. Zaman zaman bu şifre unutulmakta ve hatalı şifreler girilmektedir. Eğer kredi kartınızın şifresini yanlış girerseniz karşınıza bu hata çıkar. Şifreyi üst üste yanlış girmeniz durumunda kartınız bloke olacak ve siz gerekli işlemleri yapıp açana kadar kullanım dışı olacaktır.

ziraat pos hata kodları ne anlama gelir

Kod 56 – Tanımsız Kart Hatası

Kartların belirli tarihten sonra yenileri banka tarafından gönderilmektedir. Buna rağmen eski kartı alışverişinizde kullanmanız durumunda Ziraat Pos hata kodları arasında yer alan 56 numaralı hata ortaya çıkacaktır. Bu hata iptal edilen kartlarda da görülmektedir.

Kod 57 – İşlem Tipine İzin Yok Hatası

Kredi kartıyla alışverişlerde peşin ya da taksitli imkanlar bulunmaktadır. Yine de her kart her POS cihazında taksit yapmaya uygun değildir. Bu tarz durumlarda POS cihazında 57 numaralı hata kodu ortaya çıkmaktadır. İşlem tipine izin olmadığı anlamına gelir. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki konuyu incelemenizi tavsiye ederiz…rc 57 red onaylanmadı ne demek

Kod 58 – İşlem Tipi Terminale Kapalı Hatası

Özellikle kredi kartıyla alışverişte ekstra taksit imkanları anlaşmalı kuruluşlarda sunulmaktadır. POS hata kodu listesindeki 58 numaralı kod, işlem yapılan firmanın anlaşmalı firma olmadığını ortaya koymaktadır.

Ziraat Pos Hata Kodları -Kod 91-Kartı Veren Bank Hizmet Dışı Hatası

Bankalar zaman zaman iflas etmekte ya da devlet tarafından el konulmaktadır. Bu tarz durumlarda kapatılan bankanın kredi kartı ya da banka kartını alışverişlerde kullanırken Ziraat POS hata kodlarında 91 numaralı hata kodu ortaya çıkmaktadır.

Kod 96 – Sistem Arızası Hatası

POS bankayla gerekli iletişimi her zaman sağlamalıdır. Bu iletişim hattının kaybolması durumunda 96 numaralı hata kodu ortaya çıkmaktadır. Bu hata kodunun uzun sürmesi durumunda Ziraat Bankası aranmalıdır.

Kod 312 – CVV2 Hatası

Kartların arka kısmında bulunan CVV ya da CVV2 olarak belirtilen numaralarda yanlışlık olması durumunda POS cihazlarında bu hata ortaya çıkmaktadır. Ziraat pos hata kodları listesinde yer alan bu sorunda kartın sahibi bankayla iletişim kurmalıdır.

Ziraat Pos Hata Kodları için Genel Açıklama” Konusu İçin 1 Yorum

  1. Selin hanım ben bir işyerinde çalışan personel olarak ziraat bankası pos cihazı kullanıyoruz ve garanti bankası kredi kartı ile taksitli satışı red hatalı kart hatası veriyor nedeni ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir