Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası IBAN sorgulama yöntemi sayesinde dakikalar içerisinde istediğiniz hesabın IBAN bilgilerini elde edebilirsiniz. Aracın kullanımı oldukça basittir. Ancak dilerseniz diğer yöntemlerle de, Ziraat Bankası IBAN öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten Ziraat Bankası IBAN Sorgulama Adımları

 1. Bankanın web sitesini ziyaret edin.
 2. Hesabı açtırdığınız şubeyi seçin.
 3. Müşteri numaranızı yazın.
 4. Ek no bölümünü doldurun.
 5. Hesapla butonuna basarak iban bilgilerini öğrenin.

Şube: Araçtaki şube bölümünü ister kodlara göre isterseniz de isimlere göre sıralayabiliyorsunuz. Listeden hesabı açtırdığınız şubeyi bularak işaretlemeniz gerekmektedir.

Müşteri No: Ziraat Bankası nezdinde kayıtlı olan her müşterinin bir kimliği vardır. Buna müşteri numarası denir. Müşteri numaranızı bilmiyorsanız, 444 00 00 – 0850 220 00 00 numaralarından birini arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca elinizde mobil veya internet şubeye giriş yaparak da, müşteri numaranızı görebilirsiniz. Detaylı bilgi için bakınız: Ziraat Bankası Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Ek No: Ziraat Bankası hesaplarına 5001, 5002, 5003 gibi ek no tanımlaması yapılır. Müşteri numaranız değişmez. Ancak ek no, her hesapta değişkenlik kazanır. Örneğin ilk açtırdığınız vadesiz mevduat hesabınıza 5001 olarak ek numara tanımlandıysa, ikinci hesabınızda ek no 5002 olur.

Ziraat Bankası iban sorgulama

Ziraat Bankası Ek No Nasıl Öğrenilir?

Ziraat Bankası ek no bulma işlemini internetten kolaylıkla yapabilirsiniz. Mobil veya internet şubeye giriş yapın. Hesaplarım- Tüm Hesaplarım kısmına tıklayın. Hangi hesabın ek numarasını öğrenmek istiyorsanız, onu seçin. Hesap numarasından sonra gelen son 4 rakam Ziraat ek no’dur.

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi şube isminin hemen altındaki 2067-12345678-5002 rakam dizisi;

 • 2067 kodlu şubeden hesap açtırıldığını,
 • Müşterinin numarasının 12345678 olarak tanımlandığını,
 • 5002’nin ise Ziraat ek no olduğunu göstermektedir.

Diğer Yöntemlerle Ziraat Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası IBAN sorgulama yapmak için en kolay yöntemin hesaplama aracı olduğunu yukarıda belirttik. Ancak internet erişiminiz yoksa 0850 258 00 00 numaralı, müşteri iletişim merkezinden de IBAN bilgilerinizi alabilirsiniz. Bunun için telesekretere “Ziraat iban numaramı öğrenmek istiyorum” demeniz yeterli olacaktır.

Sesli yanıt sistemi size; “Kart numarası tuşlayarak mı?” veya “Hesap numarası tuşlayarak mı?” şeklinde iki soru yöneltecektir. Bunlardan birine yanıt vererek işleminize devam edin. Ardından TC kimlik numaranızı tuşlayarak, # sembolüne basmanız istenecek. Telefon numarası gibi kişisel bilgilerinizde doğrulandıktan sonra iban numaranızı alabilirsiniz.

ATM’den Ziraat IBAN Öğrenme İşlemleri

Ziraat IBAN öğrenme için ATM’leri kullanabilirsiniz. Hangi hesabın bilgilerine ulaşmak istiyorsanız, o hesabın kartını ATM’deki kart yuvasına yerleştirin. Şifrenizi girin. Hesaplar bölümüne tıklayın. IBAN numarası da dahil olmak üzere hesabınıza dair tüm bilgiler, o bölümde görünecektir.

SMS ile Ziraat Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefonunuzdan 4747’ye SMS göndererek anında Ziraat Bankası IBAN sorgulama servisinden yararlanabilirsiniz. Bunun için IBANBILGI yazın ve bir boşluk bırakın. Sonrasında kartınızın son 6 hanesini yazarak 4747 numarasına mesaj atın. Bu şekilde hesap kartınıza tanımlı Ziraat IBAN numarasını hemen öğrenebilirsiniz.

Ziraat IBAN Kaç Haneli?

Ziraat IBAN 26 hanelidir. 2 harf ve 24 rakamdan oluşur. Yazılımı biçimi şu şekildedir: TR60 0000 0011 1133 3333 3350 01. Bu IBAN numarası aynı zamanda hesapla ilgili bilgilerde barındırmaktadır. Mesela hesap numarası bu IBAN numarası içerisinde gizlidir.

Ziraat Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?

Ziraat Bankası hesap numarası dijital bankacılık kanallarının sistemlerinde, hesap cüzdanında, şube sistemlerinde ve IBAN numarası içerisinde yazar. Banka kartınız ile erişim sağlarsanız, ATM ekranlarında da hesap numaranızı görebilirsiniz.

Ziraat Bankası ibandan hesap no bulma için örneği inceleyin. IBAN numarası TR60 0000 0011 1133 3333 3350 01 ise sırasıyla TR (Ülke Kodu), 60 (Kontrol Numarası), 00000 (Beş Haneli Banka Kodu), 0 (Rezerv Alanı), 1111 (Şube Kodu) ve ardından gelen 8 rakam hesap numarasıdır. 5001 olan son dört rakam ise ek nodur.

Sık Sorulan Sorular

 1. Ziraat Bankası IBAN Doğrulama Nasıl Yapılır?

  Ziraat Bankası IBAN sorgulama sonrasında doğrulamak isterseniz Türkiye Bankalar Birliği’nin internet sitesini kullanabilirsiniz. İlgili web sitesinde IBAN doğrulama formu yer almaktadır. Form içerisine elinizdeki IBAN’ı yazarak, bir iki saniye gibi kısa bir zaman diliminde sorgu yaptırabilirsiniz.

 2. Ziraat Bankası Ek No Nedir?

  Ziraat Bankası ek no, bankanın müşteri hesaplarını sıralandırmak için kullandığı bir listeleme şeklidir. İlk açılan hesaba 5001 ek no, ikinci hesaba 5002 ek no ve üçüncü hesaba 5003 ek no verilir.

 3. Ziraat IBAN Numarasından Hesap No Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?

  Ziraat Bankası hesapları genellikle 8 hanelidir. 8 haneyi doldurmayan hesaplarda başına 0 konularak IBAN oluşturulur. TR60 0000 0011 1133 3333 3350 01 şeklindeki Ziraat IBAN numarasından hesap no bulma için son dört rakamdan önceki sekiz rakama bakıyoruz. Ve hesap numarasının 33333333 olduğunu görüyoruz.

 4. Ziraat Bankası IBAN Numarası Nerede Yazar?

  Ziraat Bankası IBAN numarası telefon bankacılığı, mobil bankacılık, internet bankacılığı, şube bankacılığı, hesap cüzdanı ve ATM ekranlarında yazar. Şubeye gitmeden yerinizden Ziraat Bankası IBAN sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, mobil uygulamayı ya da internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

 5. Ziraat Kredi Kartının IBAN Numarası Olur mu?

  Ziraat kredi kartının IBAN numarası olmaz. Kredi kartlarının kart numarası olur. O da kartın ön yüzünde yazar. Banka kartının da hiçbir yerinde IBAN numarası yazmaz. Ancak banka kartının bağlı olduğu hesap için Ziraat Bankası iban sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

 6. Ziraat Bankası IBAN Çıktısı Nasıl Alınır?

  Ziraat Bankası IBAN çıktısı şubelerden alınabilir. Fakat zaman kaybetmeden hemen şimdi çıktı almak istiyorsanız, internet bankacılığına giriş yapın. Anamenüden Hesaplarım ve Tüm Hesaplarım yazan yere tıklayın. Yazdır butonuna basarak hesaplarınızın çıktısını alabilirsiniz. Tek bir hesabın IBAN çıktısını almak için Tümü yerine vadeli veya vadesiz sekmesine tıklayın. Arama butonuna istediğiniz hesabın şube adını yazın. Böylelikle tek bir hesap listelenir.

 7. Ziraat Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Özetle Ziraat Bankası IBAN sorgulama internet bankacılığından, şubelerden, mobil bankacılıktan, ATM’lerden ve müşteri iletişim merkezinden yapılır. Bu konuda farklı sorularınız varsa bana iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir