Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma işlemi EFT’dir. Para karşı tarafın banka kartına ya da cebe havale yapılarak gönderilebilir. Bankamatikleri, şubeleri veya internet bankacılığını kullanarak Ziraat Bankası başkasının hesabına para yatırma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Şubelerden Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası ile para transferi 7 gün 24 saat yapılabilir ancak EFT işlemleri yalnızca mesai saatleri ve çalışma günlerinde gönderilen tarafa geçer. Bu nedenle Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma talebiniz için şubelere mesai saatleri içerisinde gitmeniz gerekir. Bunun yerine ATM’ler, mobil ve internet bankacılığıyla şubeye gitmeden ve sıra beklemeden de EFT yapmak mümkündür.

Ziraat Bankası ATM’den Başka Hesaba Para Gönderme

Ziraat Bankası başkasının hesabına para yatırma için Ziraat ATM’ler 7 gün 24 saat kullanılabilir. Ziraat ATM para gönderme işlemini kartsız bir şekilde gerçekleştirebilmek için kartı tarafın hesap numarasını bilmeniz gerekmektedir.

 • Kartsız işlem menüsü için ATM’den “GİRİŞ” tuşuna basın.
 • Menüye girdikten sonra sırasıyla PARA YATIRMA, HESABA PARA YATIRMA ve BAŞKA HESABA tuşlarına basılmalıdır.
 • Bu bölümde Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma işlemini gerçekleştirmek için gönderici kendi TC kimlik numarası ve cep telefonu numarası bilgilerini girer.
 • Sonraki adımda ise paranın yatırılacağı hesap numarası yazılarak, GİRİŞ tuşuna basılmalıdır.
 • Ekranda gösterilen bilgiler doğru mu diye kontrol edildikten sonra DEVAM tuşuna basarak ilerlenmelidir.
 • Bu bölümde yeniden DEVAM tuşuna basarak, para haznesinin açılması sağlanır.
 • Yatırılacak olan para hazneye yerleştirildikten sonra ekrana kabul edilen banknotlarla ilgili tutar bilgisi gelir. Bu bilgileri kontrol edin ve yatırdığınız parayla ekrandaki tutar aynıysa EVET butonuna basın.
 • Son olarak başka hesaba para yatırma işleminizin onaylanması için cep telefonunuza gönderilen 6 haneli şifreyi ATM ekranında tuşlayın ve GİRİŞ butonuna basın.

Hesap numarasıyla ATM’den başka hesaba para gönderme işlemi bu kadar basittir. Ancak IBAN’la işlem yapmak hata riskini düşürür. Çünkü IBAN doğrulama sistemine tabidir. Bu nedenle yanlış hesaba para göndermemek için Ziraat ATM para gönderme yerine internet bankacılığını ya da mobil uygulamayı tercih edebilirsiniz.

İnternetten Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı online işlemlerdir. https://www.ziraatbank.com.tr/tr adresinden bireysel ve kurumsal üyeler sisteme giriş yapabilir. İnternet şubeleri üzerinden gerçekleştirilen birçok bankacılık işlemi şubeye kıyasla daha düşük oranda ücret talep eder.

İnternet bankacılığı için üyeliği bulunmayan müşteriler ise 3 kolay adımla üyeliklerini oluşturabilir. Bu adımlar;

 • Kimlik ve telefon numarasından oluşan kişisel bilgiler verilir.
 • Bankaya kayıtlı cep telefonuna gelen kod ile üyelik onaylanır.
 • Kart bilgileri girildikten sonra üyelik oluşturulur.

İnternet bankacılığına giriş yapıldıktan sonra anasayfada üst bölümde bulunan menüden “İşlem Yap” bölümüne gidilir. Burada açılan menüden ise “Başka Bankaya EFT Yap” butonuna tıklanır. Burada üç farklı seçenek çıkar; vadesiz hesabımdan başka bankaya, son 20 transferim veya başka banka kredi kartına. Yapılacak işleme göre seçim yapılır. Başka bir hesaba para gönderilecekse ilk seçeneğe tıklanır. Paranın çekileceği hesap seçilir ve alıcı bilgileri girilir.

Gönderilecek tutar ve alt kısmında bulunan açıklama kısmı doldurulur. Ödeme türü ve ödeme tarihi seçilir. Ödemenin düzenli yapılması talimatı verilmek istenilirse, para tutarının girildiği kısmın altındaki “Talimat Tekrarlansın” butonuna basılır. İşlemin tamamlanması için alt sağ köşedeki “Devam” butonuna tıklanır.

Açılan pencerede gönderilen kişi bilgileri, EFT miktarı ve açıklama bilgileri görülür. Bilgiler kontrol edildikten sonra “Onay” butonuna tıklanır. Böylece Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma talimatınız yerine getirilmiş olur. Önceden yapılan bir para transfer işlevini görüntülemek için “Durumunu İzle” bölümünden hesap hareketleri kontrol edilebilir. Başka bankaya para transfer işlemleri, bu bölümden kolayca takip edilebilir.

Ziraat Mobilden Başka Hesaba Para Yollama Adımları

Ziraat mobilden başka hesaba para yollamak için telefona bankanın Mobil Uygulaması indirilmelidir. Online bir şekilde işlem yapmak için üyeliğinizin olması gerekmektedir. Üyeliği olmayan müşteriler yine yukarıda bahsetmiş olduğumuz üç kısa yolla üyelik oluşturabilirler. Giriş yapıldıktan sonra anasayfada, banka bakiyesinin görüldüğü yerin altında “Başka Banka Kartına EFT” veya “Başka Kredi Kartına EFT” seçenekleri görülür. Gönderim seçimi yapıldıktan soran çıkan sayfadaki bilgiler doldurulur. Altta bulunan “Devam” butonuna tıklanır. Açılan sayfada EFT bilgileri görüntülenir. Onay verdikten sonra işlem gerçekleşir.

Ziraat Bankası başka hesaba para yatırma

Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Gönderme Ücretleri Ne Kadar?

Ziraat Bankası başka hesaba para gönderme ücretleri işlemin yapıldığı bankacılık kanalına göre değişmektedir. 2020 yılı tam liste şu şekildedir:

 • ATM’lerde yapılan EFT’lerde asgari tutar 2 Türk lirasıdır.
 • Bankadan yapılan EFT’lerde 0 – 250 tl arası gönderimlerde azami oran 10 TL’dir. 250 tl ve üzeri miktarlarda oran %0.50’dir.
 • Mobil Bankacılıkla yapılan başka hesaba para gönderme işleminde asgari tutar 1 TL’dir. Geç EFT içinse asgari tutar 7.50’dir.
 • İnternet EFT’lerinde de yine asgari tutar 1 TL’dir. Bu masraflar BSMV hariçtir. Hatalı giden EFT için gönderilen mesaj işleminden ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir