PTT Faizsiz Kredi Veriyor mu?

PTT faizsiz kredi veriyor mu ya da PTT emekliye faizsiz kredi veriyor mu, uzun zamandır yaygın olarak kredi çekmek isteyenler tarafından sorulmaktadır. Bu konuda önemli bir açıklama: PTT bireysel kredi vermiyor sadece aracı oluyor. Aşağıda hangi bankalarla anlaşmalı olduğuna dair detaylı bilgi bulabilirsiniz…

PTT Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Bankaların en büyük gelir kaynağı, verdikleri kredilerden aldıkları faizlerdir. Bir süre önce özelleşen PTT’de aldığı faizler sayesinde önemli bir gelir elde etmektedir. Bu nedenle PTT faizsiz kredi veriyor mu sorusunun yanıtı çok nettir. Kurumun faizsiz kredi vermesi söz konusu değildir. Nitekim bütün bankalar gibi PTT’de gelirlerinin büyük çoğunu faizlerden sağlamaktadır.

PTT Kredilerinden Herkes Yararlanabiliyor mu?

23 Ekim 1840’da kurulan PTT 2013 yılında TBMM tarafından kabul edilen yasayla özelleştirilmiştir. Türkiye’de uzun zamandır postacılık ve daha birçok alanda hizmet veren kurum köklü bir geçmişe sahiptir. Kurulduğu ilk günden bugüne verdiği hizmetler değişip, zaman ve taleplerle göre evrilmiş ve modern hayata uyum sağlamıştır. Artık müşterilerine bankacılık hizmetleri de sunmaktadır. Anlaşmalı olduğu pek çok banka aracılığıyla kredi vermektedir.

PTT Emekliye Faizsiz Kredi Veriyor mu?

PTT ile faizsiz kredi çekmek mümkün değildir. Diğer bankalar gibi kredileri belirli bir faiz oranıyla vermektedir. Kredi verirken anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla çalışır. Merak edilen bir diğer soru maaş müşterisi olan emekliye faizsiz kredi PTT‘den veriliyor mu?

PTT emekliye faizsiz kredi imkanı sunmuyor. Fakat postaneden maaş alan emekliler, düşük faiz oranlarından yararlanabiliyorlar. PTT’nin emekliler sağladığı en büyük avantaj yaş sınırının 65 yaş üzerine de kredi verilmesine imkan sağlamasıdır. Maaşını postanelerden alan emekliler kredi çekmek için kefil göstermek zorunda da kalmaz.

Maaşlar PTT iş yerlerinden alındığı için kredi işlemleri daha kolay ve hızlı yapılır. 1.000 – 2.000 TL gibi küçük meblağlarda bir takım istisnalar yapılabilmektedir. Bu küçük meblağlar için düşük faiz oranlarından faydanlanmak için bazı şartlar gereklidir. Bunlar;

  • PTT’ye en az iki ödeme talimatı vermek,
  • Emekli maaşının PTT’ye taşınmasını taahhüt etmek,
  • İşlem için belirli bir ücret ödemek,
  • Kurumun kredi kartı veya bireysel emeklilik sistemine dahil olunmasıdır.

Kredi başvuru işlemleri yalnızca PTT şubelerinden yapılmaktadır. Bu nedenle detaylı bilgi almak ve işlem yapmak için en yakın PTT şubesine gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca maaşınızı ATM’lerden çekmek için de PTT kart başvurusu yapmanız gereklidir.

PTT Emekli Kredisi Nedir?

PTT emekli kredisi verirken diğer bankalara göre avantajlar ve ayrıcalıklar sağlamaktadır. Emekli maaşını PTT’den alan veya almayı düşünen müşteriler için ilk avantaj kredi çekme yaş sınırının oldukça yukarıda olmasıdır. PTT emekliye 84 yaşına kadar üst yaş sınırı ile kredi vermektedir. Kredi, 60 ay vadeyle hesaplanan yaş sınır 84’ü geçmediği sürece sağlanır.

Maaşını PTT şubelerinden veya PTT matiklerden alanlar, PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla kredi çekebilir. Emekliye faizsiz kredi PTT 2020 yılında sağlamamaktadır ancak anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla düşük oranlı faizlerle ihtiyaç kredisi çekme imkanı sunar.

Bu bankalar; Aktifbank, Vakıfbank, Denizbank, Fibabanka, Türk Ekonomi Bankası, İNG Bank ve Şekerbank. Maaşını PTT iş yerlerinden alan emeklilere Aktifbank 80 bin TL’ye 60 ay vadeye kadar kredi vermektir. PTT faizsiz kredi veriyor mu sorusunun yanıtı hayır olsa da, gerçekleşen ortaklık sayesinde Aktifbank ile 60 bin TL’ye kadar %1.89 oranında düşük faizler sunar. ING Bank ise 60 ay vade ve 3 ay erteleme seçeneğiyle %0.79’dan başlayan faiz oranları sunar. PTT’den maaş alan emekliler, bu kredilerden kefilsiz ve belgesiz, düşük faiz oranlarıyla kredi çekebilirler.

PTT Emekli Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

PTT ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla emekliler 60 aya kadar varan vade seçeceğiyle düşük faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi çekebilir. PTT emekli kredisi hesaplaması aylık maaşa göre hesaplanır. Aylık emekli maaşına uygun oranlarda ihtiyaç kredisi verilir. Kanunlara göre kredinin aylık ödeme oranları, kredi çekilen maaşın %50’sini geçemez.

Örneğin 2.000 Türk lirası emekli maaşı alan bir müşteri aylık ödemesi 1000 Türk lirasının geçen bir kredi çekemez. Toplam kredi maaş miktarı, kredinin faiz oranı, vade miktarı ve başvuru yapılacak kredi miktarına göre belirlenir. PTT emekli kredisi için PTT iş yerlerine gidilmelidir. Postanelerdeki kredi başvuru formu doldurularak imzalanır ve başvuru işlemi gerçekleştirilir.

PTT Kredileri Ne Kadar Sürede Çıkar?

PTT kredilerinin çıkma süresi başvurulan bankaya göre değişmekle birlikte genelde 10 dakika ve 1 gün arasında değişkenlik göstermektedir. PTT üzerinden maaş almayanların ise kredi değerlendirmeleri 2 iş gününü bulabilmektedir. PTT faizsiz kredi veriyor mu konusunda aklınıza takılan farklı bir soru varsa bizlere iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir