PTT Kargo Kapıda Ödeme Anlaşması Nasıl Yapılır?

PTT Kargo kapıda ödeme anlaşması sayesinde internetten satış yaparken, kargo maliyetlerinizi ciddi oranda düşürebilirsiniz. Alıcılar ise kapıda ödeme sistemiyle; online alışveriş sırasında kart bilgilerinin kopyalanması ve ödemesi yapılan ürünü teslim alamama gibi tehlikelerden kurtulmuş oluyorlar. Böylelikle kapıda ödeme sistemi hem alıcıyı, hem de satıcıyı güvence altına alıyor.

Kapıda Ödeme Sistemi Nedir?

PTT kargo kapıda ödeme nasıl oluyor? Kargo teslimatı yapılırken alıcıdan ürünün fiyatı tahsil ediliyor. Alıcı gönderilen ürünün ücretini ödemezse, kargo teslim edilmiyor. Tahsilat nakit veya kredi kartıyla yapılabiliyor. Alınan para, en geç 3 iş günü içerisinde tercihe bağlı olarak göndericinin çek hesabına ya da ismine havale yapılıyor. Uygulanan bu hizmete “Ödeme Şartlı Özel Hizmet” denir. İnternet siteniz ya da sosyal medya hesaplarınız üzerinden satış yapıyorsanız, PTT kargo anlaşması yaparak bu hizmetten daha ucuza yararlanabilirsiniz. Peki, PTT Kargo kapıda ödeme anlaşması nasıl yapılır? Şartları nelerdir?

PTT kargo kapıda ödeme
Gider maliyetlerini düşürmek için kargo anlaşması yapabilirsiniz!

PTT Kargo Kapıda Ödeme Anlaşması Nasıl Yapılır?

PTT kargo kapıda ödeme anlaşması Bölge Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak yapılır. Prosedür oldukça basittir. Gönderilecek ürün türüne bağlı olarak değişen belgeler kuruma teslim edilir. Talep ve şartları kapsayan bir sözleşme düzenlenir. Karşılıklı sözleşmenin imzalanması halinde satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Kapıda ödeme hizmetinde en uygun fiyat veren kargo şirketi PTT Kargo’dur. Eğer internetten satış yaparken kapıda ödeme sistemini tercih ediyorsanız, gider maliyetlerini düşürmek için PTT Kargo’yla anlaşma sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle PTT Bölge Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaptıktan sonra istediğiniz hizmeti belirleterek, satış ekibiyle detaylı bir görüşme yapmalısınız.

PTT Kargo Anlaşmasında Gönderi Fiyatı Nasıl Belirlenir?

PTT Kargo anlaşmasında fiyatı belirleyen en önemli etkenler; kargo türü, ortalama olarak ürünlerin boyutu ve aylık kargo hacmidir. Örneğin aylık kaç sipariş vereceksiniz? Bu çok önemli bir bilgidir. Çünkü aylık göndereceğiniz kargo sayısı yüksekse, anlaşma sağlayacağınız fiyatı düşürebilirsiniz. Neticede teklif edilen fiyatta ne kadar indirim yaptırırsanız, kargo maliyetlerinizi o kadar düşürmüş olacaksınız.

İkinci etken ortalama ürün boyutu. Bu aşamada hangi desi aralığında, hangi fiyatlarla çalışılacak mutlaka öğrenmelisiniz ve aylık kargo hacminiz yüksekse pazarlık yapmalısınız. Gönderecek olduğunuz kargo türlerine göre de pazarlık gücünüzü olabildiğince kullanmaya çalışın. Ayrıca daha sonra sorun yaşamamak için sözleşmeyi imzalamadan önce dikkat etmeniz gereken önemli 3 husus var! Bunlar; PTT Kargo kapıda ödeme şartları, avantajları ve riskleri.

PTT Kargo kapıda ödeme şartları

PTT Kargo Kapıda Ödeme Şartları Nelerdir? 2020 Sözleşmesi

 • Bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız, sattığınız ürünün faturasını mutlaka paket içerisine koyarak alıcıyı ulaştırmanız gerekiyor.
 • Kapıda ödeme anlaşması ile yalnızca kurumun izin verdiği ve kayıtlı gönderi sınıfında yer alan ürünleri kargolayabilirsiniz.
 • Eğer vergi muafiyet belgeniz varsa Vergi Dairesi’nden bu belgeyi temin ederek, PTT Genel Müdürlüğü’ne teslim etmelisiniz. (Bu sayede tüketici neden fatura olmadığına dair bilgi almış olacak. Çünkü ticari ürünleriniz gönderilirken, “Esnaf Muaflığı Sebebiyle Fatura Tanzim Edilememiştir” şeklinde bir not düşülecek.)
 • PTT Kargo kapıda ödeme şartları içerisinde ödeme almayla ilgili koşullarda yer almaktadır. Örneğin; yurt içinde satış yapıyorsanız ve ödemenin çek hesabınıza yatırılmasını istediyseniz, yapacağınız satış 60 bin TL’yi aşamaz. Havale ile ödeme alma da ise üst limit 30 bin TL’dir.
 • E-PTT AVM gönderileri hariç ödeme şartlı gönderilerde “ücreti alıcıdan tahsil” hizmeti kullanılamaz.
 • Konutta teslim hizmetiyle köye gönderilen kargolar içinse üst limit 1000 TL. Bu nedenle sattığınız ürünü fiyatı 1.000 TL’den fazlaysa, alıcının köydeki postane şubesine giderek ürünü kendisi teslim alması gerekmektedir.

Anlaşmayı İmzalamadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

PTT kargo kapıda ödeme anlaşması yapmadan önce satış ekibiyle sipariş adedi ve desi/fiyat aralığını mutlaka görüşmelisiniz. Özellikle “hangi desi aralığında, hangi fiyatlarla çalışılacak” bunu sözleşmeye eklettirmeniz de fayda var. Çünkü bu şekilde cezai yaptırım noktasında elinizi güçlendirmiş olursunuz. Bunlar haricinde anlaşmayı imzalamadan önce dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Teslimat: Ürünleriniz hangi şehirlere kaç günde teslim edilecek?
 2. Tazmin Prosedürü: Hangi ürün gruplarında, hangi koşullarda hasarlı tazmin süreci işleyecek? Bu konuda dikkat etmeniz gerekenleri şu başlıkta açıkladık: Kapıda Ödemenin Riskleri Nelerdir?
 3. İade Koşulları: Müşteriden gelen bir ürünün fiyatlandırması nasıl yapılacak? Aynı gönderdiğiniz fiyattan mı ürünün iadesini alacaksınız?
 4. Şubelerde Bekleyen Siparişler: Müşteriye bir kere gidiliyor. Belki kapısı çalınıyor, çalınmıyor ya da evde bulunmuyor ve ürün şubeye geri dönüyor. Sonra bu müşteriyle temasa geçilecek mi? Şubelerde bekleyen ürünlerden kim sorumlu olacak?
 5. Takip Ekranı: Hangi takip ekranını kullanacağınızı mutlaka öğrenin. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz tüm konuları, takip ekranı sayesinde anlık olarak takip edebilirsiniz.

Kapıda Ödeme Anlaşmasında İade Hakları

PTT kargo kapıda ödeme sisteminde en çok merak edilen sorulardan biri iade koşulları ne şartlarda olacak? Tüm ödeme şartlı hizmetlerde olduğu gibi kapıda ödeme kargo anlaşmasında da, ürün alıcıya teslim edildikten sonra alıcıdan tahsil edilen para PTT’nin havuz hesabına düşer. Bu para, belirtilen süre içerisinde satıcıya aktarılır. Ürünle ilgili alıcı iadesini talep edebilir. Böyle bir durumda satıcı ürünün ücretini geri öder.

İade sebebi ürünün hasarlı ulaşması veya gecikme olmasıysa ve bu hasar ya da gecikme PTT’nin gerekli özeni göstermemesinden kaynaklı ise tazminat almaya hak kazanırsınız. Ancak hasar, zıya veya teslimdeki gecikme yetersiz ambalajlamadan ve işaretlemeden kaynaklı ise PTT kargo anlaşma kapsamında sorumluluktan kurtulur ve tazminat ödemez.

PTT Kargo Anlaşması ile Güvenli Satış

Sonuç olarak PTT Kargo kapıda ödeme yöntemi sayesinde satışlarınızda büyük bir kesime hitap edebilirsiniz. Özellikle e-ticaret sektöründe dolandırıcılık olayları sıklıkla yaşandığı için “güvenli satış” gerçekleştirmek için kapıda ödeme en iyi çözümdür!

Zaten bilindik birçok e-ticaret platformu da bu sisteme geçiş yaptı diyebiliriz. Siz de hemen şimdi siteniz ya da sosyal medya hesaplarınız üzerinden güvenli satış yapmaya başlamak istiyorsanız, PTT Kargo anlaşması imzalamak için en yakın şubeye gidebilirsiniz.

 PTT Kargo’nun kapıda ödeme anlaşmasıyla ilgili diğer konular: 

PTT Kargo Anlaşmasının Avantajları Nelerdir?

Kapıda Ödemenin Riskleri Nelerdir?

PTT Kargo Takip Numarası İle Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT kargo kapıda ödeme anlaşması nasıl yapılır, şartları nelerdir, sistem nasıl işler ve ödeme nasıl alınır gibi önemli konuları bu blogta sizlerle paylaştık. Bilgileri yeterli düzeyde bulduysanız oy kullanmayı ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir