Varlık fonuna devredilen kurumlar hangileri ?

Türkiye’ye ait önemli kurumlar birer birer varlık fonuna devrediliyor. Bakanlık kararınca devlete ait pek çok önemli kurum kısa bir süre içerisinde varlık fonuna devredildi. Varlık fonuna devredilen kurumlar için yapılan açıklamada varlık fonunun ilgili şirket ve kurumların ekonomik gelişmelerine ivme kazandırıldığı vurgulandı. Peki Türkiye varlık fonu kime ait ve hangi kurumlar bu fona dahil edildi. Ayrıca Ziraat Bankası varlık fonu ile ilgili merak edilen detayları da yazımızda bulabilirsiniz.

Varlık Fonuna Devredilen Kurumlar

Devletin bünyesinde bulunan pek çok kurum ve şirket kısa bir süre içerisinde varlık fonuna devredildi. Bu kurum ve şirketler arasında Türkiye ekonomisine yön veren pek çok önemli şirket bulunuyor.

Bankalar arasında Ziraat Bankası varlık fonu dahilinde bir banka oldu ve şimdiye kadar varlık fonuna devredilen kurumlar ve şirketlerin başlıcalarını; Ziraat Bankası, Borsa İstanbul, Botaş, Türk Telekom, Milli Piyango, BİST, PTT, Şans Oyunları, At Yarışları, THY olarak sıralandırabiliriz. Bu gelişmeler Türkiye varlık fonu kime ait sorusunu da akıllara getirdi.

Türkiye Varlık Fonu Kime Ait ?

Varlık fonuna devredilen kurumlar devlete bağlı, ekonomik olarak önemli kurumlardır. Bu kurumlara kısmen yada tamamen bağlı özel şirketler de söz konusudur. Ziraat Bankası varlık fonu dahili olan, Türkiye’nin en büyük bankası olarak dikkat çeken önemli bir detay.

Türkiye varlık fonu kime ait sorusuna cevap olarak, bu fon ile; ilgili kurum ve şirketlerin uzun vadede ekonomik alt yapısının güçlendirilmesinin amaçlandığını ve dolayısıyla da devlete ait bir fon olduğunu belirtmeliyiz.

Devlet Varlık Fonu Detayları

Devlet varlık fonuna önem vererek, bu fon dahilindeki kurumların uzun vadede iyi bir ekonomik alt yapıya sahip olmasını amaçlıyor. Böylelikle ilgili kurumlar uzun vadede çok daha iyi hizmet verebilecek ve aynı zamanda da olumsuz dış ekonomik gelişmelerden de mümkün olabildiği kadar az etkilenecek. Bu fon siyasi olarak tarafsız bir kurum tarafından işletilmesi gerekir. Bu görevi genellikle merkez bankası yerine getirir ve varlık fonunun işletilmesini gerçekleştirir.

Bir önceki yazımız olan Varlık Fonu Nedir? başlıklı makalemizde varlık fonu nedir detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir