Varlık fonu nedir | varlık fonu kime ait

Türkiye’de THY gibi büyük ve önemli şirketler varlık fonuna devredildi. Peki varlık fonu nedir ve bu devir işleminin ne gibi getirileri olacak, varlık fonu kime ait ve Türkiye varlık fonu nedir gibi çok merak edilen detayları yazımızda derledik…

Varlık fonu nedir ?

Varlık fonu aynı zamanda ulusal varlık fonları olarak ifade edilir ve bu fonlar devlet tarafından işletilirler.  Türkiye varlık fonu nedir dünya üzerindeki pek çok devletin kendi varlık fonları vardır. Örneğin Hong Kong ve ABD gibi sıralayabiliriz. Türkiye Cumhuriyeti’nin de sahip olduğu varlık fonu da devletin bünyesinde işletilen bir fon ve bu fonun amacı da fona dahil olan şirketlere yatırım yaparak, ülke ekonomisinin uzun vadede iyileştirilmesinin sağlanmasıdır.  Peki varlık fonu kime ait ve bu varlık fonuna dahil olan şirketlerden gelen gelirler nereye gidiyor?

Varlık fonu kime ait ?

Varlık fonu kime ait varlık fonu devlete ait bir fondur. Geçmişten günümüze kadar farklı şekillerde bu fon aktif olarak kullanılmış ve ekonomi rahatlamıştır. Bu fonun işletilmesini gerçekleştirecek kurum tarafsız bir kurum olmalıdır. Özellikle de siyasal durumlar karşısında tarafsız olması gereken bu kurum olarak genellikle merkez bankasına bu görev verilmekte ve dolayısıyla varlık fonu ile ilgili tüm işlemler merkez bankası tarafından yürütülür.

Varlık fonu nedir alternatif cevap!

Varlık fonu nedir sorusuna ayrıca şu açıdan cevap vermemiz gerekiyor. Varlık fonunu oluşturan kaynaklar, “bütçe fazlası” olarak tanımlanan kaynaklardır. Ülkeler çeşitli şekillerde bütçe fazlasına sahip olurlar ve bu fazlayı devletin yararına göre farklı şekillerde kullanabilirler. Örneğin bir ülke bütçe fazlası ile dış borçlarını ödemeyi tercih ederken, başka bir ülke bu fazla ile varlık fonuna yatırım yaparak, bu fona dahil olan şirketlerin herhangi bir şekilde dışa bağlı sebeplerden dolayı ekonomisinin etkilenmesini önler.

Dolayısıyla Türkiye varlık fonu nedir sorusunun cevabı olarak, uzun vadede devlete ait yada yabancı olsa bile devlet bünyesindeki yarı kamusal şirketlerin çeşitli olumsuz ekonomik şartlardan etkilenmeden, uzun vadeli olarak ekonomisinin korunması anlamına gelir. Bu yazımızda varlık fonu nedir ve genel olarak varlık fonu ile ilgili merak edilenleri derledik. Varlık fonu kime ait devletin bünyesinde işletilir ve Türkiye varlık fonu nedir kısaca Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu yatırım fonudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir