Varlık fonu nedir, varlık fonu yönetimi kimlerden oluşur?

Varlık fonu nedir son zamanlarda pek çok devlet kurumunun aktarıldığı varlık fonu amacı nedir?

Varlık fonu uygulaması esasında ekonomik bir alt yapı olarak düşünebilir. Varlık fonuna dahil edilen kurumlar yada şirketler için uzun vadeli sağlam bir ekonomik alt yapının sağlanması amaçlanır. Varlık fonu yönetimi siyasi tarafsız kurum yada bir şirket tarafından gerçekleştirilmelidir. Fon yönetimi gerçekleştiren kurum yada şirketin, güvenilir olduğunun anlaşılabilmesi açısından, tarafsız olması önemlidir. Varlık fonu başkanı kimdir ve merak edilen diğer tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Varlık Fonu Yönetimi

Yazımızın başında varlık fonu nedir sorusunun cevabına değindik. 16 Temmuzdan beridir devam eden olağanüstü hal durumunda, hükümet KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile pek çok devlet kurumunu ve bağlı şirketleri varlık fonuna aktardı.

Varlık fonu yönetimi atamaları gerçekleştirildi. Şu an varlık fonu yönetimi üyeleri; Yiğit Bulut, Kerem Alkin, Himmet Karadağ ve Oral Erdoğan olarak belirlenmiş durumda. Varlık fonu başkanı kimdir diye soracak olursanız, Varlık Fonu Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan olmaktadır.

Böylelikle varlık fonu kadrosu belirlenmiş oldu. Varlık fonu şu an için faaliyetlerini yürütmeye devam etmektedir ve bağlı pek çok devlet kurumu ile şirket bulunmaktadır.

Varlık Fonu Sahibi Kim?

Varlık fonu nedir sorusunun yanı sıra bu fonun sahibinin kim olduğu da oldukça merak edilen sorular arasında gelmektedir. Varlık fonu sahibi devlettir ancak yönetimi bir anonim bir şirket tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye Varlık Fonu A.Ş. olarak adlandırılan bu şirketin bünyesindeki varlık fonu yönetimi kadrosuna yazımız içerisinde değinmiştik.

Varlık fonu başkanı kimdir Mehmet Bostan, 1971 yılı İstanbul’da doğumlu. İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme Yüksek Lisans yapmıştır. Varlık fonuna atanan tüm üyeler ve aynı zamanda başkan dahil olmak üzere tüm üyeler Başbakan Binali Yıldırım’ın onayını almış üyelerden oluşmaktadır. Varlık fonunun çeşitli amaçları var ve bu amaçlar daha çok ilgili kurumların ekonomik alt yapısının yönetimi ile ilgilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir