Varlık fonu kimin, varlık fonu ne demek?

Varlık fonu ile ilgili gündemde olan pek çok haberden dolayı vatandaşlar varlık fonu ne demek sorusunu sormaktadırlar. Kısaca varlık fonu, devletin elde ettiği bütçe fazlalıklarını değerlendirdiği bir fondur. Bu fon, finansal bir alt yapı olarak düşünülebilir. Fona dahil edilen çeşitli devlete bağlı kurum ve şirketler söz konusudur. Bu bağlı kurum ve şirketlerin finansal alt yapısı bu fon ile karşılanır.

Varlık Fonu Kimin ?

Varlık fonu kimin sorusu da merak edilen sorular arasında gelmektedir. Varlık fonuna devredilen kurumlar 16 Temmuz’da darbe girişimi nedeniyle başlayan olağanüstü halin devam ettiği süreçte, KHK (Kanun Hükmünde Kararname) çıkarılarak, devlete bağlı pek çok kurum ve şirket finans alt yapısı değiştirildi ve varlık fonuna aktarıldı.

Varlık Fonuna Devredilen Kurumlar Hangileri?

Devlete ait pek çok kurum ve şirket varlık fonuna devredildi. Varlık fonuna devredilen kurumlar arasında Ziraat Bankası, Borsa İstanbul, Botaş, Türk Telekom, Milli Piyango, BİST, PTT, Şans Oyunları, At Yarışları, THY gibi önemli ve Türkiye ekonomisine yön veren kurum ve şirketler bulunmaktadır.

Varlık fonu ne demek varlık fonu Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı tarihinde de pek çok örneğini görebileceğimiz bir çeşit finansal alt yapıdır. Devletin bu finansal alt yapıyı oluşturması ve önemli kurumları bu alt yapı ile işletmesinin pek çok ekonomik nedeni vardır. Dış ekonominin olumsuz etkilerinden korunması, gelecekteki nesillerin daha iyi ekonomik şartlarda yaşaması, islami finansal işlemlerin güçlendirilmesi gibi çeşitli amaçlar sıralandırılabilir. Varlık fonu kimin varlık fonu devlete aittir.

Varlık Fonu Yönetimi

Varlık fonu kimin sorusuna kısaca varlık fonu devlete ait bir fon olup, bu fonun yönetimi siyasi tarafsız bir kurum yada şirket tarafından yapılması gerekmektedir diyebiliriz. Pek çok ülkede bunun için merkez bankası tercih edilir. Nitekim merkez bankasının herhangi bir siyasi görüşe yakınlığı söz konusu olamaz ancak ülkemizde Anonim Şirket olarak bu fon işletilmeye başlanmıştır ve bu yüzden çeşitli çevreler tarafından eleştirilmiştir. Var

Varlık fonu ne demek sorusunun cevabına da kısaca değinmemiz gerekirse, varlık fonuna devredilen kurumlar için finansal alt yapının sağlandığı, devlete ait ancak anonim şirket olarak işletilen bir fondur. Ziraat Bankası varlık fonu ile ilgili gelişmeleri okumak için aşağıdaki haberimizi tıklayınız…

Ziraat bankası varlık fonu
Ziraat Bankası varlık fonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir