PTT Posta Çeki Hesabı Ücretli mi?

Pek çok yönden avantaj sunan ve öğrenci-çalışan ciddi bir kesim tarafından tercih edilen PTT posta çeki hesabı açma ücreti konusunda da oldukça başarılı. Bu yazıda PTT posta çeki hesabı ücretli mi sorusuna yanıt vereceğiz, kafanıza takılanları yanıtlayacağız ve PTT ipç şifresi alma sorununa değineceğiz.

PTT Posta Çeki Hesabı Ücretli mi?

Posta çeki hesabı ücretli mi sorusuna ‘Evet’ yanıtını versek de, bu kurum diğer bankalara nazaran çok daha düşük bir hesap ücretiyle çalışmakta. PTT posta çeki hesabı açma ücreti şu anda 5 TL olarak belirlenmiş durumda ve uzun senelerdir de üzerinde hiç değişiklik yapılmadı. Herhangi bir yakın PTT şubesine giderek hızlıca posta çeki hesabınızı açtırabilirsiniz. Şu anda mevcut olan para birimi cinsleri ise şu şekildedir: TL, Amerikan Doları ve Euro.

PTT Posta Çeki Hesabı Açma Ücreti

PTT posta çeki hesabı açma ücreti bir kereye özel alınmaktadır. Buna ‘güven akçesi’ adı verilmektedir. Bu ücret alınır ve hesabınızda tutulur, ta ki hesabı kapatacağınız güne kadar. PTT posta çeki hesabınızı kapattığınız gün, ödediğiniz miktar yani güven akçesi de size teslim edilir.

Ayrıca TL hesapları için bu miktar 5 TL olsa da, Dolar ve Euro hesapları için 1 Dolar veya 1 Euro ödemek mecburiyetindesiniz. Kısacası, PTT posta çeki hesabı ücretli mi sorusuna böyle yanıt verebiliriz. Posta çeki hesabı ücretiyle ilgili bir güncelleme olursa, bu sayfada yayınlanacaktır! Sitemizi sosyal medyalar üzerinden takip edebilirsiniz.

Posta Çeki Hesabı Olmayanlar İçin Dipnot:

Çeşitli bankacılık işlemlerinde kullanmak için hesap açtırmak istiyorsanız, PTT İPÇ Hesabı Nasıl Açılır? konusunu incelemenizi öneririz. Konu içerisinde başvuru için gerekli evraklar ve başvuru kanalları, detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

PTT Posta Çeki Hesabıyla İlgili Şifre

Bir diğer merak edilen mevzu ise tabii ki PTT ipç şifresi alma problemi. İPÇ, İnteraktif Posta Çeki tanımının kısaltmasıdır ve para yatırma, para çekme gibi işlemleri kolaylaştırarak kullanıcılara yardımcı olan bir sistemdir. Kolay bir şekilde PTT İPÇ Şifresi Alma için konu başlığına tıklayınız!

PTT Posta Çeki Hesabı Ücretli mi?” Konusu İçin 2 Yorum

 1. Yukarıda eksik yazdım:Posta çeki hesabı sahipleri ve emekli maaşını PTTBANK’dan alanlar,kendi hesaplarından da para çekerken ücret ödemezler.
  Saygılarımla…

 2. Hesap açılırken alınan:5-beş-TL. hesap açma ücreti değil,açılacak hesabın <GÜVENCE PARASIDIR- hesap kapatılırken,iadeedilir.Posta çeki hesabı açmak ÜCRETSİZDİR.
  Yalnız, posta hesap sahipleri kendi hesaplarına PTTKART ile,P.T.T. gişeleri veya PTTMATIK ATM makinelerinden para yatırırken ve talimatlı fatura ödemelerde, üçret ödemezler.Fakat bütün diğer işlemlerden:PTTBANK ÜCRET TARİFESİ'ndeki ücretler hesabı olan veya olmayandan alınır.
  Bakınız! http://ptt.gov.tr/sx/ptt/docs/file/tariffs/PTTBank_Hizmetleri_ucret_tarifesi020117.pdf
  P.T.T merkez ve iş yerlerine baş vurup:posta çeki ve emekli maaşı hesabı açanlar,isterlerse ayrı bir sözleşme ile :" INTERAKTİF POSTA İŞLEMLERİ" söxleşmesi imzalayıp, hesap hareketlerini günü gününe İnternet aracılığıyla takip edebilirler.Çünkü,PTTBANK HESAP HAREKETLERİ Extresini posta ücreti karşılığ i göndermekdedir.Interaktif Posta Çeki İşlemleri takibi ücretsizdir.
  https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet İnteraktif Posta Çeki işlemleri giriş sayfa linkidir.
  Interaktif Posta Çeki İşlemleri sayfalarındaki işlemlerde PTT gişelerinde yapılan işlemlerde alınan ücretlerden daha az ücret alınır.
  NOT:Halen:TTELEKOM -ESKİ AVEA-MOBİL,TTELEKOM EV,İŞ SABİT HAT TELEFONLARİ,TTELEKOM INTERNET ve PTT BONUS KREDİ KARTİ-alt yapısı Garanti Bankası'na ait- ve TURSAT fatura ödemeleri talimatlı ödemedir.
  Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir