Çek Nasıl Tahsil Edilir?|Bankacılık İşlemleri

Yazımız içerisinde sizlere yardımcı olabilmek adına çek nasıl tahsil edilir detaylı bir şekilde açıkladık. Ayrıca hesap müsait olmadığında ne gibi sonuçlar ortaya çıkar ve ne yapılabilir konularına da değindik…

Çek Nedir?

Çek Türk Ticaret Kanunu’nun 692. Maddesince hazırlanan kıymetli bir evraktır.Bankalarla ticari ilişkilerini düzenli olarak takip eden firma ve kişilere banka tarafından gerekli görüldüğü kadar bastırılarak verilir..Her yaprağın üzerinde banka şubesinin adı,çek numarası,hesap numarası ve bu hesaba ait kişinin vergi numarası yazılır. Bankalar herkese çek vermek zorunda değildir.

Çek Nasıl Tahsil Edilir?

TTK ilgili maddesine uygun düzenlenmiş çek tahsilatı nasıl yapılır? Vade gününden önce çek tahsilatı ticaret hayatını olumsuz etkilediği için kaldırıldı. Kanun maddesine uygun düzenlenmiş vade günü gelmiş çekle beraber ilgili bankaya gidilerek şube görevlisine çeki ibraz ederek çeki tahsil edebilirsiniz. Sizden ciro yapmanız istenecektir. Muhatap hesap uygun ise paranızı görevli hemen ödeyecektir.

çek nasıl tahsil edilir çek tahsilatı

Peki Hesap Müsait Değilse Neler Yapabiliriz?

Öncelikle çek sahibiyle görüşüp gün içerisinde hesaba çekin karşılığı olan parayı yatırmasını talep edebilirsiniz. Çeki düzenleyen parayı yatırmazsa çekiniz karşılıksız çek durumuna düşer banka şubesine çekinizi karşılıksız yazdırarak icra yoluyla ödeme yaptırmanız mümkün.

Piyasalarda çek kırdırma olarak bilinen factoring sistemiyle çekinizi 10% ve 40% komisyon kesintisiyle firmalara veya şahıslara vermeniz mümkün. Bu durumda çeki ciro edeceğinizden çekin vade gününde ödenmemesi durumunda muhatap siz olacağınızdan dikkatli davranmakta fayda var.

Bu sayfada çek nasıl tahsil edilir kısaca anlatıldı. Diğer sorularınız için Bankacılık İşlemleri kategorisindeki yayınları inceleyebilirsiniz. Ayrıca posta çeki hesabı nasıl açılır bilmiyorsanız, ilgili sayfadan öğrenebilirsiniz…

Ticaret hayatında kıymetli evrak olan çek kullanımına dikkat etmek gerekli. Öncelikle çek size veren kişinin çeki düzenleyen banka şubesini arayarak hesaplarının müsait olup olmadığını ve ödemelerini düzgün yapıp yapmadığını araştırmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir