PTT Kredi Başvurusu Şartları

PTT kredi başvurusu şartları dahilinde vatandaşlar kolayca kredi talebinde bulunabiliyorlar. PTT’den kredi çekmenin önemli bir diğer avantajı da geri ödemelerin esnek olmasıdır. PTT Bank pek çok farklı kapsamlarda kredi seçenekleri sunuyor. Bu kredilerin geri ödemesi 60 ay vadeye kadar, oldukça düşük faiz oranları ile gerçekleştirilebiliyor. Kredi başvurusu yapacak olan kişiler için paketlerin özelliklerini ve PTT kredi başvurusu şartlarını yazımız içerisinde paylaştık.

PTT Kredileri

PTT kredileri pek çok açıdan avantajlı olmaktadır. Birçok bankanın sağlamış olduğu uzun vade (60 aya kadar) ve oldukça düşük faiz, komisyon oranları ile geri ödemenin sorunsuz, kolay bir şekilde olması vatandaşlara önemli ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle kredi çekmeyi düşünen 75 yaş altı emekliler PTT kredi başvurusu yapmaktadırlar. Çünkü emekliler, bazı şartları karşılaması durumunda bu kredilerden oldukça kolay yararlanabiliyorlar. Peki, PTT kredi başvurusu şartları nelerdir, kimler postaneden faizsiz kredi çekebiliyor?

PTT Kredi Başvurusu Şartları

PTT’nin iki farklı türde kredi paketi bulunmaktadır. Bunlardan ilki emekliye verilen kredi, diğeri ise PTT Bank üzerinden herkese verilen ihtiyaç kredileri. Emekliler için PTT kredi başvurusu şartları şu şekildedir:

  • Kişinin emekli olması.
  • Emekli maaşının PTT Bank şubelerinden alınıyor olması.
  • 74 yaşını geçmemiş olmak.
  • Kredi notunun yeterli olması.
  • Aylık gelirin yarısının, kullandırılacak olan krediyle birlikte varsa diğer kredi taksitlerini karşılayabilmesi.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracılığıyla kredi veren diğer bankalardan PTT kredi çekme şartları ise şu şekildedir:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • 84 yaşını geçmemiş olmak.
  • Kredi notunun yeterli olması.
  • Belgelenebilir bir gelire sahip olunması.
  • Aylık gelirin yarısının, kullandırılacak olan krediyle birlikte varsa diğer kredi taksitlerini karşılayabilmesi.

PTT Kredileri İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

PTT’den kredi çekmek isteyenler, yukarıdaki koşulları sağlıyorlarsa en yakın şubeye giderek müracaatta bulunabilirler. Kredi kullandırma ihtimali, bankaların çalışma politikalarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Fakat kredi notunuz iyi olduğunda, hayat sigortası yaptırmayı kabul ettiğiniz sürece ve kredi çekme yaş sınırı geçmediğiniz takdirde genel olarak bankalar kredi kullandırıyor. Emekli müşterilerin ise maaş garantileri olduğu için daha esnek şartlarda kredi veriliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için PTT’den Maaş Alan Emekliye Kredi başlıklı haberi okumanızı tavsiye ederiz…

PTT Kredi Çekme Şartları İçin Emekli Maaşı Taşınmalı mı?

PTT kredi başvurusu şartlarında açıkça belirtildiği gibi direk kurumun kendi kredi ürünlerinden yararlanmak isteyenlerin postaneden maaş alıyor olması gerekmektedir. Ancak PTT aracılığıyla kredi veren bankalara müracaat edecekseniz maaşınızı postaneye taşımanıza gerek yok. Emekli maaşını postaneden çekmek isteyenler ise E-devlet üzerinden kolayca işlem yapabilirler.

PTT Kredi Başvurusu Şartları Arasında Yer Alan Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Her banka gibi PTT’de kredi paketleri için üst yaş sınırı koymaktadır. PTT kredi çekme şartları içerisinde “74 yaşını geçmemiş olmak” ifadesi yer alıyor. Bu kredi kullandırımı için yaş ve vade toplamının en fazla 74 olabileceği anlamına geliyor. Örneğin; kredi kullanmak isteyen kişi 71 yaşında ise en fazla 3 yıl vadeli kredi çekebiliyor. Üst yaş sınırı PTT üzerinden kredi veren bankalarda değişiklik gösterdiği için aşağıdaki tabloyu incelemenizi öneririz.

PTT kredi başvurusu şartları

PTT Kredilerinde Dosya Masrafı Alınıyor mu?

PTT’den kredi çekmek isteyenlerden dosya masrafı, bir diğer ifadeyle kredi tahsis ücreti alınıyor. Bu masraf, Resmi Gazete’de yayımlanan mevzuat gereğince kredinin binde 5’i oranından daha yüksek olamıyor. Örneğin; PTT’den 30.000 TL kredi kullandığınızda, 150 TL tahsis ücreti ödüyorsunuz.

PTT Kredileri İçin Ara Ödeme veya Erken Kapama Yapılabiliyor mu?

PTT üzerinden kullanılan kredilerde, ara ödeme ya da erken kapama işlemi yapılabiliyor. Bu krediler, ihtiyaç kredisi kapsamında verildiği için ara ödeme veya erken kapama durumlarında, yasal olarak erken ödeme cezası da alınamıyor.

Kredi Ödenirken Emekli Maaşı Farklı Bankaya Taşınabiliyor mu?

PTT kredi başvurusu şartları gereğince ilgili kredinin ödemesi bitmediği taktirde emekli maaşı farklı bir bankaya taşınamıyor. Ayrıca emekli maaşının PTT’den alınmasına yönelik promosyon ödemesiyle ilgili anlaşma yapıldıysa, ödemenin iadesi gerçekleşmediği sürece emekli maaşı herhangi bir bankaya taşınamıyor.

Bu yazımızda PTT kredi çekme şartları ve yaş sınırı hesaplaması örneklerle ele alındı. Ayrıca PTT kredi nasıl alınır ve hangi belgeler gereklidir gibi sıklıkla yöneltilen sorulara da değinildi. PTT kredi paketleri haricinde kredi kartı ürünleriyle de dikkat çeken bir kurumdur. Bu nedenle PTT kredi kartı başvurusu yapmak isterseniz aşağıdaki resme tıklayarak, ilgili habere ulaşabilirsiniz…

Ptt bonus kredi kartı başvuru

PTT kredi başvurusu şartları ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları, sayfa sonundan yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz. İdpsbanka.org’u sosyal medyalar üzerinden takip etmeyi unutmayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir