PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Bank son yıllarda bankacılık hizmetlerini oldukça geliştirdi ve bu gelişmelere paralel olarak kredi hizmetleri de vermeye başladı. Bu kapsamda maaşını PTT Bank şubelerinden alan emekliler PTT kredi başvurusu yapabiliyorlar. İhtiyaç kredisi olarak da adlandırılan bu kredi aynı zamanda emekli kredisi olarak da biliniyor. Peki maaşını başka bankalardan alan vatandaşlar, PTT’den kredi çekemiyor mu?

Kimler PTT Kredi Başvurusu Yapabiliyor?

Maaşınızı postaneden alan bir emekliyseniz, küçük bir kredi talep süreci sonrasında sizler de PTT kredi fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Eğer postaneden maaş almayan bir emekliyseniz ve PTT kredi başvurusu yapmak istiyorsanız, o halde gelir belgenizi ibraz ederek PTT üzerinden kredi veren diğer bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Aşağıdaki bulunan tabloda belirtilen 5 banka, PTT Bank üzerinden kredi veriyor.

PTT Aracılığıyla Kredi Veren Bankalar

Piyasa şartlarına göre değişken faiz oranlarıyla PTT üzerinden kredi veren bankalar şunlardır:

PTT kredi başvurusu nasıl yapılır

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

“İhtiyaç kredisi” adı altında pek çok kredi seçeneğini artık Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü de sunmaktadır. İhtiyaç kredisi, çeşitli özel harcamalarınız için alabileceğiniz kredidir. PTT kredi başvurusu herhangi postaneden anında yapılabiliyor. PTT Bank kredi başvurusu için kendi emeklilerinden kefil istemiyor.

Fakat maaşını postaneden almayan emeklilerden veya çalışanlardan gelir belgeleri talep ediliyor. Bu konuda detaylı bilgi için PTT Kredi Başvurusu Şartları yazımızı inceleyin.

PTT Bank İhtiyaç Kredileri Avantajlı mı?

PTT Bank kredi paketlerinin pek çok avantajı vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Emekliyseniz kredi çekmeniz çok kolaydır.
  • 500 TL’den, 55.000 TL’ye kadar, ihtiyacınıza göre kolayca ihtiyaç kredisi seçeneklerinden birisi ile kredi çekebilirsiniz.
  • PTT kredi seçeneklerinin geri ödenmesinde şartlar oldukça esnektir. 60 ay vadeye kadar geri ödemeli olarak alabileceğiniz PTT ihtiyaç kredileri geri ödenirken düşük oranlarda faiz uygulanır.
  • Sadece emekliler için değil, genel olarak herkesin faydalanabileceği ihtiyaç kredisi seçenekleri de mevcuttur. Fakat genel olarak emeklilerin başvuruları daha kolay kabul edilmektedir.
PTT Bank kredileri avantajlımı

Sonuç olarak PTT kredi seçeneklerinin emekliler için oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Acil nakde ihtiyacı olan emekliler, acil ödemesi olan yada özel harcamaları olan emekliler için PTT kredi başvurusu yapmak oldukça güzel bir çözüm.

PTT Kredisi Faiz Oranları

PTT kredilerinin faiz oranları piyasa şartlarına göre değişkenlik gösteriyor. Aynı şekilde PTT üzerinden kredi veren bankalar da, faiz oranlarını sürekli güncelliyor. Aşağıdaki tablodan da inceleyebileceğiniz gibi 2019 Aralık ayı itibariyle yüzde 0,99’dan yüzde 1,59’a kadar değişen faiz oranlarıyla PTT kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. PTT üzerinden kredi veren bankalar, piyasadaki ihtiyaç kredilerine göre PTT müşterilerine daha uygun faiz oranlarıyla kredi imkanı sunuyor.

PTT Kredileri İçin Geri Ödeme Koşulları

PTT kredi başvurusu yaparak, bu kurumdan finansman edinmiş olan kişiler için geri ödeme süreci maksimum 60 ay vade olarak belirlenmiştir. Bu süre de yıllık bazda değerlendirildiğinde 5 yıla denk gelmektedir. Bu da özellikle emekliler için oldukça iyi bir süredir ve çok düşük faiz oranları ile kolay bir şekilde geri ödeme gerçekleştirilebilmektedir.

PTT Kredi Başvurusu İçin Detaylar!

Öncelikle PTT Bank üzerinden hangi bankanın kredisine başvuracağınıza karar vermelisiniz. PTT üzerinden kredi veren bankaları ve faiz oranlarını ptt.gov.tr üzerinden de inceleyebilirsiniz. Kredi imkanı veren bankaları incelerken, özellikle piyasadaki ihtiyaç kredisi faiz oranlarını baz alarak değerlendirme yapmanızı öneririz. PTT kredileri genel olarak ülkemizdeki emekli vatandaşları hedefliyor. Bu nedenle önceliğin emeklilerde olduğunu ve emeklilerin kredi başvurularının daha kolay kabul edildiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

PTT kredi başvurusu yaptığınızda, mesleki durumunuz ve diğer vasıflarınız göz önünde bulundurularak sizlere uygun kredi seçenekleri sunulur ve bu kredi seçeneklerinden birisine başvurursunuz. Yazılı olarak gerçekleştireceğiniz bu başvuru ilgili bankaya iletilir. Bir süre sonra kredi başvurunuzun onayıyla alakadar cevap alırsınız.

Şubeye Gitmeden PTT Kredi Başvurusu Yapılabiliyor mu?

PTT’den kredi çekmek ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemli ayrıntı da şubeye gitmeden kredi talebinde bulunmanın imkansız olduğudur. Postaneden alabileceğiniz farklı ihtiyaç kredisi seçenekleri de mevcuttur. Ancak şubeye gitmeden kredi alabilmeniz mümkün değildir. Çünkü sizlere verilecek olan kredi başvuru formunu internet ortamında yada posta yolu ile doldurmanıza olanak sağlayan bir hizmet modeli yoktur. Bu nedenle PTT’den kredi çekmek isteyen vatandaşların, en yakın fiziksel PTT Bank şubesine kadar gitmesi gerekiyor.

PTT kredi başvuru detaylarını paylaştığımız bu yazıda; PTT üzerinden kredi veren bankaları, güncel faiz oranlarını ve PTT Bank kredi başvurusu için yapılması gerekenleri sizlerle paylaştık. PTT kredi başvurusu ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı, aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir