Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Gerek şahıslar, gerek kurumlar paraya ihtiyaç duyduklarında çeşitli miktar ve taksitlerde kredi başvurusunda bulunmaktadır. Ancak çekilebilecek kredi miktarı şahıstan şahsa kurumdan kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Çekiliyor?

Son dönemlerde özellikle ülkemizde kredi borcunu ödeyemeyen kurum ve şahısların artması nedeniyle yetkililer çekilebilecek kredi tutarı için çeşitli kısıtlamalar getirmiştir. Bu durumda ise sık sorulan kredi sorusu maaşın kaç katı kredi alabilirim 2021 yılı için de gündeme gelmektedir.

Genel olarak maaşın 20 katı kadar kredi üst limiti belirleniyor. Ancak bankalar kredi tutarını belirlerken şahısların kredi notunu dikkate alır. Ayrıca kişinin veya kurumun yıllık gelir miktarı çekilecek kredi tutarı için son derece önem arz etmektedir. Bununla birlikte çekilecek kredi çeşidine göre (örneğin; ev kredisi, ihtiyaç kredisi, araba kredisi ve benzeri) kredi tutarı değişiklik göstermektedir.

Banka çeşitli durumlarda (örneğin; kefil olması veya kişinin belli bir düzeyde mal varlığının olması gibi) verilecek kredi çeşidinde ve tutarında değişiklikler yapabilmektedir. Bu nedenle maaşın kaç katı kadar kredi çekiliyor dediğimizde, bu durumun birçok kritere bağlı olduğunu da göz önünde bulundurmalıyız.

Kredi Türüne Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Kişinin geliri kadar kredi notu, olumlu veya olumsuz banka geçmişi ve benzeri durumlarda düzenli ödeme yapıp yapmaması, başka bankalara borcunun bulunup bulunmaması gibi durumlarda kredi üst limitini belirlemede etken bir rol alıyor.

Kredi notu düşük şahıslara kredi verirken bankalar daha farklı uygulamalar izlemektedir. Bunlarla birlikte kişinin banka geçmişi olumlu olsa dahi veya düzenli ödeme yapan bir şahıs olsa dahi eğer maaşı düşükse çekebileceği kredi miktarı da maaşına göre hesaplanacaktır. Aynı zamanda tüketicilerin maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorusunun cevabı bankadan bankaya göre değişiklik gösterebiliyor.

Genel olarak kişinin aylık maaşının en fazla yüzde yetmişi aylık taksiti olacak şekilde kredi hesaplaması yapılıyor. Ancak bu oran her bankada bu kadar yüksek olmayabilmektedir. Çünkü bankaların kredi kullandırma politikaları birbirinden farklıdır.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim sorusuna doğru bir yanıt verebilmek için kredi hesaplaması yapmak gerekmektedir. Genellikle bankalar kişiye verebileceği kredi tutarını hesaplarken aylık taksitini maksimum kişinin maaşının yüzde 70′ i olacak şekilde hesaplarlar. Ancak buradaki yüzde 70 oran maksimum tutardır, yani her banka yüzde yetmiş oranında hesaplayacak diye bir mecburiyet bulunmamaktadır.

Maaşa göre kredi hesaplama yapılırken kişinin başka bankalara borcu olup olmaması, hesaplamadaki en önemli unsurdur. Bu nedenle şahısların başka bankalara borçları varsa kredi çekmeden önce bunu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Çekilecek tutarda kişinin kredi notu da son derece önemlidir.

Kredi notunu belirleyen en önemli faktör ise geçmişte bankalara olan kredi borcunu düzenli ödemiş olması, üzerine kayıtlı faturaları, aylık taksitlerini düzenli ödemiş olması kişinin kredi notunu yükseltirken düzenli ödeme yapmamış olması da kredi notunu düşürmektedir. Kredi notu yüksek olan şahıslar daha güvenilir müşteri kategorisine girdiklerinden dolayı daha rahat kredi çekebilmektedirler. Bu nedenle geliriniz kadar kredi notunuz da son derece önemlidir.

Örnek Maaşa Göre Kredi Hesaplama Tablosu

Kişiye kredi verilirken hane gelirinin %50 si şeklinde hesaplanır. Çekilebilecek en fazla kredi tutarı belirlenirken kredi çeşidi de önemlidir. İhtiyaç kredisi olması, konut kredisi olması, araç kredisi olması ve benzeri kredi çeşitleri kredi tutarını da değiştirmektedir. Maaşın kaç katı kredi alabilirim diyenler için şu şekilde örnek bir tablo oluşturduk:

maaşın kaç katı kredi alabilirim

Yukarıda maaşın 3000 TL olduğu ve başka bir bankaya borçlu olunmadığı düşünülerek hesaplama yapılmıştır. Aynı faiz oranı ve vade şartıyla, aylık 1000 TL başka kredi ödemeniz olduğunu farz edersek, en fazla 23 bin TL kredi kullanabilirsiniz. Tabi, belgeleyebileceğiniz ek bir geliriniz varsa bu üst limiti arttırmanız mümkün.

Gündemden düşmeyen soru: PTT Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Bankalara Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankalara yapılabilecek kredi başvuru şekilleri de çeşitlilik göstermektedir. Gerekli belgelerle birlikte bankanın şubesine bizzat giderek başvuruda bulunulabilir. Telefon aracılığıyla, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık aracılığıyla da kredi başvurusunda bulunulabilir. Ayrıca SMS ile kredi başvuruda yapılabiliyor. Bankanın uygulamalarına göre birçok farklı şekilde kredi başvurusu gerçekleştirilebiliyor. Yapılacak olan kredi başvuru tüketicinin tercihine göre değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir