Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı, günümüzde nakit işlemlerin yerini alan ve büyük bir kesim tarafından kullanılan unsurdur. Bankaların ana gelir kaynakları arasında yer alan kredi kartı konusunda özellikle kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır sorusu ön plana çıkmaktadır. Bunun için öncelikle asgari tutar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Günümüzde bankaların sunduğu kredi kartlarıyla ilgili asgari ödeme nasıl hesaplanır sorusunu özellikle geri ödemede zorluk yaşayan kişiler sunmaktadır. Asgari tutar, kredi kartının dönem borcu üzerinden hesaplanan en alt ödeme tutarıdır. Eğer bu tutarı zamanında bankaya ödemezseniz banka tarafından bu bilgi Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilir. Bu durum da ekstra prosedürlerle uğraşmanızı ve borç takibine maruz kalmanızı sağlamaktadır. Bunlara maruz kalmamak için kredi kartı asgari ödeme hesaplama konusuna dikkat etmelisiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Bankalar tarafından müşterilerinin gelirine göre kredi kartı limiti belirlenmektedir. Bu noktada kredi kartı asgari ödeme hesaplama konusu devreye girmektedir. Tüm borcunu ödemekte zorlanan kişiler için bu konu son derece önemlidir. Bunun için kredi kartınızın limitine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi kartı limiti 15.000 TL’ye kadar olan kartlar için asgari ödeme tutarı güncel borcun %30’u kadardır. 15.001 TL ile 20.000 TL arasında limiti olan kredi k1artlarında asgari ödeme nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı güncel borcunuzun %35’lik kısmıdır. 20.001 TL ile üzerindeki limiti bulunan kartlar için kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı güncel borcun %40’ının belirlenmesidir. Yeni kredi kartlarında da ilk yıl güncel borcun %40’ı asgari tutar olarak belirlenmektedir.

Kredi Kartı Borcunu Düzenli Ödemenin Önemi

Kredi kartı kullanıcılarının bilinçsiz kullanımı sonucunda borç ödeyebileceğiniz noktayı aşabilir. Bu durumda paniğe kapılmadan kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır sorusunu incelemeniz ve daha borç kağıdınız gelmeden bu tutarı denkleştirmeniz gerekmektedir. Eğer henüz bir kredi kartınız yoksa Ptt kredi kartı başvurusu yapmak için gerekenleri ilgili sayfadan inceleyebilirsiniz.

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama konusunda limit ve aylık güncel borç tutarınıza dikkat etmelisiniz. Borcunuzu düzenli ödemeniz limitinizin yükselmesini sağlayacak ve kredi başvurularını da doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle asgari ödeme nasıl hesaplanır sorusunun cevabını takip etmelisiniz. Yardımcı olmamızı istediğiniz konular varsa yoruma bırakabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir