Halkbank IBAN Sorgulama

Halk Bankası’nda hesabı olanlar, dünyanın her yerinden rahatlıkla para transferi gerçekleştirebilmek için öncelikle Halkbank IBAN sorgulama işlemi yapmalıdırlar.

Halkbank IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kendi adınıza kayıtlı bir hesabın IBAN’ınını öğrenmek için:

 • Halkbank.com.tr internet şubesini,
 • Bankanın mobil uygulamasını,
 • Telefon bankacılığını,
 • Şubeleri ve bankamatikleri kullanabilirsiniz.

Başkasının banka hesabı için Halkbank IBAN sorgulama yapmak istiyorsanız, internetteki IBAN hesaplama aracından yararlanabilirsiniz.

İnternetten Halkbank IBAN Sorgulama Adımları

 1. https://www.halkbank.com.tr/tr/bireysel/mevduat/bilgilendirme/IBAN-Kontrol.html linkine tıklayın.
 2. Sayfayı aşağıya kaydırarak Halkbank IBAN hesaplama bölümüne gelin.
 3. Şubeler kısmından şube seçimi yapın.
 4. Hesap numarasını yazın ve IBAN hesaplama butonuna basın.

Kendi Halkbank Hesabımın IBAN’ını Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

 1. Bankanın internet sitesi aracılığıyla bireysel veya ticari müşteri bilgilerinizi girerek, Hesaplarım menüsünden IBAN bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.
 2. Aynı şekilde Halkbank Mobil uygulamasını telefonunuza indirerek de hesap bilgilerinizi görebilirsiniz.
 3. 0850 222 0400 numarasını aradıktan sonra sesli yanıt sistemine “Halkbank IBAN öğrenme” komutu vererek, hesaplarınızın IBAN numaralarını dinleyebilirsiniz.
 4. IBAN’ını öğrenmek istediğiniz hesap kartını kullanarak bankanın tüm ATM’lerinden iban numaranızı öğrenebilirsiniz.
 5. Şubelerde sıra beklemek zaman kaybı oluşturmayacaksa, bu konuda şubelerden destek almanız da mümkün.
Halkbank iban sorgulama

Halkbank IBAN’dan Hesap Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?

Halkbank IBAN numaranızın son 8 hanesine baktığınızda hesap numaranızı görebilirsiniz. Örneğin IBAN’ı TR20 0001 2001 4550 0075 8468 52 olan bir hesabın numarası 75846852’dir. Açılımı ise tablodaki gibidir.

İlk 2 basamak “TR”Ülke kodu
Sonraki 2 basamak “20”Kontrol kodu
Sonraki 5 basamak “00012”Banka kodu
“0”Rezerv alanı
“1455”Şube kodu
Son 8 hane ise“75846852” hesap numaranız
ÖRNEK IBAN AÇILIMI

Diğer Yöntemlerle Halkbank Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

Türkiye’nin büyük bankaları arasında yer alan Halk Bankası müşterilerine her konuda yardımcı olmaktadır. Özellikle para transferleri yani EFT ve havale gibi bankacılık işlemlerimde zorluk çeken banka müşterilerine telefon bankacılığıyla da destek vermektedir. Bu nedenle mutlu müşteri merkezi arayarak da hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Hesap numaranızı banka ATM’lerinden, şubelerden, hesap cüzdanınızdan, mobil ve internet bankacılığından da öğrenmeniz mümkündür.

IBAN sorgulama kategorisinden, diğer bankalar nezdinde açtırdığınız hesaplar varsa bankaların IBAN hesaplama araçlarına ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

 1. Halkbank IBAN’dan Neler Öğrenilir?

  IBAN’dan hesabın açıldığı ülkenin kodu, bankanın kodu, şubenin kodu ve hesabın numarası öğrenilir. Halkbank IBAN sorgulama sonucunda elde ettiğimiz bir IBAN’ın son sekiz rakamı hesap numaranızdır.

 2. Halkbank IBAN Doğrulama Nasıl Yapılır?

  Türkiye Bankalar Birliği’nin doğrulama aracı kullanılarak, sorunsuz ve hızlı bir şekilde Halkbank IBAN doğrulama işlemi yapılır. İstenirse bankanın IBAN kontrol adındaki web sayfasından da doğrulama gerçekleştirilebilir.

 3. Halkbank IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

  Halkbank IBAN numarası 26 hanelidir. İlk 2 basamak ülke bilgisini belirtir. Türkiye’deki bir finans kurumu olduğu için TR ile başlar. Geriye kalan 24 hane rakamlardan oluşur.

 4. Halkbank Kredi Kartının IBAN Numarası Var mı?

  Halkbank’a ait Paraf, Paraf Platinum, Parafly, Parafly Platinum, Parafree ve Halkcard’ın IBAN numarası yoktur. Bunlar bankanın müşterilerine sunduğu kredi kartı çeşitleridir. Ve her kartın üzerinde kart numarası yer almaktadır.

 5. Halkbank IBAN Numarası Nerede Yazar?

  Halkbank IBAN numarası yalnızca size verilen hesap cüzdanında ve bankacılık sistemlerinde yazar. Hesap kartının üzerinde yazmaz. Bu nedenle IBAN numaranızı öğrenmek istediğinizde hesap cüzdanınızı inceleyebilirsiniz. Bankanın web sitesini kullanarak sorgulama yaptırabilir ya da başta da belirttiğimiz gibi müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Dilerseniz Halkbank IBAN sorgulama için şubeleri ve ATM’leri de tercih edebilirsiniz.

 6. Halkbank Hesap No Nerede Yazar?

  Halkbank hesap no, banka cüzdanlarında ve bankamatik kartlarında yazmaktadır. Elinizde bir IBAN numarası varsa, rakam dizesinin son sekiz hanesinde de hesap numarası yazar. Ayrıca internet ve mobil bankacılığındaki Hesaplarım bölümünde de hesap numaraları yer almaktadır.

 7. Halk Bankası IBAN Numarası ile Hesap Numarası Aynı Şey mi?

  Hayır, aynı şey değildir. Halkbank IBAN numarası yurt dışı para işlemleri, hem de yurt içi para işlemlerinde büyük bir kolaylık sağlayan uluslararası bir kimlik niteliğindedir. Hesap numarası ise sadece banka nezdinde açtırdığınız hesaplara tanımlanan ve havale işlemlerinde kullanılan bir numaradır. Bu nedenle IBAN numarasının, hesap numarasından farklı olduğu unutulmamalıdır.

 8. Halk Bankası IBAN Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

  Halkbank IBAN sorgulama için şubeleri veya bankamatikleri tercih edebilirsiniz. 0850 222 0400 numaralı müşteri iletişim merkezini arayabilirsiniz. Halkbank Mobil veya İnternet Şubeden giriş yaparak hesap detaylarınızı inceleyebilirsiniz. Online sorgulama için halkbank.com.tr adresindeki IBAN hesaplayıcıdan yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir