EFT mi Havale mi ücretsiz ? EFT ve Havale Arasındaki Fark

Bankacılık işlemleri olan para transferi için EFT ve havale kelimelerini duymayanımız neredeyse yoktur. Aynı amaca hizmet etse de aralarında temel bir ayrılık var. Peki, EFT ve havale arasındaki fark nedir ? EFT mi havale mi ücretsiz hangisini tercih etmelisiniz. İşte bu yazımızda EFT ücretleri ve ikili arasındaki farkları bulabileceksiniz…

EFT mi Havale mi ücretsiz ? Hangisi Daha Uygun?

Eft mi havale mi ücretsiz konusu aşağı yukarı her bireyin merak ettiği bir konudur. Çünkü bankalar arası ya da şubeler arası para transferi yapacak bir bireyin aklına direkt olarak gelebilecek ilk soru: EFT mi havalemi ücretsiz konusudur. Havale işlemi tüm banklarda ücretsizdir. Yani bir bankadan, aynı bankadan bir başkasının hesabına para gönderdiğinizde bankalar bu işlemden dolayı sizden para kesmezler. O yüzden, özellikle yüksek meblağlarda para gönderiyorsanız, EFT’yi değil havale yapmayı tercih edin.

Bunun için; eğer parayı siz gönderiyorsanız, alıcı hesabının sizin bankanızla aynı olmasına dikkat edin. Eğer alıcının sizin bankanızdan bir hesabı yoksa o kişiden sizin bankanızdan bir hesap açmasını isteyebilirsiniz. Böylece, EFT yerine havale etmiş olursunuz. Yüksek tutarlı EFT ücretinden kaçmanın en iyi yolu budur. Diğer yandan EFT ücretleri için genellikle bir bedel ödemelisiniz. Neden Eft mi havalemi ücretsiz konusu ile alakalı olarak ‘’genellikle’’ ibaresini kullanıyoruz? Bunun sebebini aşağıdaki En Uygun Para Gönderme Nasıl Yapılır konu başlığından inceleyebilirsiniz…

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir ?

EFT nedir merak eden okurlarımız için kısaca açıklayalım. EFT ibaresi “Elektronik Fon Transferi”nin kısaltılmasıdır. Bir A Bankası’ndan B Bankası’na para göndermek istediğinizde, EFT yapmak istiyorsunuz demektir. Yani herhangi bir bankadan bir başka bankaya para gönderme işlemi EFT nedir sorusuna verilebilecek en kısa yanıttır.

Örneğin, Ahmet bey’in Ziraat Bankası hesabındaki para Mehmet Bey’in Halk Banka hesabına gönderilecekse, bu işleme de EFT diyoruz. Peki, havale nedir?

Havale nedir konusuna yukarıdaki örnekle devam edersek, A bankasındaki bir hesaptan bir başka A bankası hesabına para göndermektir. Yani bir başka bankaya değil, aynı bankaya para gönderdiğinizde havale yapmış olursunuz. Örneğin, Ahmet bey’in Ziraat Bankası hesabındaki para Mehmet Bey’in Ziraat Bankası hesabına gönderilecekse, bu işleme havale diyoruz. EFT ile havale arasındaki fark nedir daha detaylı bilgi almak istiyorum diyorsanız, EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir ? başlıklı makaleyi incelemenizi öneririz…

En Uygun Para Gönderme Nasıl Yapılır?

EFT ve havale arasındaki fark nedir sorusunun en kritik konusu da zaten hangi yöntemle para göndermenin daha uygun olduğudur. EFT havale farkı sorusunun cevabına birlikte bakalım.

internet Bankacılığı ile EFT Yapmayı Tercih Etmelisiniz!

eft mi havalemiBirçok banka artık EFT işlemlerinden para almamaya başladı. Ancak bu genellikle internet bankacılığı üzerinden yapılan EFT’ler için geçerlidir. Bu durum da sürekli yaygınlaşıyor. Bunda ise bankacılık işlemleri arasında önemli bir yer tutan EFT işlemleri üzerinden bankalar arasında yaşanan yoğun rekabet diyebiliriz. O yüzden EFT mi havale mi daha uygun sorusu için verilecek ilk cevap elbette havale olacaktır. Yani aynı bankanın hesapları arasında para transferi her durumda daha uygundur.

Şubeden EFT Yapmak Yerine ATM’yi Tercih Etmelisiniz!

Eğer bankaların internet bankacılığından değil de, şube üzerinden EFT yapacaksanız, ödeyeceğiniz meblağlar çok çok yüksek olacaktır. Bu yöntemi kesinlikle denemeyin. Eğer internet bankacılığınız yoksa illa ki EFT yapmak zorundaysanız o zaman ATM’lerle bu işlemi yapın. Şubeler üzerinden yapacağınız EFT ücretleri konusuna göre ATM’lerden yapılan EFT’lerden bankaların aldığı paralar nispeten daha azdır.

Özellikle yüksek meblağlarda ödenecek EFT ücretleri çok yüksek olabilmektedir. Bu yüzden, gönderici banka ile alıcı hesabının bankasının aynı olması sizin için daha uygun olacaktır. Siz değerli okurlarımız için EFT ve havale arasındaki fark nedir kapsamlı bir şekilde açıklayabilmek için eft nedir, havale nedir terimlerine ayrı ayrı konu başlıklarında değindik. Sonrasında ise eft ücretleri hakkında da bilgi sahibi olmanızı amaçlayarak, Eft mi havale mi ücretsiz örneklerle açıkladık. Ancak Eft mi havalemi ücretsiz yada eft mi havale mi daha uygun konularında takıldığınız yerler varsa aşağıdaki yorum alanını kullanarak, bizlere sorabilirsiniz. İdpsbanka.org editörleri olarak sizlere yararlı olabilecek olan tüm bankacılık işlemleri konularına açıklık getirmeye devam edeceğiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir