Banka Kara Liste Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir bankadan, herhangi bir şekilde kredi aldıysanız, almış olduğunuz krediyi zamanında düzenli olarak ödemeniz gerekiyor. Kredi ödeme tarihleri geçtiğinde, ödemeleri aksattığınızda ve geç ödeme yaptığınızda, bankanın kara listesine girmeniz söz konusu olabilmektedir. İşte bu noktada banka kara liste sorgulama yapma ihtiyacı duymaktayız. Bu kara liste, tüm bankaların ortak faydalandığı bir liste olduğundan, bir bankadan kredi alma şansınızı kaybettiğinizde muhtemelen kötü kredi notunuz yüzünden başka bir banka da size kredi vermeyecektir.

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka kara liste sorgulama işlemi ile kara listede olup, olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Eğer ki almış olduğunuz krediyi zamanında ödüyorsanız, bu kara listeye girmeniz neredeyse imkansızdır fakat sürekli ödemeleri aksattıysanız, kara listeye girmiş olmanız büyük bir ihtimaldir.

Bankalarda kara liste sorgulama işlemi farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilir. Bazen bunun için kara liste sorgulama dilekçesi de vermeniz gerekebiliyor.

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Banka kara liste sorgulama işlemini yapabilmenizin en kolay yolu merkez bankasından geçmektedir. Nitekim kara liste diye tabir ettiğimiz bu listede, kredi notu düşük banka müşterilerinin bilgileri yer alıyor. Bu bilgiler ancak merkez bankası tarafından verilebilir bilgilerdir.

Merkez bankasından kara liste sorgulaması yapabilmeniz için ise kara liste sorgulama dilekçesi yazmanız ve bu şekilde sorgulama talep etmeniz gerekiyor. Bu sayede bir banka müşterisi olarak kara listede olup, olmadığınızı öğrenebilir, bankalarda kara liste sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Kara Listesine Hangi Durumlarda Girilir?

Bir banka müşterisi olarak sizin için en önemli kısıma geldik. Henüz kara listeye girip girmediğiniz konusunda emin değilseniz, sizlere hangi koşullarda kara listeye dahil olabileceğinize dair bir kaç madde derledik;

  • Borçtan dolayı mahkeme açıldıysa,
  • Krediyi uzun süre ödemediğiniz için banka tarafından hukuksal resmi işlem başlatıldıysa,
  • Haciz söz konusuysa,
  • Takip söz konusuysa,
  • 90 günü aşan bir gecikme söz konusuysa,

Banka kara liste sorgulama işlemini yaparak, kara listede olup olmadığınızı öğrenmelisiniz.

Bankalarda kara liste sorgulama işlemine dair merak edilenleri yazımızda paylaştık. Sonuç olarak bu işlemin ancak Merkez Bankasına kara liste sorgulama dilekçesi ile başvurarak mümkün olacağının tekrar altını çiziyoruz.

Banka Kara Liste Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?” Konusu İçin 1 Yorum

  1. Mrb Benim hangi bankaya ait olduğunu bilmediğim 500 tl bankomat borcum görünüyor ve kredi talebim olumsuz çıkıyor. Ziraat bankasında 500 tl limiti olan bankomatım vardı 2017 yılı 2 ayında Ziraat bankasından arandım ve Ziraat bankası Varlık fonuna devredildiği için hesabın tamamının kapatılması gerektiğini söylediler bir kaç gün içinde kapattım tek hatırladığım o borcum ama başka bankalardan kredi talebim olumsuz geliyor benim kime borcum olduğunu ve ne için olumsuz değerlendirildiğimi bilemiyorum . Konu ile ilgili ne yapabilirm?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir