Provizyon Ne Demek? Provizyondaki Harcamalar Nedir?

Parasal işlemler yaparken adını sıkça duyabileceğiniz kelimelerden birisi olan provizyon hakkında merak edilenleri yazımızda ele aldık. Provizyon ne demek kısaca açıklamak gerekirse, sahip olunan bir çekin ya da banka hesabının para cinsinden karşılığıdır.

Provizyon Ne Demek Örnek:

Örneğin hesabınızın bulunduğu bankanın farklı şubesine gidip para çekme talebinde bulundunuz. Böyle bir durumda talepte bulunduğunuz miktarın çok büyük bir miktar olması durumunda, hesabınızın bulunduğu ana banka ile iletişim kurularak, söz konusu miktarın provizyonu olup olmadığına bakılır. Bu işlem de bir tür provizyon işlemi olarak ifade edilebilir.

Provizyonda bekleyen işlemler ise daha çok belli bir firmadan ürün satın aldığınızda söz konusu olur. Bu tanım beraberinde provizyondaki harcamalar ne demek sorusunu da getirir.

Provizyonda Bekleyen İşlemler

Provizyon ne demek yazımızın başında değindik. Provizyonda bekleyen işlemler ise belli bir firmadan bir ürün satın aldığınızda, ürünün ödemesinin dijital ortamda yapılacağına dair ön onayın verilmiş olması anlamına gelir.

Provizyonda bekleyen bir işlem için hesabınızdan bakiye düşer, normal koşullarda bu bakiyenin doğrudan satın aldığınız firmaya gönderimi gerçekleştirilmelidir. Bu işlemin gerçekleşmesi aşamasında, söz konusu işlemi provizyonda bekleyen işlemler arasında görürsünüz. Peki, provizyondaki harcamalar ne demek ve bekleyen işlemlerden bir farkı var mı?

Provizyondaki Harcamalar Ne Demek?

Provizyondaki harcamalar ne demek sorusunun yanıtı aslında çok basit. Çünkü provizyondaki harcama söz konusu işlemi ifade eder. Yani provizyonda bekleyen işlemler aynı zamanda harcamalar olarak da ifade edilir. Bunun nedeni ise hesap hareketinizin oluşmasıdır. Ön ödeme hesabınızdan çekilir ancak henüz karşı tarafa aktarılmamıştır. Bu ödemeyi internet bankacılığında da provizyon ekranında görebilirsiniz.

Çoğu zamanda bir provizyonun süresi 7 gündür. Bu süresi bankaya göre değişebilmektedir. Bu süre sonrasında provizyon iptal olur. Bu durum söz konusu hesapta var olan tüm provizyon işlemleri için geçerli bir süreçtir. Bu anlamda özellikle de dijital ortamda ödeme yaparken hesabınızı düzenli olarak kontrol etmenizi öneriyoruz.

Bu yazımızda provizyon ne demek kısaca ele aldık. Akbank kartı, İş Bankası kartı, Ptt kart ve Garanti Bankası kartı gibi birçok bankanın kartında provizyon işlemleriyle ilgili problem yaşayabilirsiniz. Bu konuya katkıda bulunmak istiyorsanız, yaşadıklarınızı ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından paylaşabilirsiniz…

Provizyon Ne Demek? Provizyondaki Harcamalar Nedir?” Konusu İçin 4 Yorum

  1. 5 gün önce atmden borç yatırdım ama yatırdığım para provizyondakiler kısmında borç ödenmemiş gözüküyo kart ziraat

  2. Kredi kartı borcumu ATM den yatırdım provizyon da ki ödemeler olarak gözüküyor ne zaman provizyon dan çıkar. Bu arada banka ziraat bankası

  3. Merhaba. Yurtdışından oyun hesabı aldım 2. gündür provizyonda bekleyen hesap diyor. Sizce paranın nankaya geri yatma ihtimali var mı? Öğle bir durum söz konusu olursa ben bittim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir