Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası ismiyle ve ürünleriyle ziraatı, tarım ve hayvancılığı desteklemeyi ifade eden kurumlardan biridir. Çiftçilere üretim için sunduğu kredilerle her daim ön plandadır. Ziraat çiftçi kredisi uygun kredi faiz oranları ve vade seçenekleriyle çiftçinin adeta kara gün dostu. Peki, Ziraat Bankası çiftçi kredisi şartları nelerdir ve kredi başvurusunda hangi belgeler isteniyor?

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankasından çiftçi kredisi almak için iki farklı kategori var. Eğer gerçek kişi iseniz, yani herhangi bir şirket adına kredi başvurusu yapmıyorsanız “Gerçek Kişi” olarak işlem yaptıracaksınız. Bir şirketin sahibi veya ortağı olsanız bile kendiniz adına başvuruyorsanız bu kategoriye giriyorsunuz.

İkinci olarak da, eğer bir şirket adına başvuru yapıyorsanız, bu durumda şartlar ve istenen belgeler evraklar farklı olacaktır. Aşağıda hem gerçek kişiler, hem de tüzel kişiler için sağlanması gereken şartlar ve belgeler yer almaktadır.

Ziraat Çiftçi Kredisi Gerçek Kişiler Başvuru Şartları

Şahsınız adına başvuru yapıyorsanız, sizden istenecek ilk belge nüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanınız yanınızda değilse, ehliyet de kredi için geçerlidir. Bu nedenle ehliyet belgenizle de başvuruya gidebilirsiniz.

İkinci olarak ise çiftçi kredisine başvuruyorsunuz. O yüzden sizden Çiftçi Belgesi isteniyor. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi yaptırmadıysanız, Ziraat çiftçi kredisine başvuramazsınız. Bankanın kredileri için gerekli şartları taşıyorsanız, internet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle Ziraat Bankası internet bankacılığı şifre alma işlemini tamamlamış ve giriş şifresi edinmiş olmanız gerekiyor.

Ziraat Çiftçi Kredisi Başvurunda Hangi Belgeler İsteniyor?

Ziraat Bankasından çiftçi kredisi almak için bazı belgeler işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle tapu kaydınız, kira kontratınız gibi tarım işletmesini teşvik edici belgeler sizin kredi almanızı kolaylaştıracaktır.

Benzer şekilde Ziraat Bankası çiftçi kredisi için göstereceğiniz teminatlar var ise, bunların belgelerini de yanınıza almayı unutmayın. Son olarak da sizden, eğer bilanço esasına göre faaliyet gösteren bir şirket ise o şirketin son üç yılına ait gelir tablosu ve bilanço tablolarını da isteyecekler.

Ziraat Çiftçi Kredisi Tüzel Kişiler Başvuru Şartları

Tüzel kişi olarak kredi talep ediyor ve Ziraat çiftçi kredisi başvurusunda hangi belgeler isteniyor merak ediyorsanız, aşağıda listelenen evrakları incelemelisiniz. Benzer maddelerle ilgili açıklamalar yukarıda yapıldığından, aynı şekilde düşünülmelidir.

  • Çiftçi Belgesi/ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) Belgesi
  • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (eğer varsa tüm değişiklikleriyle birlikte) yayımlandığı o günkü Ticaret Sicili Gazetesi nüshası
  • Kayıt olunan oda kayıt belgesi
  • Ziraat çiftçi kredisi için vergi levhası
  • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
  • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
  • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
  • Krediye karşılık gösterilmesi düşünülen teminatlara ilişkin belgeler evraklar

Bankanın kredileriyle ilgili merak ettiklerinizi bizlere iletebilirsiniz. Ziraat Bankası çiftçi kredisi konusunda da anlayamadığınız yerleri lütfen yoruma bırakın. Kredilerle alakadar uzman arkadaşlarımız, mesajlarınıza en kısa sürede yanıt verecektir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir