Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Çiftçilere kredi veren bankalar arasında Ziraat Bankası’da yer almaktadır. Bu nedenle birçok tarım desteklemesine ihtiyaç duyan vatandaşımız, Ziraat Bankası çiftçi kredisi için gerekli belgeler nelerdir diye sorguluyor. Ziraat Bankası çiftçi kredisi faiz oranları 2020 yılı için bireyler uygun gelmesinden dolayı bu kredi türüne talep fazla. Bu nedenle yazımız içerisinde Ziraat çiftçi kredisi ile ilgili alabilmek için ne yapmak gerekiyor, kefil şart mıdır, gerekli belgeler nelerdir gibi soruların cevaplarını yayınladık. İşte çiftçilere kredi veren bankalar hakkında tüm ayrıntılar…

Ziraat Çiftçi Kredisi

Özellikle son yıllarda çiftçilere kredi veren bankalar sayısı giderek artmakta. Önceki yıllarda sadece çiftçilerin dikkatini çeken tarım kredisi, şimdilerde ise bankalarında odak noktası diyebiliriz. Başlarda sadece Ziraat Bankası çiftçi kredisi faaliyet gösterirken, zamanla TEB, Şekerbank ve Denizbank tarafından da bu kredi türü sunulmaya başlandı.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Çiftçilere kredi veren bankalar arasından Ziraat çiftçi kredisini tercih ederseniz evraklar için detaylı araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü başvurunuz sırasında tüzel ya da özel kişi olmanız Ziraat Bankası çiftçi kredisi için gerekli belgeler listesini değiştiriyor. Bu nedenle aşağıda yer alan listeleri kişilik türüne göre incelemenizi tavsiye ederiz.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler (Gerçek Kişiler)

 1. Nüfus cüzdanı
 2. ÇKS belgesi / Çiftçi belgesi
 3. Tarımsal işletmesini tevsik edici tapu kaydı ve kira kontratı gibi belgeler
 4. Bilanço esasına göre faaliyette olan işletmelerden son 3 yıla dair bilanço ve gelir tablosu
 5. Ziraat çiftçi kredisine karşı gösterilecek olan teminatlara ait belgeler

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler (Tüzel Kişiler)

 1. ÇKS belgesi /çiftçi belgesi
 2. Oda kayıt belgesi
 3. Tüzel kişilik ana sözleşmesinin varsa değişikliklerin yayınlandığı Ticaret Sicilli Gazetesi
 4. Vergi levhası
 5. Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve ya da son seneye ait, diğerlerinde ise en az son 3 yıla dair gelir tablosu ve bilanço
 6. Tüzel kişiliği temsil etmeye yetkili kişilerin, temsil yetkisine ait kararlar ile noter onaylı imza sirküleri
 7. Ziraat çiftçi kredisine karşın gösterilecek olan teminatlara ait belgeler
 8. Tarımsal işletmesini tevsik edici kira kontratı ve tapu kaydı gibi belgeler

Peki, Ziraat Bankası çiftçi kredisi faiz oranları 2020 yılı listesinden yararlanabilmek için kefil şart mıdır?

Ziraat Bankası çiftçi kredisi faiz oranları 2020 güncel veriler için bankanın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca internet şubesi için şifre alabilir ve online olarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Giriş şifreniz var ancak müşteri numaranızı bilmiyorsanız, Ziraat Bankası müşteri numarası öğrenme yollarından istediğinizi kullanarak internet şubeye giriş için gerekli olan numarayı anında öğrenebilirsiniz.

Ziraat Çiftçi Kredisi İçin Kefil Şart mı?

Çiftçilere kredi veren bankalar incelendiğinde çoğu bankanın aynı prosedüre sahip olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, Ziraat Bankası çiftçi kredisi için gerekli belgeler yukarıdaki gibidir. Şekerbank’ta özelde değişik belgeler istese de genellikle talep edeceği belgeler, bu evraklar ile benzerlik gösterecektir.

Bu nedenle çiftçilere kredi veren bankalar kefil istiyor mu sorusuna genel olarak hayır diyebiliriz. Çünkü Ziraat çiftçi kredisi için kefil değil, teminata ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir