PTT İnternet Bankacılığı Şifre Alma |Değiştirme

PTT internet bankacılığı şifre alma konusunda sorun yaşayan kullanıcılarımıza bu sayfada yardımcı olmayı hedefledik. PTT özellikle teknoloji çağına ayak uydurmayı başarmış ve PTT online işlemler modülünü biz kullanıcılarına sunarak, birçok işlemimizi internet üzerinden yapmamıza imkan sağlamıştır. Bizde sizlere bu modülün nasıl kullanıldığını anlatırken, Ptt internet bankacılığı şifre nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

PTT İnternet Bankacılığı Şifre Alma Yolları

PTT internet bankacılığı şifresi alma işlemi için iki yöntem vardır. Bunlardan ilki şubeye giderek, posta çeki hesabı için müracaatta bulunmak ve şifre talep ettiğinizi başvuru esnasında görevliye bildirmek. İkinci yol ise internet üzerinden şifre alarak işlem yapmak. Ancak bu yöntemi sadece posta çeki hesabı olanlar uygulayabilir! Bu nedenle ipç hesabı nasıl açılır bilmiyorsanız, yazı sonunda yer alan linke tıklayarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Peki, ipç hesabı olanlar için online bir şekilde Ptt internet bankacılığı şifre nasıl alınır? Bu işlem için yapmanız gerekenleri resimlerle aşağıdaki başlıkta belirttik…

PTT İnternet Bankacılığı Şifre Nasıl Alınır?

PTT internet bankacılığı şifre alma için herhangi bir postane merkezine uğrayabilir ya da aşağıdaki adımları uygulayarak internetten alabilirsiniz.

  • Kurumun resmi web sitesi olan https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet adresine giriş yapınız.
  • Karşınızı şu şekilde bir sayfa çıkacak ve “Yeni Şifre Al” kısmına tıklamanız gerekecek.
  • ptt internet bankacılığı şifre nasıl alınır
  • Bir sonraki adımda PTT internet bankacılığı açma başvurunuza; kimlik no veya müşteri no ile devam etmeniz istenecek. Her iki seçenek için de “Telefon numarası” yazan bölüme, posta çeki hesabı açtırırken vermiş olduğunuz cep telefonu numarasını girmeniz gerekiyor.
  • ptt internet bankacılığı şifre alma
  • Son adımda ise sisteme girişinizi gerçekleştirdikten sonra internet şubeye giriş için gerekli olan şifreyi edinebilirsiniz.

PTT internet bankacılığı şifre nasıl alınır konusuyla alakadar anlayamadığınız herhangi bir yer varsa lütfen sayfanın sonunda yer alan bölüme yazınız!

PTT ipç şifresi güncelleme konusunda sorun yaşayan kullanıcı sayımız oldukça fazla. Bu nedenle şifre unutma ilgili sorunları ve çözümlerini alt başlıklarda kaleme aldık!

Sorun 1: PTT ipç şifremi unuttum nasıl geri alabilirim?

PTT internet şifresi alma işlemlerinin ardından ipç şifresi değiştirme yapan ancak belli bir süre online işlemlere giriş yapmayan kullanıcıların yaşadığı en büyük problem: PTT ipç şifremi unuttum!

Eğer sizde PTT ipç şifremi unuttum nasıl alırım diyorsanız, müşteri hizmetlerini arayarak şifrenizi güncelleyebilirsiniz. Alo PTT numarası  444 1 788 aranarak unuttuğunuz şifre için yeni şifre alabiliyorsunuz.

PTT ipç şifresi güncelleme için yukarıdaki numarayı aradığınızda, size otomatik olarak hangi dahili numaraları çevirmeniz gerektiği ile ilgili açıklamalar olacak.

Hiç bunları beklemenize bile gerek kalmadan, sırasıyla 1 ve 2’ye basarsanız, PTT ipç şifre unuttum ne yapmalıyım dediğinizde operatör size yardımcı olacaktır.

Sorun 2: PTT ipç şifresi yeteri kadar karmaşık değildir !

PTT inertenet bankacılığı şifre alma sonrasında, bilindiği gibi tarafınıza 8 haneli şifre iletilmektedir. Bu şifre, geçici bir şifre olup güvenilir 8 haneli şifre ile değiştirilmesi istenmektedir. Ancak PTT internet şifresi değiştirme sırasında birçok kullanıcı aşağıdaki sorun ile karşılaşmaktadır…

Ptt internet şifresi alma

” (P00039) Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir. Lütfen şifrenizi 8 haneli olacak şekilde 4 adet ardışık sayı (1234,7777 vb.) özelliklerine dikkat ederek başında 0 olmadan belirleyiniz! ”

PTT internet şifresi alma sonrasında “ şifreniz yeterince karmaşık değildir “ ibaresinin çıkmasının 2 nedeni vardır. Bu nedenleri ve çözüm yollarını alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Çözüm 1: PTT İnternet Bankacılığı Şifre Alma İçin Ardışık Sayılar Kullanmayın

Gerçekten şifreniz yeterince karmaşık değil ise ardışık sayıları kullanmaktan ve aynı sayıyı tekrar etmekten sakının. Güvenilir 8 haneli şifre için şu örnekleri verebilirim:

1: 69047296

2: 98649572

3: 53926263

4: 20104748

Görüldüğü gibi 8 karakterli şifre örnekleri içerisinde ardışık rakamlar ya da yinelenen sayılar bulunmamaktadır. Siz de, PTT ipç şifresi yeteri kadar karmaşık değildir sorunu ile karşılaştığınızda 8 haneli şifre örneklerinde olduğu gibi güvenilir bir ipç şifresi üretmelisiniz! Bunları denedim ama nafile, yine de “ Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir “ uyarısı çıkıyor diyorsanız 2. nedene ve çözümüne bakalım…

Çözüm 2: Farklı Kombinasyon Deneyin

Kurumun genel müdürlüğü ile PTT ipç şifresi güncelleme konusunda detaylı bir görüşme yaptık. Çözüm yolu olarak farklı kombinasyonların denenmesi gerektiğini belirtiler. Çünkü Ptt internet bankacılığı şifre alma sonrasında ürettiğiniz güvenilir 8 haneli şifre, başka bir Ptt Bank müşterisi tarafından kullanılıyor olabilir!

Doğal olarak internet şifresi değiştirme için yukarıda vermiş olduğumuz 8 karakterli şifre örnekleri Ptt’nin başka bir müşterisi tarafından da kullanılıyor ise sizin ürettiğiniz ipç şifresini kabul etmeyecek ve “Yeni belirlediğiniz şifre yeterince karmaşık değildir” sorunu yeniden ortaya çıkacaktır.

Bu durumda ipç şifresi güncelleme konusunda alternatif şifreler üretmeye devam etmeniz gerekmektedir. Ben sıkıldım bu işten farklı bir yolla PTT internet bankacılığı şifre nasıl alınır diyorsanız, son yöntem olarak müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri ile PTT İnternet Bankacılığı Şifre Alma

İpç şifre güncelleme için hala bir çözüm bulamadıysanız son çare PTT Bank müşteri hizmetleri numarasını aramaktır. 444 1 788 numaralı Alo PTT hattını arayarak, yaşadığınız sorunu bildirebilirsiniz. PTT internet bankacılığı şifre alma konusuyla alakalı farklı bir sorunuz varsa yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

İnteraktif posta çeki hesabınız yoksa başvuru yapmak için tıklayınız: PTT İpç Hesabı Nasıl Açılır?

PTT İnternet Bankacılığı Şifre Alma |Değiştirme” Konusu İçin 9 Yorum

  1. Ptt internet bankacılığı şifresini almak istiyorum. Posta yoluyla mümkünse. Merkez Adıyaman sağlık mahallesi 12. Sokak no 4

  2. Sanıyorum ki bu PTT’den şifre almak bu şekilde daha kolay olur bunu bilmiyordum teşekkürler.

  3. ben şifre aldım ancak sistemde girmeye çalıştğımda 6 haneli giriş şifresi verildi, sistem 8 haneli istiyor yeni şifre için giriyorum sistem kapanıyor acilllll

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir