Müşteri İlişkileri Danışmanı Nedir? | Bankacılık İşlemleri

Bankalarda değişik pozisyonlarda çalışan birçok görevli bulunmaktadır. Bu görevliler gişe memurluğundan müdürlüğe kadar uzanan bir döngü içerisinde yer alırlar. Bankaların bu döngüsü içinde çalışan görevlilerden biri de müşteri ilişkileri danışmanı olmaktadır. Birçoğumuzun bankalarda müşteri ilişkileri danışmalarının kendine ait bir masası olduğunu görürüz ancak ne iş yaptıklarını aslında tam da bilmeyiz. Bakın bu danışanlar hangi bankacılık işlemlerini yapabilmektedir?

Müşteri İlişkileri Danışmanı Nedir?

Müşteri ilişkileri danışmanı nedir diye baktığımız zaman, aslında bu pozisyondaki kişiler, bankaların müşteriler için çıkardığı ürünleri kişilere pazarlamak ile görevlidir. Bu da daha çok krediler olmaktadır. Yani bir bankada gişe memuru size hiçbir şekilde kredi aldırmaya çalışmaz ya da kredi başvurunuzu almaz. Kredi ile ilgili olan tüm bankacılık işlemleri her bankada müşteri ilişkileri danışmanı yürütür.

Müşteri İlişkileri Danışmanları Ne İş Yapar?

Müşteri ilişkileri danışmanları bankaların ürünlerini kişilere pazarlamak adına onlarla birebir diyalog kuran, iletişimi ve ikna kabiliyeti güçlü olan kişilerdir. Bu pozisyon kendi içinde müşteri hizmetleri, satış danışmanı gibi bölümlere de ayrılabilmektedir. Bu bakımdan müşteri ilişkileri danışmanlığı için daha çok pazarlama kabiliyeti yüksek olan elemanlar alınmaktadır. Zaten ‘kredi’ gibi bankacılık işlemleri ile ilgili ürünlerin pazarlanmasında da müşteri ilişkileri danışmanları görevlidir diyebiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir