Kredi Başvuru Yapacaklara Özel 10 Tavsiye

Günümüzde milyonlarca kişi kredi kullanarak nakit ihtiyacını gidermektedir. Bankacılık işlemleri arasında ilk sıralarda gelen kredi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yapacağınız araştırma sonucunda kredi başvuru işleminizin olumlu sonuçlanma ihtimali artacaktır.

Ne Kadar Kredi Çekebileceğinizi Hesaplayın

Kredi konusunda en önemli faktör, çekilebilecek miktarın hesaplanmasıdır. Bunu hesaplamak için de aylık gelirinizin yarısına takabül edecek şekilde kredi taksit tutarı belirlemenizdir. Yani, kredi almak için ödeyeceğiniz aylık taksit miktarının gelirinizin yarısını geçmemesine özen göstererek bu doğrultuda başvuru yapmalısınız.

Kredi Türünü Öğrenerek Vade Belirleyin

Her kredinin belirli bir vadesi bulunmaktadır. Yani, konut kredisi ile ihtiyaç kredisinin vade seçenekleri ve süresi farklıdır. Bu nedenle kredi başvuru işleminden önce çekmek istediğiniz kredi türünü ve bunun karşılığında hangi vade seçeneğinin bulunduğunu önceden belirlemelisiniz.

Tutarı ve Vadeyi Netleştirin

Bankacılık işlemleri incelendiğinde kredilerde genellikle tür ve vade oranı aynıdır. Yani kredi kullanmadan önce çekmek istediğiniz kredi türünü belirlemeniz ve buna uygun vade seçeneğini incelemeniz oldukça önemlidir.

Hangi Türün Daha Kazançlı Olduğunu Öğrenin

Günümüzde kredi almak için belirlemeniz gereken ilk nokta alacağınız kredinin türüdür. Eğer ticari bir işlem için kullanmak istiyorsanız bu seçenekleri inceleyin. Çünkü ticari yerine ihtiyaç kredisine başvurmanız dezavantaj sağlayabilmektedir.

Ödeme Planınızı Oluşturun

Krediyi aldıktan sonra ne kadar taksit ödeyeceğinizi bazı hesaplama araçlarıyla inceleyebilirsiniz. Faiz oranı, taksit sayısı gibi etkenler bu tutarı etkilemektedir. Gelirinizi baz alarak hesaplama yapmanız en doğru tercihi yapmanızı sağlayacaktır.

Tüm Masrafları İnceleyin

Nakit ihtiyacını krediyle gidermek isteyen kişiler bunun masrafını araştırmalıdır. Bankalarda sigorta masrafı, işlem ücreti gibi ücretler dosyaya eklenebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce bu tutarlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi Tekliflerini Değerlendirin

Kredi almak için harekete geçmeden önce farklı bankalardan bilgi almanız gerekmektedir. Bankaların hangi isimlerle hangi faiz oranlarını ve vade seçeneklerini sunduğunu iyi inceleyerek karar vermeniz fayda sağlayacaktır.

İpotek, Kefil ve Ek Gelir Konusunu Değerlendirin

Bankalar tarafından sunulacak kredinin miktarını ek gelir, ipotek ya da kefil gibi noktalar değiştirebilmektedir. Özellikle yüksek miktarda kredi başvuru işlemi yapacak kişilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

Ek Masrafları Düşünün

Kredi geri ödemesinde yaşanan sorunlar arasında ek masrafların hesaba katılmaması yer almaktadır. Bu nedenle özellikle kredi ödemesi süresince yapacağınız ek taksitleri ya da harcamaları hesaba katarak işlem yapmanız gerekmektedir.

Tek Bir Kaynağa Bağlı Kalmayın

Kredi ihtiyacı olan kişiler genellikle bankacılık işlemleri gerçekleştirdiği bankaya bağlı kalmaktadır. Özellikle maaş çekilen bankaya bağlı kalındığı görülmektedir. Bunun yerine farklı finans kuruluşlarını incelemeniz ve kredi seçeneklerini gözden geçirmenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir