Banka kara liste sorgulama nasıl yapılır?

Banka kara liste sorgulama işlemi son dönemlerde sık duyduğumuz konular arasında. İhtiyaç duyduğunuz her zaman bankalar, ilk müracaat adresiniz olmuştur. Mevcut para miktarını, sermayesini ve mevduatını değerlendirmek isteyen finans kuruluşları, isteyenlere uygun şartlarda kredi imkânı sunuyor. Elbetteki ödeme takvimi kredi çekenler için nasıl önemli ise planlarını buna göre yapan bankalar adına da çok büyük önem taşıyor. Eğer kredi çekip düzenli olarak yatırmış iseniz, kara liste ile işiniz yoktur, bu durum sizi yakından ilgilendirmiyor demektir. Ama ödemeleriniz düzenli yapılmadıysa, bankalarla başınız derde girebilir. Bunun için banka kara liste sorgulama yapmanız sizin için faydalı olacak.

Banka kara liste nedir? Banka kara liste sorgulama nasıl yapılır?

Borcunuzu zamanında ödememişseniz, kredi çekmeden önce mevcut durumunuzu görmek için banka kara liste sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Teknoloji gelişti ve internet pek çok konuda insanlara yardımcı oluyor. Dilerseniz bu konuda size yardımcı olacak ve kara listede olup olmadığınızı bilgi olarak size verecek siteler bulunuyor.

Banka kara liste sorgulama

Bir başka şekilde, Merkez Bankası’na dilekçe vererek kara liste sorgulama işlemini yapabiliyordunuz. Ancak artık bu işlemi Türkiye Bankalar Birliği TBB Risk merkezi yapmaktadır. Buraya yapacağınız başvuruyla sorgulama yapabilir, kara listede olup olmadığınız öğrenebilirsiniz. Banka kara liste sorgulama için aşağıdaki görseli tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz…

banka kara liste sorgulama

Şimdi isterseniz, öncelikli olarak kara liste hangi durumlarda insanların başını ağrıtır bilir bunu inceleyelim. Bankalarla ilgili yapılan eleştirilerin başında, kredi borcunun ödenmemesi durumunda yaşanan olumsuzluklardır.

Banka kara liste nedir? Listeye nasıl girersiniz?

Kara listeye girmenizi tetikleyen bazı kritik noktalar bulunmaktadır. Bunların başında da, kredi borçlarınızla ilgili olarak durumunuzdur. Kredi notunu da belirleyen bu finansal davranış, kara listeye girmenize yol açabilir. Eğer kredi borcunuzla ilgili olarak hukuki süreç başlamışsa, borcunuzdan dolayı haciz işlemi süreci yaşanmışsa bu durumlar sizi olumsuz etkileyecek. Diğer yandan kredi ödemelerinizi düzenli şekilde yapmazsanız yine listeye girmeye adaysınız. Üç maddeyi kısaca tekrarlarsak:

  • Kredi borcumuz adliye süreci yansıdıysa, hukuki süreç başlamışsa
  • Eğer borcunuzdan dolayı herhangi bir haciz işlemi yaşandıysa
  • Çektiğiniz kredinin ödemelerini düzenli olarak yapmadıysanız ki bu durumda 90 günlük gecikmeler kara liste için alt yapı oluşturuyor bu da insanların daha zor şartlarda kredi çekmesine sebep oluyor.

Son dönemlerde bankalar sadık olan müşterilerine uygun faizli fırsatlar sunuyor. İhtiyaç duyduğunuz her an size yardımcı olacak olan bu kuruluşlara, siz de saygı duymalısınız. Bütçesel olarak çalkantılar, herkesin yaşadığı durumlar. Maddi olarak kriz yaşasanız bile bir şekilde bankaya olan kredi borcunuzu ödemelisiniz. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde daha fazla ihtiyacınız olduğu dönemlerde bankalar size sırt çevirebilir.Genel olarak yıl itibariyle çok cazip kredi kampanyaları karşımıza çıkıyor.

Kredi notu çok önemli

Eğer siz de bu kampanyalardan yararlanmak istiyorsanız, kredi notunuzu olumlu ve yüksek olması büyük önem taşıyor. Burada kara liste dediğimiz kredi riski oldukça yüksek olan kişiler, adeta etiketlenmiş gibi bu özel imkânlardan yararlanamamaktadır. Sizde bu fırsatlardan yararlanamayan insanlardan olmamak adına, borcunuzu zamanında ödeyin, bununla beraber bankacılık işlemlerini önem verin. Bankacılık işlemlerinin, kredi notu konusunda insanlar avantaj sağladığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir