5 Soruda Türkiye Varlık Fonu Detayları

Olağanüstü hal sürecinde devlete ait pek kurum varlık fonuna devredildi. Peki varlık fonu ne demek ve bu devrin amacı neydi? Kanun Hükmünde Kararname ile varlık fonuna devredilen kurumlar ve bağlı şirketlerin faaliyetleri nasıl yürütülüyor ve merak edilen tüm detaylar için yazımızda varlık fonu nedir ve Türkiye varlık fonu kime ait gibi bu fonla ilgili en çok merak edilen 5 soru ve cevabını bulabilirsiniz.

  1. Türkiye Varlık Fonu Kime ait?

Türkiye varlık fonu kime ait fonun sahibi devletin kendisi olmaktadır. Ancak fonun yürütülmesi, işletilmesi ise anonim bir şirket tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye Varlık Fonu A.Ş. olarak ifade edilen bu şirketin yürütme üyeleri 4 kişiden oluşuyor. Şirketin genel müdürü ve genel başkanı ise 1971 İstanbul doğumlu, İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme Yüksek Lisans yapmış olan Mehmet Bostan’dır.  Türkiye varlık fonu kime ait detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  1. Varlık Fonu Nedir?

Varlık fonu nedir ekonomik bir alt yapı aynı zamanda finansal destektir. Bu fona bağlı olan devlet kurumları veya şirketler bu ekonomik alt yapı ve finansal destekten faydalanarak ekonomik tutumlarını gerçekleştirirler. Bu kurum ve şirketler olumsuz dış ekonomi şartlarından neredeyse hiç etkilenmezler ve ekonomik faaliyetlerini daha güçlü bir şekilde sürdürürler. Varlık fonunun çeşitli avantajlarından faydalanırlar.  Varlık fonu nedir daha kapsamlı bir şekilde Varlık Fonu Nedir makalesinde anlatıldı. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki görseli tıklayabilirsiniz.

varlık fonu nedir
Varlık fonu nedir
  1. Varlık Fonuna Devredilen Kurumlar

16 Temmuz darba girişimi nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi ve olağanüstü hal sürecinde çıkartılan KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile pek çok önemli devlet kurumu ve bağlı şirketleri varlık fonuna devredildi. Varlık fonuna devredilen kurumlar arasında Ziraat Bankası, Borsa İstanbul, Botaş, Türk Telekom, Milli Piyango, BİST, PTT, Şans Oyunları, At Yarışları, THY gibi kurum ve şirketler vardır.  Varlık fonuna devredilen kurumlar için diğer inceleme makalemize göz atmanızı öneririz. İnceleme makalesi : Varlık Fonuna Devredilen Kurumlar

  1. Varlık Fonu Yönetimi Kimler?

Varlık fonu yönetimi kimler toplamda 4 kişilik bu yönetim üyelerinin isimleri; Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’de yayınlandı. Buna göre Yiğit Bulut, Kerem Alkin, Himmet Karadağ ve Oral Erdoğan yönetim üyeleridir.

  1. Ziraat Bankası Varlık Fonuna Devredildi Ne Demek?

Ziraat Bankası varlık fonuna devredildi ne demek artık Ziraat Bankası’nında varlık fonu finansal alt yapısı ile yönetileceği anlamına geliyor.  Kullanıcılarımız tarafından sıklıkla yöneltilen Ziraat Bankası varlık fonuna devredildi ne demek sorusu için kapsamlı bir yazı oluşturduk. Bu konuda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki konuya tıklayınız…

Ziraat Bankası varlık fonuna devredildi ne demek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir