Tapu Harcı 2017 Yılında Ne Kadar Oldu?

Uzun yıllardır bir gayrimenkul alırken veya gayrimenkul satarken tapu devir tesliminde  tapu harcı ödemekteyiz. Bu tapu harcının miktarı her yıl yeniden hesaplanmaktadır. Tapu harcı 2017 yılı için ödenecek tapu harcı miktarı ise gayrimenkulün satım bedelinin yüzde 20’si olarak belirlenmiştir. Tapu harcı gayrimenkulün devri sırasında hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir. Ancak eğer satış sırasında anlaşma sağlarsanız bu harcı sadece bir taraf ödeyebilir. Tabii harcın tek taraflı ödenmesi durumunda tamamının yani yüzde 4’ünün ödenmesi gerekmektedir. Peki, tapu harcı 2017 yılında ödenecek tutar ne kadar ve tapu harcı cezası ne kadar?

Tapu Harcı 2017 yılında ödenecek tutar ne kadar? Tapu Harcı cezası

Gayrimenkul tapu harcının, satış bedeli üzerinden hem alıcının hem de satıcının ödemesi gerekir. 2017 yılı tapu harcı ödemesi için belirlenen harç tutarı, satış bedeli üzerinden binde yirmi olarak belirlenmiştir. Tapu masrafları dışında tapu harcının döner sermaye masrafları içinde bir ödeme yapmanız gerekiyor. Yani tapu döner sermaye tutarı olan yeniden değerleme oranı ile birlikte tapu harcının yanında 82.5 liranın harçla birlikte ödenmesi gerekiyor.

Tapu Harcı ve Gayrimenkul Harcı Nedir?

Tapu harcı nedir sorusuna kısaca; devletin bize verdiği tüm hizmetlerin karşılığında aldığı ücrete harç denir. Bu nedenle gayrimenkul alım satımı sırasında tapuda bir hizmet aldığınız için devlete de tapu harcı ödemeniz gerekmekte. Özellikle son yıllarda inşaat sektöründe büyümenin hız kazanmasıyla birlikte devletimizin en büyük gelir kaynağı tapu harçları olmuştur. Gayrimenkul alım satım harçları için tahsil edilen bu tutarın miktarını her yıl tapu genel müdürlüğü belirlemektedir.

Tapu Harcı Cezası Ödenecek Tutar ve Zaman Aşımı

Yazımızın başında, gayrimenkul alım satımı sırasında tapuya hem alıcının hem de satıcının ödediği harca tapu harcı dendiğini ve bu harç konutun satış tutarının yüzde 2’si kadar olduğunu yazmıştık. Eğer bu harcı daha az ödemek için satış bedeli düşük gösterilirse bu hukuksuzluğa karşı verilen cezaya tapu harcı cezası denir. Çünkü değerinden daha düşük gösterilip daha az tapu harcı ödemek vergi kaçakçılığı suçuna girmektedir.

Tapu Harcı cezası ne kadar?

Satış bedelini düşük gösterip daha az tapu harcı ödenmesi durumunda ödenecek tapu harcı cezası, gerçek satış bedeli üzerinden alınan yüzde 2’nin üç katı oranında ödenmesi, aradaki farkın satış gününden itibaren yasal faizinin ödenmesi ve eksik bildirimden doğan harç farkının üç katı usulsüzlük cezası ve gecikme faizinin toplamına eşittir. Tapu kadastro harçları 2017 yılı için detaylı bilgi edinmek için konu başlığına tıklayınız.

Zaman aşımı süresi 2017

Tapu harcı ödenmediği ya da yanlış beyandan kaynaklanan tapu harcı cezası için zaman aşı mı var mı? Elbette var. Türkiye hukuk sisteminde zaman aşımı kavramı genel bir alanda kullanılıyor. Tapu harcı cezası tespit edilmediği taktirde zaman aşımı süresi 2017 yılı için 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Tapu Harcı 2017 Yılında Ne Kadar Oldu?” Konusu İçin 1 Yorum

  1. Sayin Bay / Bayan
    Eger kredi ve borçlarini ödemek için para istiyor musunuz?
    Eger Kendi isini kurmak için para ariyorsunuz?
    Eger bir kredi büyük projeleri Thuc istiyor musunuz?
    E-posta yoluyla, daha fazla bilgi için simdi bize ulasin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir