Mortgage kredileri nedir Gerekli belgeler nelerdir?

Son yıllarda ülkemizde ev sahibi olmak artık çok kolay hale geldi. Eğer bir ev, konut veya işyeri satın almak istiyorsanız artık uzun vadeli Mortgage kredisi kullanabilirsiniz. Mortgage kredileri nedir sorusunun cevabı sadece konut satın alacağınız zaman değil, evinizi veya işyerinizi restore edeceğiniz zamanda kullanabileceğiniz bir kredi olmasıdır.

Mortgage kredisi gerek uzun vadeli olması gerekse de çok geniş kullanım alanına sahip olmasından dolayı oldukça cazip bir kredidir. Mortgage krizi gibi kelimeleri emlak haberleri arasında sıkça duyuyoruz. Mortgage kredileri ve sistemleri hakkında genel bilgilendirmeler bu yazımızda.

Mortgage Kredileri Nedir? Mortgage Kredisi Sistemi

Mortgage kredileri tutulu satış kredisi veya ipotekli konut kredisi olarak da bilinmektedir. Günümüzde ev, iş yeri, ofis ve arsa gibi taşınmaz malları satın almada kullanabileceğiniz kredileri daha uygun vadelere ve faiz oranlarına dönüştüren Mortgage kredisi sadece konut satın alımları da değil aynı zamanda konut ve iş yerlerinin dekorasyonu, restorasyonu gibi çalışmalar için de kullanılabilmektedir.

İpotek sistemi ile çalışan uygulama da kredi borcunuz bittikten sonra gayrimenkuller üzerinde ki ipotek otomatik olarak kalkar.

mortgage kredileri sistemi

Mortgage Sistemi nasıl işliyor?

Mortgage sisteminin işleyiş mantığı şu şekildedir; kendinize uygun bir konut bulduğunuz zaman satıcının talep ettiği fiyatta anlaşıldığı taktirde size gerekli olan tutarı kendinize uygun gördüğünüz ve Mortgage kredisi veren bankadan talep edebilirsiniz. Ardından banka hem almayı talep ettiğiniz gayrimenkulün değerini hem de sizin gelir durumunuzu inceledikten sonra eğer banka krediye dair bir engel bulmazsa size dilediğiniz krediyi en kısa zamanda sunar.

Ancak Mortgage sistemi hem bankayı hem de sizi koruma altına almak amacıyla gayrimenkulün değerinin yaklaşık %20’sini peşinat olarak sizlerden istemektedir.

Mortgage Kredisi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankalar diğer tüm kredilerde olduğu gibi Mortgage kredisi kullanmak isteyen kişilerden de bazı belgeler istemektedir. Mortgage kredileri nedir sorusundan sonra, Mortgage kredisi için gerekli belgeler konusuna gelelim. Krediyi kullanan kişinin kimlik belgesi, çalışan kişiler için maaş bordrosu, serbest meslek sahipleri için ise vergi levhalarını getirmeleri yeterlidir.

Krediyi kullanacaklardan istenen kişisel bilgiler ise: Ad, soyad, T.C. vatandaşlık numarası, T.C. bireysel vergi numarası, adres, ev, iş, cep telefonu numaraları. Ayrıca; Ev sahibi veya kiracı ise bunu gösteren belge, unvan ve meslek, öğrenim ve askerlik durumu.

Alınması düşünülen gayrimenkule ait istenen bilgiler ise; Kat mülkiyeti tapusu, Kat irtifakı tapusu ve Yapı kullanım izin belgesi ve inşaat ruhsatının fotokopileridir. Ayrıca krediye başvuran kişinin gelir gider tablosu ve varsa mülklerinin listesi de istenmektedir. Tüm bu Mortgage kredisi için gerekli belgeler tamamladıktan sonra faiz oranları ve vade süreleri size en uygun bankayı seçerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Mortgage kredileri nedir Gerekli belgeler nelerdir?” Konusu İçin 1 Yorum

  1. İşletme Kredisi, Kişisel Kredilendirme, Oto Kredisi, Tarım Kredisi veya Proje Finansmanı’na ihtiyacınız var mı? Senin için iyi haber var. Kredi ve birliklerde % 2 çoklu oran sunuyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen bize mail atın:[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir