Kredi Red Nedeni 11 Ne Anlama Geliyor?

İhtiyaç doğrultusunda bankaya yaptığınız kredi başvurusunda, kurumlar istediğiniz kredi tutarı ve geri ödeme vadenizle an itibariyle olan borçlarınız toplamını, aylık borç ödeme oranınız ile gelirinizi karşılaştırır. Bu sistem ortamında rastgele bir şekilde yeni krediyi ödemenizde problem yaşayıp yaşamayacağınıza bakarlar ve buna bağlı olarak da, kredi verip vermeyeceklerine karar verirler. Bu konuyla ilgili olarak kredi red nedeni 11 problemini sizler için araştırdık…

Kredi Red Nedeni 11 Ne Anlama Geliyor?

Kredi başvurularında SMS’le ya da internet bankacılığı ile size gelen iletinin ardından kredinizin reddedildiğini öğrendiyseniz, bunun sebebi kredi red nedeni 11 olabilir. Bu bankanız tarafından gönderilen genel bir sistem mesajı olup, bu mesajın kredinizin reddedilmesi sebebiyle 11 numaralı sisteme dahil edildiğinizi gösterir.

Örneğin başvurunuz onaylandığında da “Kredi Onay 3” mesajını alırsınız. Onay halinde direkt banka size telefon ile bilgi verebilir ya da internet bankacılığından kendiniz de görebilirsiniz.

Kredi Red Nedeni 11 İle Karşılaşıldığında Ne Yapılmalıdır?

Kredi red nedeni 11 problemi ile karşılaştığınızda, ilk olarak istediğiniz geri ödeme ve kredi oranı amacıyla vadenizi daha doğru ayarlamaya çalışın. Örneğin; 30 bin TL kredi almak amacı ile geri ödemede 12 ay derseniz, her ne kadar ödeyebilecek maddi durumunuz olsa da, bankanız bunu risk olarak görür ve talebinizi reddeder. Fakat aynı oran için 24 ay ya da 36 ay vade ile başvuru yaparsanız krediniz onaylanabilir.

Dolayısıyla talep ettiğiniz kredi ile vadesini doğru orantıda ayarlayarak tekrardan başvurmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca aylık geliriniz de başvurduğunuz kredi oranına göre doğru orantılı olmak zorundadır. Eğer asgari ücret ile çalışansanız ve 30 bin TL amacı ile 24 ayda geri ödemeli kredi dilerseniz olumsuz dönüş yapılabilir.

Başvurunuzun onaylanmaması ile ilgili kapsamlı bilgiye ihtiyacınız varsa Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapmak Gerekir konusu size rehberlik edecektir. Bilgi almak isterseniz linke tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Diğer Kredi Red Nedenleri

Bankalar gerçekleştirdikleri tetkik ve değerlendirmeler neticesinde kredileri reddedebilirler. Kredi red nedenleri içerisinde birinci olarak kredi notunun düşüklüğü bu anlamda gösterilebilirken, bu hal kredi red nedeni 11 sonucunu da getirir. Kredi notu düşük olan şahıslar normal kredilerin yanı sıra yüksek kredileri de alamazlar. Dolayısıyla nakitte sıkışan bireyler kredi notlarından ötürü red mağduru olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir