B001 B002 B003 Nedir SMS Kodları Ne Anlama Gelir ?

B001 nedir? B002 nedir? B003 nedir? SMS’lerin sonundaki kodlar ne anlama geliyor? Tümü ve daha fazlası haberimizde…

SMS bilgilendirmesi, tanıtım ve hizmet aktarma noktasında mükemmel bir potansiyele sahip işlemi temsil etmektedir. Akıllı telefon ve iletişim anlamında mobil sistemi kullanan insan sayısının artması, insanlara ulaşım noktasında SMS kullanımını zorunlu hale getiriyor. Özellikle kurumsal yapılar bu sistemi kullanırken kendilerine ait kod kullanarak, hem kendilerini tanıtıyorlar hem de güvenilir bir mesaj sisteminden insanların yararlanmasını sağlıyorlar. Pek çok işletme kendine ait kod numaralarıyla fark yaratmış durumda. Peki sürekli gelen SMS’lerin sonundaki B001 B002 ve B003 Kodları Ne Anlama Geliyor? Hangi şirketten geldiğini nasıl bilebiliriz?

SMS’lerin Sonunda Bulunan B001 B002 ve B003 Kodları Ne Anlama Geliyor?

BTK yeni kod uygulaması SMS iletişimini daha güvenli hale getiriyor. Burada size bu konuda örnek verecek olursak Türk telekomünikasyon anonim şirketi B030 kodu kullanmaktadır.

Kurumsal yapılardan size bilgilendirme mesajı olarak gelen kısa mesajlar da şirketin kullandığı kod bilinirse, mesajın güvenli bir adresten gelip gelmediğini öğrenmeniz çok daha kolaylaşacaktır. Bilmem farkında mısınız ama son dönemler içerisinde cep telefonuna gelen kısa mesajlar insanların çok vaktini almaya başladı. Okumayı bir kenara bırakın bu mesajları silmek bile başlı başına bir problem oluşturuyor. Bu işi bilen ve insanları mağdur etmemek için profesyonelliği de ortaya koyan şirketlerin, BTK yeni kod ile daha güvenli bir şekilde insanlara yardımcı olmaya çalıştığını biliyoruz.

B001 B002 ve B003 Kodları SMS’in Kimden Geldiğini Gösteriyor

Cep telefonunu çok sık kullanan ve iletişim için bu sistemi tercih eden insanların güven duyacağı bir altyapı ve teknoloji her zaman önemlidir. Sadece kendini hizmet için geliştirmeye çalışan ve insanların istediğini sağlayan şirketlerin en güvenilir programları kullanması gerçekten çok önemli. Burada size sıralı olarak bazı şirketlerin kullandığı BTK yeni kod hakkında bilgi vereceğiz.

İşte B001, B002, B003 kodlarının anlamı;

 • B001 nedir = Avea İletişim Hizmetleri
 • B002 nedir = Turkcell İletişim Hizmetleri
 • B003 nedir = Vodafone Telekomünikasyon
 • B030 = Türk Telekomünikasyon

Benzer şekilde, bazı BO’lı kodlar da diğer şirketlerden cep telefonunuza sıkça gelen SMS ile yolla karşımıza çıkabiliyor. Bu adreslerin telefonunuza gönderdiği kısa mesajların güvenilir olduğunu özellikle BTK yeni kod ile anlamanız çok daha kolay olacak.

 • B010 = Vodafone Alternatif İletişim Hizmetleri
 • B011 = Doğan TV Dijital Platform İşletmeciliği
 • B012 = Doruk İletişim ve Otomasyon
 • B013 = Gisad Telekomünikasyon
 • B014 = Superonline İletişim
 • B015 = İş Net Elektronik Bilgi Üretim

SMS’inizde Bu Kodlar Yazıyorsa Güvenli Mesajdır

Vermiş olduğumuz numaralar günlük hayatta çoğu zaman karşımıza çıkabiliyor. Yine de bu ön bilgi ile birlikte bundan sonra gelen SMS’ler için daha bilinçli olabilirsiniz. Örneğin B014 numarasını kullanan Superonline yaptığı çalışmaları ve iletişim hakkındaki detaylı bilgileri insanlarla paylaşmaya devam ediyor.

Özellikle dolandırıcıların her gün türlü yöntemlerle insanları mağdur ettiği haberlerini çok sık duyuyoruz. Aldığınız kısa mesajının güvenilir adreslerden geldiğini öğrenmek ise siz kullanıcılar açısından gerçekten çok önemli. Ama şunu da hatırlatmalıyız, dolandırıcılar SMS’lerin sonunda “BO” yazısını kendilerinin de yazacağı mesajlara karşı da uyanık olunmalıdır.

B001 nedir B002 nedir B003 nedir SMS’lerin sonundaki kodlar ne anlama geliyor bu yazımızda açıkladık. Daha farklı araştırılmasını istediğiniz bankacılık işlemleri ile ilgili konular mevcutsa yoruma bırakabilirsiniz…

B001 B002 B003 Nedir SMS Kodları Ne Anlama Gelir ?” Konusu İçin 1 Yorum

 1. Sahtekarlar da SMS’lerin sonunda “BO” yazılabiliyorsa bu işin ne anlamı kaldı ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir